Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma


08 Ağustos 2019 Perşembe 10:15
Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma

Samsung’un en çok beklenen akıllı telefon modellerinden biri olan Galaxy Note 10, Plus modeli ile birlikte tanıtıldı. Peki Galaxy Note 10 modeli, Galaxy Note serisinin bir önceki üyesi Galaxy Note 9‘a göre ne gibi farklılıklar sunuyor? İşte Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma!

Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma

Galaxy Note 10 ile Galaxy Note 9‘u yan yana getirdiğimizde iki telefonun da oldukça farklı tasarımlara sahip olduğunu görüyoruz. İki telefon arasındaki fark, tasarım detayları ile de kalmıyor. Bunun yanı sıra telefonların gerek donanım, gerek kamera özelliklerinde de birbirlerine göre oldukça fark yer alıyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Tasarım

Note 10’un tasarım konusunda Note 9’dan oldukça farklı bir tasarım anlayışına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Şu ana kadarki Galaxy Note akıllı telefon modellerine göre oldukça farklı olan Galaxy Note 10’da daha yenilikçi tasarım anlayışı görüyoruz. Galaxy Note 9, 162.3 x 77.1 mm boyutlarına sahipken Note 10, 151 x 71.8 mm boyutlarına sahip. Galaxy Note 10’un biraz daha büyük kasaya sahip olması, el ile tutulurken de rahatlıkla anlaşılabiliyor.

Kalınlık olarak Galaxy Note 10 modelinde oldukça sıkı çalışıldığını söyleyebiliriz. Galaxy Note 9 modelindeki 8.8 mm değerindeki kalınlık, Note 10 modelinde 7.9 mm değerine düşmüş durumda. Ayrıca Note 10’un Note 9’a göre daha az kıvrıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Kalınlığın azalması, kavisin de azalmasına sebebiyet vermiş durumda.

Galaxy Note 10’daki tuşların konumları da sayısı da değişmiş durumda. Galaxy Note 9 modelinde, ses yükseltme, alçaltma, Bixby ve güç tuşu olmak üzere 4 tuş bulunuyordu. Fakat Galaxy Note 10 modelinde, sağ tarafta hiçbir tuşun yer almadığı görülüyor. Telefonun sol tarafında da ses yükseltme ve alçaltma tuşunun yanında bir tuş bulunacak. Bu tuş, hem güç tuşu hem de Bixby butonu işlevlerini yerine getirebilecek.

Ayrıca Galaxy Note 9’da bulunan 3.5 mm jak girişi, Galaxy Note 10 modelinde bulunmuyor. Note 10, kutusundan 3.5 mm jak konektörü ile birlikte çıkacak.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Ekran

Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10’un ekran tarafında çok büyük farkların olduğunu söyleyebiliriz. Note 9 modelinde biraz daha kalın çerçeveli ekran kullanılırken Note 10 modelinde Infinity-O ekran teknolojisi kullanılıyor. Bu teknoloji, Galaxy S10 serisinde ilk olarak gördüğümüz delikli ekran modelini kapsıyor. Yani kamera ekranın içerisinde yer alıyor. Böylece ekran, neredeyse çerçevesiz bir hale geliyor.

Ekran boyutları olarak kıyasladığımızda Note 9’da 6.4 inç ekran yer alırken Note 10 modelinde 6.3 inç ekran yer alıyor. Tabii bu farkın, gözle pek de fark edilmediğini belirtebiliriz. Ekran boyutları hemen hemen aynı diyebiliriz. Bunun yanı sıra Note 9’un ekran 18.5:9 formatındaydı, fakat Note 10 modelinde ekranın biraz daha uzatılarak 19:9 formatına getirildiği görülüyor. Galaxy Note 10’un ekranı, bu sebepten Note 9 ile aynı genişlikte olsa da daha uzun bir yapıya sahip.

galaxy note 10

Ayrıca ekranların çözünürlüklerine baktığımızda Note 10, 2280 x 1080 piksel çözünürlüğünde ve 401 ppi piksel yoğunluğuna sahip bir ekran ile geliyor. Note 9 ise 2960 x 1440 piksel çözünürlüğüne ve 516 ppi piksel yoğunluğuna sahip bir ekran ile birlikte bizleri karşılıyor.

Yazılımsal tarafa baktığımızda da Note 9, HDR10 teknolojisi ile gelmişti. Galaxy Note 10 modeli ise, HDR10+ teknolojisine sahip. Bu konuda Galaxy Note 10’un daha başarılı bir deneyim sunduğunu rahatlıkla söyleyebililiriz.

Corning Gorilla Glass 5 ile korunan Galaxy Note 9’un aksine Galaxy Note 10, Corning Gorilla Glass 6 ile korunuyor. Galaxy Note 10 ekran dayanıklılığı konusunda da Galaxy Note 9’u geride bırakıyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Donanım

İki model arasında donanım konusunda çok fazla fark bulunmasa da bazı farklar mevcut. İşlemci tarafına baktığımızda Galaxy Note 9 modelinde Exynos 9810 işlemcisi yer alırken Galaxy Note 10 modelinde Exynos 9825 işlemcisi yer alıyor. Bu iki işlemci arasında ciddi farkların olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung’un verdiği rakamlara göre Galaxy Note 10’daki işlem gücü Galaxy Note 9 modeline göre yüzde 33 artırılmış durumda. Grafik performansı tarafında ise bu oran yüzde 42 şeklinde.

RAM ve depolama tarafında Galaxy Note 9’da 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza bizleri karşılıyordu. Ayrıca telefonun 8 GB RAM ve 512 GB dahili hafızaya sahip olan modeli de mevcuttu. Note 10 modeli ise 8 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza ile bizleri karşılıyor. Ayrıca Note 9’da MicroSD kart girişine yer verilmesine rağmen Note 10’da MicroSD kart girişi yer almıyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Kamera

Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma yazımıza kamera detaylarıyla devam ediyoruz. Galaxy Note 9’dan Note 10’a kamera konusunda ciddi gelişmelerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. En büyük farklardan biri Galaxy Note 9’daki iki arka kameranın yerini Galaxy Note 10’da 3 arka kameranın yer alması oluyor.

Ana kameradaki farklara baktığımızda Note 9, 12 MP çözünürlüğünde ve f/1.5-2.4 olmak üzere iki modda değişen diyafram açıklığına sahip bir ana kameraya ev sahipliği ediyordu. Note 10 modelinde, bu kameranın biraz daha geliştirildiği görülüyor. Çözünürlüğü Note 9 modelindeki gibi 12 MP olan kamera, f/1.5-1.8-2.4 olmak üzere 3 farklı diyafram açıklığı modunda çalışıyor.

Diğer ana kameralara baktığımızda da Note 9’da yalnızca telefoto kamera yer alıyordu. Fakat Note 10’da buna ekseriyet olarak geniş açı lensi de yer alacak. Galaxy Note 9’daki 12 MP çözünürlüğünde ve f/2.4 diyafram açıklığındaki telefoto lens, Galaxy Note 10’da 12 MP ve f/2.1 diyafram değeri olarak bizleri karşılıyor. Bu durumda Galaxy Note 10’un optik yakınlaştırma ile daha iyi fotoğraflar çekebileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıca Galaxy Note 10, geniş açı lens ile birlikte Note 9’da olmayan bazı marifetlere de sahip. Galaxy Note 10 16 MP ve f/2.2 değerlerindeki geniş açı lensi ile birlikte 123 derecelik ultra geniş açılı fotoğraflar ve videolar çekebiliyor.

Galaxy Note 9 ile Galaxy Note 10’un da 4K çözünürlüğünde saniyede 60 kareye kadar fotoğraf çektiği görülüyor. Ancak bu değerlerin yanı sıra eklenen özellikler ile birlikte Galaxy Note 10, farklı bir video deneyimi yaşatmayı başarıyor.

Kameranın yazılım tarafında da ciddi gelişmelerin olduğu görülüyor. Note 10 serisi ile birlikte özellikle video çekimlerine birçok özellik eklendi. Bu özelliklerden biri de ses kaydı oluyor. Görüntüyü yakınlaştırdığınızda, sesin kaynağına da daha çok yaklaşmış gibi kayıt yapıyor ve odaklandığınız nesneden çıkan ses kaydediliyor.

Video yazılımı ile ilgili bir diğer önemli gelişme de videoda Live Bokeh efektlerinin kullanılabilmesi oluyor. İlk olarak Galaxy A80 modelinde gördüğümüz bu özellik sayesinde Note 10, videolarda arka planı yazılımsal olarak bulanıklaştırabiliyor.

Ayrıca oyun oynarken ön kameradaki görüntüyü, ekrana aynı anda verebiliyorsunuz. Bu işlemi video olarak da kaydedebiliyorsunuz. Oyun deneyimini, Youtube ve Twitch’te yayınlamak isteyenler için çok iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazılımsal özelliklerin Note 9’da yer almadığını, yalnızca Note 10 modelinde yer aldığını söyleyebiliriz. Ancak ilerleyen günlerde yayınlanan Note 9 güncellemeleriyle Note 10 özellikleri, Note 9 modeline de gelebilir.

Ön kamera tarafında da Galaxy Note 9, 8 MP ve f/1.7 değerlerinde bir ön kamera ile gelirken Note 10, 10 Megapiksel ve f/1.6 diyafram açıklığında kamera ile birlikte geliyor. Bu bağlamda Galaxy Note 10’un çok daha başarılı selfie’ler çekebileceğini söyleyebiliriz.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Batarya

Galaxy Note 9’da bulunan 4.000 mAh kapasiteli batarya Galaxy Note 10 modelinde yerini 3.500 mAh kapasiteli bataryaya bırakıyor. Asıl fark telefonların kutusundan çıkan şarj adaptörlerinde oluyor. Galaxy Note 9’da 15W’lık bir şarj adaptörü çıkıyordu, Galaxy Note 10’da ise 45W’lık bir şarj adaptörü bizleri karşılıyor.

Ayrıca kablosuz şarj tarafında da ciddi geliştirmelerin olduğu görülüyor. Galaxy Note 10, 20W ile kablosuz şarj olabiliyor. Bu rakam Galaxy Note 9 modelinde 15W şeklinde. Bunun yanı sıra Galaxy Note 9 modelinde bulunmayan tersine kablosuz şarj özelliği, Galaxy Note 10 modelinde bulunuyor. Bu sayede Galaxy Note 10, kablosuz şarj destekleyen diğer cihazları şarj edebiliyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Bağlantı

Bağlantı tarafında en büyük fark Wi-Fi 6 standartı oluyor. Bu sayede modem ve internet hızınız yeterliyse telefonunuzda 1.2 Gbps hızında internete erişebiliyorsunuz. Bunun dışında Galaxy Note 9’da görülen Cat 20 modemi ve Bluetooth 5.0 özelliği, Galaxy Note 10’da da olduğu gibi yer alıyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – S-Pen

Galaxy Note 9’un S-Pen’i oldukça başarılı özelliklere sahipti. Galaxy Note 10’da da bu özellikler olduğu gibi ve hatta fazlasıyla bizleri karşılıyor. Galaxy Note 10’daki S-Pen ile birlikte telefon, tamamen uzaktan hareketlerle kontrol edilebiliyor. Bu özellik Galaxy Note 9’da yer almıyordu. İki cihazın kalemi arasındaki en büyü fark da bu oluyor.

Galaxy Note 9 vs Galaxy Note 10 – Fiyat

Galaxy Note 9, şu anda 6.000 lira bandında satın alınabilirken Galaxy Note 10 için açıklana resmi fiyat etiketi 9.899 TL şeklinde. Bu konuda aradaki neredeyse 4.000 liralık fiyat farkının bulunduğunu göz ardı etmemek gerek.
yazarMert Can Orhan

2015 yılından beri yazıp çeken Mert Can, yazıları ve videolarıyla ShiftDelete.Net'te
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanırım note 9 ve note 10’un çıkış sıralarını karıştırmışlar.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 9 kullanıcısı olarak, kesinlikle Note 10’a grçilmez.
  Note 10+ise bu kadar fiyat farkı olduğundan dolayı geçilmez. Şuan note 9 la yapamayıp note 10+ ile yapamayacağınız bir iki işlem var
  1) Video bokhe efekti
  2) kalmle yazdığınız yazılar world veya pdf formata çevirme işlemleri. Karar sizin.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 10’un biraz daha büyük kasaya sahip olması, el ile tutulurken de rahatlıkla anlaşılabiliyor. Bu cümlede note 9 yazacaktınız sanırım.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Sanki hazırlayan kişi note 10 nun hep iyi özelliklerini ön plana çıkarmış note 9 un iyi özelliklerini üstün körü geçmiş gibi. Tabiki note 10 daha üst versiyon olduğu için özellikleri daha iyi gelişmiş olacak. Ben şahsen beklediğimi bulamadım note 10 da ve note 10 plus a da gerek var mıydı bilemiyorum. Özellikle 500 mAh batarya düşüşünü anlayamadım? Son zamanlarda telefon firmaları genelde çok az değişiklik ve geliştirme yapıp yeni ürün diye satıyorlar bence daha ciddi değişiklikler ve geliştirme yapılmalı ona göre alınmaya değer olmalı.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ne bekliyordun mesela

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Yani teknik özelliklerden çok Note 9’un kaba kasasından kurtulmuşlar.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Erdi özuğa’nın dediği gibi note 9’un devamı note 10 plus’tır. Note 10 her me kadar güçlü olsa da plus’a alternatiftir

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  iki şey karşılaştırılırken birindeki fazlalık “buna ekseriyet olarak” şeklinde bir ifade ile açıklanmaz. ekseriyet çoğunluk anlamına gelir. cümle de ise artı anlamı ifade etmek istiyorsunuz.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  11400 tl ye alınabilecekler listesi oluşturun sonra note 10 plus almak için nedenlerinizi yazın kocaman bir ?

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  samsung işte gitgide çöpleşiyor

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Herkes apple kopya yapmiş huawei şundan esinlenmiş diye yazıp duruyorda neden kimse bu note 10 serisinin özgün olmayan tasarım anlayışı için 2 satır yazmıyor . Huawei p 30 pro dan esinlenmiş diyelim de samsung fanboylar saldırmasın

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 10 serisi ne kadar iyi olursa olsun note9 5000-6000 tl arası satılırken note 10 plus 11000 tl olması kessinlikle alınmaz

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiye’den note 10 plus alsam Samsung telefonun yanında ne kadar para verecek malüm beş para etmez işlemci

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Beş kuruş etmez

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Ekran çözünürlüğünün patatese dönüşmesini yerden yere vursanıza. Doğru artık pılas var değil mi!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  sadece işlemci farkına 4.000,00-TL fark vermek çok maktıksız

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 9 da exynos 9810 vardır

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Note 10 plus Note 9dan daha iyi ancak sade Note 10u hiç beğenmedim Note 9 tercih ederdim

" Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Galaxy Note 9 ve Galaxy Note 10 karşılaştırma ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 2. 2 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 3. 3 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 4. 4 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 5. 5 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 6. 6 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 7. 7 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 8. 8 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 9. 9 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 10. 10 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?