Okunma

Fotoğrafta Çözünürlük Nedir?


23 Şubat 2013 Cumartesi 09:44
Fotoğrafta Çözünürlük Nedir?

Fotoğraf temelde piksellerden oluşan bir görüntüdür. Fotoğrafta çözünürlük olarak karşımıza çıkan Megapiksel ifadesi ise fotoğrafı oluşturan alandaki toplam piksel sayısıdır. Dikdörtgen ya da kare formda olan bir fotoğrafta bu alanın içindeki piksel sayısını klasik bir formül olan Alan=axb ile bulabiliriz.

Yani uzun kenarı 3872, kısa kenarı ise 2592 piksel olan bir fotoğrafın çözünürlüğü 3872×2592=10036224 piksel ya da yaklaşık olarak 10 Megapikseldir.

Çözünürlük ne işe yarıyor

Günlük kullanım için çözünürlük daha çok detay vermesi anlamında önemlidir. Örneğin aynı konunun 10 Megapiksellik bir fotoğrafı ile 5 Megapiksellik fotoğrafı arasında detaylar anlamında fark vardır. Ayrıca baskıda kaliteli sonuç isteniyorsa belli bir çözünürlüğün üstündeki fotoğraflar tercih edilir.

Ayrıca fotoğraflarınızı saklamak istiyorsanız elinizdeki cihazın en yüksek çözünürlüğünde çekim yapmanızı da öneririz. Bu sayede ilerde kaliteli fotoğraflara sahip olabilirsiniz. 1 Megapiksellik bir fotoğraf bugün işinizi görse de 5 yıl sonra çok yetersiz kalacaktır. Ayrıca detay anlamında 1 Megapiksel yeterli olmayacaktır.

Tek başına yeterli bir ölçüt değil

Çözünürlük önemli bir konu olsa da bir fotoğraf makinesinin kalitesini belirten tek kavram değildir. Yine de ürün satın alırken mümkün mertebe yüksek çözünürlüklü seçeneklere yönelmekte fayda vardır.

Diğer detaylar ve örnek anlatım rehber videomuzda.

:: Sizce çözünürlüğün anlamı nedir?    

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Fotoğrafta Çözünürlük Nedir?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  (Y) süper anlatım şekli Tebrikler…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ek olarak;
  Piksel nedir ? Piksel, fotografı oluşturan en küçük gözeneklere yada noktalara verilen addır.Aynı boyutlarda iki fotograftan piksel sayısı yani nokta sayısı fazla olan görüntüde; piksel aralıkları az olduğundan görüntü kalitesi artar buna rağmen piksel sayısı az olanda piksel aralıkları fazla olduğundan kalitede bu oranda azalır.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yeter artık mp i daha fazla yükseltmeye gerek yok. şu lanet olası lensleri büyütsünler biraz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Anlayana davul, zurna, saz. Anlamayana sazı soksan az arkadaşlar. Bu arada fotoğraf makinesinde belli bir çözünürlükten sonra (genelde 8 mp) kumlanma olur ve sadece profesyoneller bunu anlar ve üstesinden gelir. Ve fotoğraf makinesinde en iyi ne Fujitsu, ne Nikon, ne Canon yada ne Sony dir. Sadece Leica en kralıdır. Aldın mı eline kesinlikle bırakamazsın…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yuzeysel ve basit bir guzel anlatim olmus tesekkurler.

 6. neguvon dedi ki:

  Çözünürlük bir yere kadar kamreda kullanılan lensler kaliteyi belirliyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Çok bilgilendirici olmuş.Fotoğraf makineleri ve özellikleri hakkında böyle rehber videoların artması dileğiyle.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  @12:41
  bana ulaş çok iyi bi göz doktoru tanıdığım var…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  teşekkürler Özgür abi.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  ziyaretçi 12:41 saçmalamış neden buralar liseli fan boy dolu?milletin ağzı torba değil ki büzesin.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  telefon aldıgınızda direk kaç mega kamerası var diye sorunlan türkiyede bu konuyu türklerin öğrenmesi gerekiyordu sağol sdn

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler. Diğer benzer konulara da değinmeniz çok faydalı olacaktır.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ÖRNEK NOKİA 41 MP SONUÇ HÜSRAN AL SONY 5MP NOKİANIN 12 MP SİNDEN DAHA İYİ

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Valla ben de bir şey anlamadım

 15. SDN Okuru dedi ki:
 16. SDN Okuru dedi ki:

  tebrikler.. çok güzel bir sunum oluşmuş.

 17. djvahset dedi ki:

  ben anlamadım

" Fotoğrafta Çözünürlük Nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fotoğrafta Çözünürlük Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fotoğrafta Çözünürlük Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "