Okunma

Fransa Korsan Avında


10 Temmuz 2009 Cuma 08:30
Fransa Korsan Avında

 

Fransa Hükümeti geçtiğimiz aylarda, İnternet üzerinden korsan içerik indirenlerin bağlantısının kesilmesi ve para cezası almasını öngören bir yasa çıkarmış fakat daha sonra bu yasa anayasaya aykırı olduğu gerçekçesiyle iptal edilmişti.

Ancak Fransız Hükümeti pes etmiyor. Yasayı daha da ağırlaştıran hükümet, ilk aşama olarak senatonun onayını aldı bile. Fransız yasalarına göre yasanın ulusal meclisin onayından da geçmesi gerekiyor. Eğer buradan da geçerse, yasa uygulanmaya başlanacak, tabii yine anayasaya aykırı bulunmazsa.

Cezalar çok ağır

Daha da ağırlaştırılan yeni yasanın içeriği ise gerçekten korsan içerik indirenlerin başını ağrıtacağa benziyor. Yeni yasa taslağına göre İnternet’ten korsan içerik indirdiği tespit edilen kişiler öncelikle uyarılacak. Eğer uyarılan kişi bunu üç kez tekrar ederse 300 bin Euro para cezası ve İnternet bağlantısının kesilmesi ile iki yıl hapis cezası arasında bir tercih yapmak zorunda kalacak.

Kendisi indirmeyip de başkalarının kendi bağlantısı üzerinden korsan içeriğe erişmesine izin verenlere ise 1500 Euro para ve bir aylığına İnternet bağlantısının kesilmesi cezasına çarptırılacak.

:: Buna benzer bir yasa ülkemizde çıkarsa tepkiniz ne olur?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Fransa Korsan Avında konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Fransa Korsan Avında ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Fransa Korsan Avında ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "