Okunma

GeForce 9600GSO Testte!


20 Mayıs 2008 Salı 21:00
GeForce 9600GSO Testte!
Nvidia‘nın orta seviyede, eski serideki 8800GS ürününü tekrar etiketleyip piyasaya sürmesi, şimdiki kart piyasasına ne kadar etki edebilir ki? Söyleyelim; çokça etki edebilir. GeForce 9600GT‘nin yerine değil ama yanına gelecek olan GeForce 9600GSO, daha geniş bellek arabirimi ve üreticilerin hızlandırmalarıyla ilginç sonuçlara imza atabilen bir kart.

Daha Geniş Bellek Veriyolu

Bu kartın özelliği, sınıfındaki kartlardan farklı olarak, 128 bit yerine 196 bitlik bellek veriyolu kullanması. Kartın üzerinde 768 MB DDR3 bellek de kullanılmış. Fabrika çıkışı olarak hız aşırtma yapılan kartın bileşenlerindeki hızlar ise şu şekilde:

Çekirdek: 600 MHz
Bellek: 1800 MHz Etkin
Gölgelendirici: 1500 MHz

XpertVision GeForce 9600GSO Sonic

Elimize ulaşan ilk örnek XpertVision üretimi olan, fabrika çıkışı hız aşırtma (overclock) işlemi yapılmış GeForce 9600GSO Sonic. Kart, XpertVision’un ebeveyn markası olan Palit‘le aynı soğutucuları ve kutu içeriğini kullanıyor.

Kartın fiziksel özelliklerine yakında bakalım. Ön yüzde kocaman bir soğutucu var ve bu soğutucu iki slot kaplıyor. Daha verimli ve tek slot soğutucular görmek isterdik. Belleklerin üzerinde de ısı dağıtıcı bir plaka var. Bunun sebebi açık: Sonic isimli ürün, fabrika çıkışı olarak hız aşırtmaya tabi tutulmuş.

Ürünün arkasında genişçe bir plaka var. Bu plaka bellekler üzerindeki ısıyı dağıtmak için kullanılıyor.

GeForce 9600GSO ayrı bir güç girişine ihtiyaç duyuyor. Elektronik devreler üzerindeki ısı dağıtıcı da bu fotoğrafta görülebiliyor.

Kartın arka panelindeki görüntü çıkışları: 2x DVI ve bir S-Video. Özel bir şey yok. DisplayPort veya HDMI görsek daha da sevinebilirdik.

Burada, kartın SLI bağlantı yuvasını görebiliyoruz. Kartın test sonuçlarına bakalım:

3D Mark 20053D Mark 2006

World in Conflict – 1


World in Conflict – 2


Crysis

Company of Heroes

Yorumlar

Nvidia, eski serideki grafik kartlarından birisini yenileyerek yeni (aslında teknik olarak eski, isim olarak yeni) serisinde değerlendirmiş. Bulunduğu performans sınıfındaki kartlara göre daha geniş bellek veriyolu ve bellek miktarıyla dikkat çeken ürün, yer yer şu anki orta direğin kralı olan 9600GT‘yi de (sentetik testler haricinde) solluyor.


GPU-Z yazılımının tanıyamadığı kart.

Ürünle ilgili fiyatlandırmalar konusunda bilgimiz olmadığı için bir şey diyemiyoruz; fakat fiyatı da uygun olursa, Nvidia bu yeni kartla, GeForce 9600GT‘nin önüne keseceği için kendi ayağına sıkmış olacak. Bakalım fiyatlandırma nasıl olacak? Bir de bizim elimizdeki kart hız aşırtma uygulanmış bir sürümdü; dolayısıyla esas donanım seviyesinde neler olacak, kesitmek çok güç.

XpertVision GeForce 9600GSO Sonic
Grafik kartı

Grafik belleği: 768  MB DDR3
Bellek veriyolu: 192 bit
Bağlantı arabirimi: PCI Express 16x
Görüntü çıkışları: 2x DVI ve S-Video
Harici güç girişi: 6 iğneli PCIe
Saat Hızları:

İşlemci Hızı: 700 MHz
Bellek Hızı: 1800 MHz etkin
Shader Hızı:  1500 MHz

Üretici: XpertVision / Tayvan
Türkiye temsilcisi: Endeks Bilişim

Hazırlayan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" GeForce 9600GSO Testte! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GeForce 9600GSO Testte! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GeForce 9600GSO Testte! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "