Okunma

Fly Webcam FWC-03


21 Nisan 2009 Salı 12:22
Fly Webcam FWC-03

Bir WebCam düşünün. Windows işletim sistemi tarafından sürücüsüz çalıştırılabiliyor. Oldukça minik ve esnek. MSN ve Skype gibi haberleşme yazılımlarıyla uyumlu. Buna ek olarak birlikte gelen yazılım sayesinde WebCam’i daha eğlenceli hale getirebiliyor. Karşınızdakilerle haberleşirken kendinize farklı yüzler yapıştırabiliyorsunuz. Bir anda arka planı değiştirebiliyorsunuz. Hatta görüntünüze şapka, gözlük veya farklı donanımlar ekleyebiliyorsunuz. Test Merkezimize gelen Fly Webcam FWC-03 işte böyle bir ürün.

 

Fly Webcam FWC-03, esnek bir yapıya sahip.

 

Fly Webcam FWC-03, esneyen bir tasarıma sahip. Bu tasarım özellikle diz üstü sistemler için büyük bir avantaj sağlıyor. Video ve resim de çekebilen bu ürün ses kayıt işlemini ile de ilgi çekiyor. Fly Webcam FWC-03, kurulum ve kullanımı kolay. Fakat genel olarak nasıl bir performans sergilediğini bu yazımızda okuyabilirsiniz.


Video Kayıt Yapabiliyor

Fly Webcam FWC-03, esasında 300K’lik bir CMOS sensoruna sahip. Bu değer esasında çok da etkili değil. Sonuçta piyasada çok rahat 1.3 MP’lik WebCam’ler bulunuyor. Fakat Fly yazılım interpolasyon yöntemi ile bu değerin 5.2 Mega Piksele kadar çıkabileceğini söylüyor. Bu da 2592×1944 piksel çözünürlüğü demek. Benzer bir durum Video kayıt için de geçerli. Yazılımsal yöntem ile 640×480’lik çözünürlük 1280×1024 piksel çözünürlüğüne çıkabiliyor.

 

Fly FWC-03, 30 cm’den biraz daha uzun.

 

Ürünün bir özelliği, otomatik ışık kontrol fonksiyonuna sahip olması. Karanlık bir ortamda ışık açılıyor. Çok aydınlık ortamda da kısılıyor. Diğer bir özelliği ise üzerinde fotoğraf çekme tuşunun sahip olması. Çekilen fotoğraflar otomatik olarak özel bir klasörün içine atılıyor olması hoş düşünülmüş bir özellik. Benzer bir durum video için de geçerli. Videolar, ürünün üzerinde bulunan mikrofon sayesinde sesli yapılabiliyor. 

Ürünü kurmak için yapmanız gereken tek şey onu USB yuvasına takmak. Windows XP ve Vista işletim sistemi altında otomatik olarak kuruluyor. Yinede birlikte gelen CD’den yazılımı yüklemekte fayda var. Çünkü bu yazılımı yüklediğinizde Fly, daha eğlenceli hale gelebiliyor.


Yeni Başlayanlara Uygun

Ürünün kurulumu gerçekten çok kolay. Fakat üründen tam performans alabilmek için yazılımı yüklemek şart. Bu yazılımı yüklediğimizde, FWC-03 sorunsuzca çalıştığını gördük. Ürünün kalitesi ortalamanın üstünde değil. Zaten 300K’lik bir WebCam’den ne bekleyebilirsiniz ki. Yazılım yardımıyla 5.2 MP’lik çözünürlük de görüntüyü iyileştirmiyor . Interpolasyon yardımıyla elde edilen yüksek çözünürlüklere kimse kanmasın.

Üründe beğenmediğimiz bir özellik video kayıt fonksiyonunun çok başarılı olmaması. Video kayıt, çok atlamalı gerçekleşiyor. Yaptığımız denemelerde çektiğimiz videolardaki ses, görüntünün önünde gidiyor. Fly FWC-03’ün video kayıt kalitesi vasat’ı geçemiyor.

 

300K’lik bir ürün için fena resim çekmiyor. Fakat fazlasını beklemek yanlış olur.

Ürün ile birlikte gelen yazılım sorunsuzca çalışıyor. Fakat bu ürünü eğlenceli hale getiren Fix8 adlı yazılım bize zaman zaman sorun yaşattığını söylemeliyiz. Bu yazılımdan fazla zevk almadığımızı söylemeliyiz.

Üründe beğendiğimiz bir özellik esnek bir yapıya sahip olması ve az yer kaplaması. Sürücüsüz kurulum da gayet başarılı. Fakat otomatik ışık kontrol fonksiyonu çok başarılı değil. Fly FWC-03, bu yüzden fazla bir beklenti içinde olmayan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Daha yüksek çözünürlük, daha net resim ve sorunsuzca video kayıt özelliğini arayan kişiler, mutlaka başka ürünlere göz atmalılar.

 

Fly Webcam FWC-03
Webcam

Arabirim: USB 2.0
Sensör: 300k CMOS
Optik Çözünürlük: 640×480
Yazılımsal Çöz: 2592 x 1944
Video kayıt: Var
Video Çöz: 640 x 480
Dahili Mikrofon: Var
İşletim Sistemi: Windows XP/Vista

Bilgi için: Multimedya
Web: www.multimedya.com
Fiyat: 15.90$ + KDV

:: Fly marka ürünlerle deneyiminizi paylaşın.
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fly Webcam FWC-03 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fly Webcam FWC-03 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fly Webcam FWC-03 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "