Okunma

Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi


13 Ağustos 2012 Pazartesi 05:59
Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi

Kaliforniyalı entomolojist (entomoloji, yani böcek bilimi ile uğraşan kişi) Shaun Winterton, Flickr adlı fotoğraf paylaşım ağında Mayıs 2011’de gördüğü bir fotoğraf üzerine, fotoğraftaki böceğin yeni bir türe ait olabileceğini düşündü.

Fotoğrafı meslektaşları ile paylaşan Shaun Winterton, internette gezerken gördüğü böcek fotoğrafı sayesinde yeni bir türü de keşfetmiş oldu. Yani meslektaşları, fotoğraftaki türü daha önce görmemişti ve bu, bilinmeyen bir türdü.

Hayal kırıklığı, keşfe dönüştü

Winterton, yaşadığı tesadüf üzerine fotoğrafı Flickr‘a yükleyen fotoğrafçı Guek Hock Ping ile temasa geçti. Fotoğrafçı, fotoğrafını Malezya’daki bir ormanda çektiğini ancak böceğin daha sonra uçup gittiğini dile getirdi. Winterton hayal kırıklığına uğramıştı.

Fakat yaklaşık 1 yıl sonra, fotoğrafın sahibi Ping, Winterton ile bir kez daha e-posta aracılığıyla temasa geçti. Fotoğrafı çeken fotoğrafçı, bölgeye tekrardan gittiğini ve benzer bir kanatlı böceği numune olarak aldığını dile getirdi.

İnternet üzerinden keşfedilen ilk tür

Numuneyi uzmanlara ileten fotoğrafçı, yeni bir türün keşfedilmesine de önayak oldu. İncelemeler sonucunda böceğin daha önce görülmemiş yeni bir tür olduğu ortaya çıktı. Böylece Flickr üzerinden bir böcek türü de keşfedilmiş oldu.

:: İnternetten yeni böcek türü keşfetmek mümkün mü?

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  üzrindeki siyah şey ne? başka bi böcek mi taşiyor :D:D:D keşke sayfanın linki vereydin bee….

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu bahsettiğiniz yeşil böcekten değil. dedikleriniz in kanadı filan daha kısa

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kanatları çok güzel

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Günahh günahhh …Öldürme at dışarı.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yeşil bocekse bizim ev kaynıyor gunde 2-3 tane öldürüyorum 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  :S Bende böceklerle uğraşan ***** birçok paylaşım yapı***** böcekten bir çok kez gördüm canlı ***** bir bahçemiz var.O bahçede bu böcekten ***** gün biri gelip bu böceklerden toplamak için izin istemişti .1 Kavanoza yakın topladı ve ***** o ki bilenler biliyormuş.Bilim yeni tanıdıysa o bilmin yavaşlığı…

 7. erenberk dedi ki:

  Olaya bak, internet sayesinde yeni böcek keşfediliyor o_O

 8. xyz1234 dedi ki:

  daha keşfedilecek o kadar çok şey var ki.

" Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Flickr’da Yeni Bir Böcek Keşfedildi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "