Okunma

Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor?


21 Ocak 2016 Perşembe 10:45
Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor?

Sharp, Japonya’nın eski ve güçlü teknoloji şirketlerinden biri olarak tanınıyor. Ancak uzun zamandır Sharp’ta işler pek iyi gitmiyor. Satışları büyük oranda düşen ve borç batağında debelenen Japon devi, her şeye rağmen ayakta durmak için çaba veriyor.

Özellikle ekran teknolojileri konusunda deneyimli olan Sharp’ın aynı zamanda tüketici elektroniği alanında farklı ürünleri de bulunuyor.

Foxconn ise Çin’in en önemli teknoloji şirketlerinden biri. Onu aslında, Apple için taşeron olarak iPhone ve iPad’leri üretmesiyle de tanıyoruz. Ancak Foxconn, artık sadece taşeron bir üretici olmak istemiyor ve teknoloji üretip bunu Apple gibi dev şirketlere satan firma olmayı da istiyor.

Bu amaçla da Apple’ın kullandığı ekran teknolojilerini üreten Sharp’a göz koymuş görünüyor.

Borçları nedeniyle zor zamanlar yaşayan Sharp’ı satın almak için masaya 5,4 milyar dolar nakit para koyan Foxconn şimdilik Sharp’ı satın almaya en yakın firma gibi görünüyor.

16-01/21/sharp.jpg

Foxconn’dan birkaç hafta önce bir Japon yatırım fonu Sharp’a 2,7 milyar dolarlık teklif yapmıştı. Dolayısıyla Foxconn, işini garantiye almak için en yakın rakibinin iki katı teklifle Sharp’ın karşısına çıkmış bulunuyor.

Sharp’ın 2016 içinde bankalara ödemesi gereken 4.4 milyar dolarlık borç ödemesi bulunuyor ve bu ödemeler gerçekleşmezse iflas ilanının gelmesi söz konusu olacak.

Dolayısıyla Sharp’ın önünde teklifi kabul etmekten fazla bir seçenek bulunmuyor ancak daha büyük bir teklif veren çıkabilir veya Sharp önemli nakit akışı sağlayacak yeni iş anlaşmaları yaparsa, önündeki borç ödemelerini yeniden yapılandırma şansına erişebilir.

Kaynak: Techinside

:: Foxconn, Sharp’ı satın almalı mı?
yazarEnder Öztürk

Teknoloji ile çocukluğundan beri ilgilenen Ender, kendini mobil, yazılım, donanım ve oyun alanında yetiştirmiştir. Ender, teknoloji dünyasındaki güncel haberleri ShiftDelete.Net okurları ile buluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  vestel gibi bir teknocopluk su anda bile dunyanin 1 numarali panel ureticisi olan tv beyaz esya ofis elektronigi devi SHARP imi alacak diye ***** 1 ***** copun gucu yetmez

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Foxconn çin degil tayvan merkezli şirket.. Yeryüzünde electronigin @ tek basina montaj yapiyor.. 2.5 milyon calisani var bu devin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel işçi sömürmüyomuş gibi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sharp, Vestel'i satın almasın sakın? Vestel, Sharp'ı alacakmış… Şaka mısınız siz ya?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Vestel alsın foxconn denen işçi düşmanı almasın.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  5,4 milyar dolar nakit parayı Türkiye'de ödeyecek bir firma bulunmakta mı? Ben pek çıkabileceğini düşünmüyorum. Yakın geçmişte 3 milyar dolara Ülker United Biscuits'i satın aldığında yer yerinden oynamıştı.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Vestelin alması konusu mantıklı olabilir. Biraz da devlet ve banka desteği ile rahatça alıp uluslararası piyasa da ürünleri satması kolaylaşır, ekran kalitesi artar ve fiyatlarda da azalma olma ihtimali olabilir sonuçta ekranıda kendin üreteceksin.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Aslında vestel alsın. basit bi araştırdım vestelin 3 yıllık cirosuna denk. Yanlışım varsa düzeltin ama biraz zorlasa alır

" Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Foxconn, Sharp’ı Satın mı Alıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "