Okunma

Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı!


05 Ocak 2017 Perşembe 05:55
Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı!

Amazon’un Alexa yapay zeka servisi, televizyonlara ve buzdolaplarına girdikten sonra şimdi de otomobillere giriyor.

Amazon’un açıklamasına göre, Ford ile yapılan işbirliği sayesinde, Ford otomobillerinde kullanıcılar Alexa servisine ulaşabilecekler.

Bu da otomobilin yapay zeka kontrolünde sürücüsünü ve yolcularını tanıyarak sesli komutlar alabilmesi ve sesli cevap verebilmesi anlamına geliyor.

Bir Kara Şimşek değil ama bu arabalar da konuşuyor

Şoförün otomobille sesli etkileşimi henüz “Kara Şimşek” seviyesinde olmayabilir ama Alexa sayesinde sürücüler navigasyon bilgileri, müzik seçimi, radyo kanallarının aranması, araba içinden telefon edilmesi, hava durumu veya borsa/finans haberlerine erişim gibi görevleri Alexa üzerinden gerçekleştirebilecek.

17-01/05/knight-rider-car-kitt.jpg

Ford ve Amazon bu iş birliğini bir yıl önce duyurmuşlardı ancak Alexa’lı ilk Ford otomobilleri önümüzdeki ay yollara çıkmış olacak. 

Focus Electric, Fusion Energi ve C-MAX Energi modellerinde kullanılacak Alexa sistemi sayesinde otomobil sahipleri araçlarına evden de ulaşabilecekler.

Evde oturdukları yerden motoru açıp kapatabilecekler. Kapıları kilitleyip açabilecekler. Veya yakıt durumunu kontrol edebilecekler. Hırsızlığa karşı da bu sistem bir önlem olarak kullanılabilecek.

Aynı şekilde, araç içinden evdeki durumu kontrol etmek mümkün olacak. Evin ısısını ayarlamak, buzdolabındaki erzağın durumunu kontrol etmek, alışveriş listesine ulaşmak gibi görevler, Alexa sayesinde mümkün olacak. 

Sistemin kullanımına ilişkin videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=cHWvpa8Ge58]

:: Alexa’lı Ford otomobilleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Hay ben o amazonun Patronunu. Kufur ederek bitiremiyorum ben o adami.

" Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ford ve Amazon, “Kara Şimşek” yaptı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "