Okunma

Formspring Hack’lendi!


11 Temmuz 2012 Çarşamba 21:24
Formspring Hack’lendi!

Sanal dünyada en çok ziyaretçi trafiğine sahip sitelerin başında kuşkusuz sosyal ağlar geliyor. Arkadaş ortamı ile sıcak bir yapının oluştuğu servisler farklı kategorilerdeki paylaşımlar ile dikkatleri çekiyor. Buna bir örnek de -her ne kadar tam anlamıyla sosyal ağ formatında olmasa da- Formspring.

Kişilerin birbirlerine isimsiz (anonim) olarak soru sormalarını sağlayan sistem alışılmışın dışında bir hizmet sunuyor. Bu sayede ilgili profil sahibi hakkında daha fazla bilgi edinmenize imkan sağlayan platform özellikle genç internet kullanıcıları arasında hayli popüler.

Birkaç ay önce mobil sektöre açılan Formspring, Android uygulamasını tanıtarak daha fazla kişiye uluşma amacıyla ilk adımı atmıştı. Diğer taraftan çeşitli entegre yöntemleri ile farklı birçok noktada karşımıza çıkan sitenin başı şu sıralar hayli ağrıyor.

Zira kapsamlı bir hack saldırısına maruz kalan servisten 420 bin kişinin bilgileri çalındı. Saldırıyı doğrulayan yöneticiler güvenlik ihlalinin yaşandığını, bunun sonucunda ele geçirilen şifrelerin forum sitesine sızdırıldığını bildirdi. Durum hakkında duyduğu rahatsızlığı açıkça dile getiren yetkililer özür diledi.

Saldırıdan etkilenen tüm kullanıcıların şifrelerini iptal ettiğini söyleyen Formspring cephesi şifrelerin değiştirilmesini bildiren e-mail’ler gönderdi. Eğer siz de benzeri bir elektronik posta aldıysanız lütfen en kısa zamanda şifrenizi değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Olayın geliştirme departmanından sorumlu server’daki açıktan kaynaklandığını bildiren mühendisler tüm sistemi kapattıklarını ve daha sonra sorun üzerinde çalıştıklarını, şu an ise gerekli güncelleme ile problemin ortadan kaldırıldığını söyledi. Üstelik güvenlik anlamında birtakım önlemler alan Formspring bu sayede benzeri bir durumun yinelenmesini önlemek istiyor.

:: Formspring hesabınız var mı? Saldırıdan etkilendiniz mi?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Formspring Hack’lendi!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Bana da gelmiş aynı e-mail, ne olacak şimdi onlarca hesabımın şifresi aynıydı şimdi işin yoksa değiştir hepsini off..

" Formspring Hack’lendi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Formspring Hack’lendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Formspring Hack’lendi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "