Okunma

Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı


15 Ağustos 2012 Çarşamba 13:30
Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı

En ünlü analiz şirketlerinden Gartner, her çeyrek dönemindeki gibi mobil telefon satışlarını değerlendirdiği ikinci çeyrek raporunu açıkladı.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3 azalan mobil telefon satışlarında lider isim Samsung.

90.4 milyon adet satışla liderlik pozisyonunu güçlendiren Samsung, piyasanın yüzde 21,6′sını elinde tutuyor. Samsung‘u Nokia izliyor. Akıllı telefon satışlarında zorlansa da genel telefon satışında durumu toparlayan Nokia83.4 milyon adet satışla piyasanın yüzde 19.9′unu elinde tutuyor. Piyasada sadece iPhone satışıyla yer edinen Apple ise üçüncü sırada. 28.9 milyon adet iPhone satan firma, pazarın yüzde 6.9‘una hakim.

İlk üç sıra haricindeki isimlere bakacak olduğumuzda dördüncü sırada 17.9 milyon satışla ZTE göze çarpıyor. Beşinci sırada 14 milyon satışla LG, altıncı sırada ise 10.8 milyon satışla Huawei bulunuyor.

Apple gibi sadece akıllı telefon satan, Windows Phone ve Android tabanlı ürünleri piyasaya sunan HTC ise sıralamada epey gerilerde kalıyor.

Mobil işletim sistemlerine baktığımızda Android’in liderliği söz konusu. Android işletim sistemi pazarın yüzde 64.1‘ini ele geçirmiş durumda. 

iOS ise yüzde 18.1 ile ikinci sırada. Ne kadar çok eleştirilse de kullanım açısından hala üçüncü sırada Symbian var. Symbian pazarın yüzde 5.9′unu elinde tutuyor. BlackBerry OS ve Bada‘nın da sıralandığını görüyoruz.

:: Sizce Samsung’u ileride zorlayacak firma kim olacak?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    demek ki neymiş nokianın ölü hali bile yetiyormuş, efsaneler ölmez sadece şekil değiştirir, her büyüğün bir sekteye uğradığı dönem vardır 15 sene önce de nokia vardı şimdi de var ve var olacak hehe forever nokia!!!

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Demek bu Apple bide uygun bı telefon yapsa lider olcak:)

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Nokia gene satıyormuş vay be ve tabi ki de lider samsung

" Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gartner’a Göre Telefon Satışları Azaldı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "