iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor!


27 Temmuz 2017 Perşembe 08:00
iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor!

Apple’ın büyük tedarikçisi Foxconn, bugün Wisconsin‘de LCD panel üretmek için yeni bir tesis kurma planlarını açıkladı. Haber, Foxconn CEO’su Terry Gou‘nun ABD ziyaretiyle duyuruldu. ABD Başkanı Donald Trump ile düzenlenen etkinlikte Wisconsin Valisi Scott Walker da yer aldı.

iPhone artık Amerika’da mı üretilecek?

Foxconn, başlangıçta en az 3 bin çalışanı istihdam edeceği 1.850 metrekarelik fabrika olacağını açıkladı. Şirket, bu fabrikanın işleyişi için önümüzdeki üç yıl içinde 10 milyar dolar harcamayı planlıyor. Trump yönetimi, Foxconn’un yatırımının Illinois, Indiana ve Michigan gibi potansiyel konumlardaki yeni fabrikalarla 13 bin kişiye kadar istihdam sağlayabileceğini açıkladı.

17-07/27/foxconn-abdde-uretim-tesisi-acacak92670_0.jpg

Fabrikada üretilen LCD paneller, TV üreticisi Sharp için birleştirilecek. Foxconn’un ana şirketi Hon Hai, geçen yıl 3,5 milyar dolar karşılığında satın aldığı Sharp’da kontrol hissesine sahip. ABD’nin Sharp’ın en büyük pazarı olduğu göz önüne alındığında, Foxconn’un nakliye maliyetlerini düşürmek ve pazardaki payını genişletmek istediği için bu hamleyi yaptığını söylemek mümkün.

Apple bu konuda ne yapacak?

Duyuru, Trump’ın Wall Street Journal‘la yaptığı röportajda Apple CEO’su Tim Cook‘un ABD’de “üç büyük, güzel fabrika” inşa etme sözü vermesinden sadece bir gün sonra geldi. Trump, WSJ ile yaptığı röportajda Foxconn gibi Apple tedarikçilerini mi yoksa diğer Apple planlarını mı kast ettiği anlaşılmamıştı. Trump, röportaj hakkında kendisine yöneltilen soruları da yanıtlamadı. Dünkü gelişme, Foxconn’un iPhone üretiminin bir bölümünü ABD‘ye taşıyacağı şeklinde yorumlanmıştı.

17-07/27/1576155_620x410.jpg

Ancak Tim Cook, mayısta CNBC‘ye Apple’ın ABD’de üretim için 1 milyar dolarlık bir fon ayırdığını söylemişti. Apple, artık eskimiş sayılabilecek Mac Pro bilgisayarlarını üretmek için Teksas’ta bir fabrika kurmuştu. Fakat bu tesisin kaderi de belirsiz.

Foxconn 2013’te planladı 2017 de hayata geçti

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyon 300 bin kişiyi istihdam eden Foxconn, iPhone dışında, birçok büyük markanın parçalarını da üretiyor. Şirket, merkezi Tayvan’da olmasına rağmen, çoğunlukla Çin dışında faaliyet gösteriyor.

Geçmişte de zaten ABD’de bir fabrika açmayı planlayan şirket, 2013’teki 40 milyon dolarlık Pensilvanya fabrikasını açmaktan vazgeçti. Bundan bir yıl sonra, Asya‘daki TV ekranlarının nakliye masraflarını düşürmek için ABD‘de ekran birimleri üretimi için şartları araştırmaya başladı.

17-07/27/trump-acikladi-foxco-b51f2411f8ab421355d8.jpg

Wisconsin fabrikası ile Foxconn yıllardır düşündüğü hareketi gerçekleştirmiş bulundu. Foxconn CEO’su Terry Gou, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “ABD’nin çeşitli eyaletlerinde inşa edeceğimiz bir dizi tesisin ilki olarak, Amerika’nın kalbinde, son teknoloji ürünü bir görüntü birimi fabrikası kurmaktan dolayı heyecan duyuyoruz. Foxconn’u Wisconsin’e getirmek için yaptıkları çalışmalar için Başkan Trump ve Vali Walker’a teşekkür ediyoruz. Wisconsin, yetenekli, çalışkan bir işgücüne ev sahipliğinde, gelişmiş sanayide uzun bir geçmişe sahip; bunların tamamı olağanüstü bir fırsat sunuyor.”

::Foxconn’un ABD yatırımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Adamlar sadece lcd fabrikasi kuracaklar ameriakda. Telefon fabrikasi gene ayni sekilde Cinde kalacak.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Foxconn abd ye gitse ne olur. Cin fabrikasi sonucta. Kendi fabrikalarini kurup isletmedikten sonra ise yaramaz. Foxconn belirli bir sure sonra kalifiye eleman diye cindeki elemanlarini abd ye goturecek zaten.

" iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone tedarikçisi ABD’ye geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 2. 2 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 3. 3 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 4. 4 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 5. 5 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!
 6. 6 Rode NT-USB Mini inceleme! Rode NT-USB Mini inceleme!
 7. 7 PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk! PlayStation 5'te Trabzon'u savunduk!
 8. 8 Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik! Yetkili bi abi ile teknoloji sohbeti gerçekleştirdik!
 9. 9 Apple Watch Series 6 inceleme! Apple Watch Series 6 inceleme!
 10. 10 Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü? Apple Gündem: Apple M1 işlemcisi ne kadar güçlü?