Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak?


15 Ocak 2010 Cuma 14:10
Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak?

Vestel İcra Kurulu Üyesi İhsan Alkım‘ın yaptığı açıklamalar, televizyon teknolojilerinde gelinen son noktayı ve tüketicileri gelecekte nelerin beklediğini ortaya koyuyor.

Ülkemizde henüz resmi olarak geçilmemiş olsa da DVB-T  (Karsal Dijital Yayın) teknolojisi, karasal yayını dijital olarak vererek hem kaliteli görüntüyü her yerden ulaşılabilir hale getirip hem de antenlerden kaynaklanan görüntü kirliliğini de ortadan kaldırmayı amaçlayan bir teknoloji.

Özel Röportaj – Televizyonların Geleceği

DVB-T2’nin Faydaları Neler?

Şu anda UHF üzerinden analog yayın yapılırken kullanılan spektrumda 24 megabit bant genişliği kullanılıyor. Aynı spektrumu dijital kanal için kullanmak istediğimizde ise ortaya çok ilginç bir tablo çıkıyor.

Standart çözünürlükte bir yayın yapmak için dijital yayının ihtiyaç duyduğu bant genişliği 4-5 megabit civarında. Eğer bu dijital yayın HD çözünürlükte istenirse, o zaman 20 megabit bant genişliğine ihtiyaç duyuluyor.

Vestel‘in de öncülüğünü ettiği DVB-T2 standardında aynı spektrumda bant genişliği 40 megabite çıkıyor. MPEG4 formatında ve H264 sıkıştırma teknolojisi kullanılarak HD yayın yapmak için 20 Megabit yerine sadece 8 megabit gerekiyor.

Bu rakamlar göz önüne alındığında analog sistemdeki 1 yayın için tahsis edilen spektruma dijital olarak 4-5 HD kanal sığdırmak mümkün oluyor.

Bu Teknolojiyi Kimler Kullanıyor?

İngiltere‘de BBC, ITV, Channel 4, bu yayın sistemini kullanıyorlar. Bu teknoloji için ihtiyaç duyulan ürünleri sağlayan firmalar arasında Vestel, Panasonic, Sony gibi önemli markalar buklunuyor.

Bu ürünlerin piyasa sürülmesi için yeterlilik sınavından geçiren kurum ise DTG. Ülkemiz adına gurur duyulacak bir diğer gelişme de; DTG tarafından verilen ilk DVB-T2 sertifikalı donanımları üreten markalar arasında Vestel‘in de olması. Vestel ürünleri, tüm avrupa’nın yanı sıra Japonya‘ya da ihraç ediliyor.

Vestel‘in kendi markasında ürettiği harici DVB-T2 cihazları yaklaşık 1 ay sonra satışa başlayacak. Nisan ayında ise 32 inçlik TV’lerde gömülü olarak bu sistem kullanıcılara ulaştırılacak.

Türkiye, Dünyanın Neresinde?

Karasal dijital yayın konusunda tüketici alışkanlıkları ülkelere göre farklılık gösteriyor. Örneğin Almanya, daha çok uydu teknolojilerinden faydalanırken, Fransa‘nın dijital karasal yayınlara olan ilgisi diğer ülkelere göre daha fazla.

Ülkemizdeki tüketicilerin tv yayınları konusundaki alışkanlıkları Almanya‘ya oldukça benziyor.

Her ne kadar ülkemizde genel kullanımda olmasa da şu bilgiyi de paylaşmakta fayda var. Avrupa‘daki cihazların %90′ı karasal dijital yayınlarını alabiliyor.

Vestel’in İngiltere Macerası

Vestel, son teknolojiyi Avrupa’daki teknoloji tutkunlarına sunmak için Cabot isimli şirketi satın almıştı. Bu şirkette 50 mühendis, araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyor.

Bu teknolojiler sayesinde üretilen ürünlerin satış rakamı geçtiğimiz yıl 8 milyona ulaşmış durumda. Bu satışların 6,5 milyonu LCD olarak gerçekleşirken, 1,5 milyonu ise tüplü televizyonlar olduğu açıklandı.

Değişen Tüketici Alışkanlıkları

Tüketicilerin yeni alışkanlıkları arasında internet başta geliyor. Online içeriklerin bir bölümünün doğrudan televizyonlardan izlenmek istemesi, IPTV teknolojisi ile çok daha kolay oluyor.

Türk Telekom‘un liderliğinde ülkemizde hizmete sunulacak olan bu çalışma için Vestel‘den ilk parti olarak 100 bin cihaz Türk Telekom tarafından satın alınmış olup, test yayınların devam ettiği de gelen bilgiler arasında.

DVB-T için geç kalan ülkemiz, DVB-T2‘ye doğrudan geçiş yaparak bu gecikmeyi telafi etme şansına sahip. İran ve Güney Afrika gibi ülkeler bile bu teknolojide Türkiye‘den daha önde.

Bu geçişin yaşanması için RTÜK, Telekomünikasyon Kurumu gibi önemli organların birarada uyum içerisinde çalışması gerekiyor. Bu birliktelik henüz sağlanmış değil.

Bu konuda çok da karamsar olmamak gerekiyor. TRT, yeni teknolojilerin kullanımı için Vestel‘den önemli miktarda cihaz satın almış durumda. Bu yatırımlar, yeni teknolojiye geçiş için oldukça önemli.

300 Markaya Vestel Üretiyor

Vestel, DVB-T teknolojisine sahip 20 farklı model üretiyor. Bu modeller toplamda 300 farklı marka ile tüm dünyaya ulaşıyor. Bu markaların bir kısmı Vestel‘e ait, bir kısmı kiralık, büyük bir kısmı da Sharp, Hitachi, Toshiba gibi önemli isimler.

Bu üretim modeli bize her ne kadar Çin‘i hatırlatsa da önemli bir fark var. Vestel, aynı tasarıma farklı logolar yerleştirip dağıtmak yerine her müşterisi iç,in farklı tasarımlar hazırlıyor. Bu da Vestel’in tercih edilmesi konusunda rakiplerinin elini zayıflatıyor.

:: DVB-T2 teknolojisinin ülkemizde de olması için açlık grevine başlamak ister misiniz? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  “Nereye doğru gidiyor bu ekranlar” ? 😀

" Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Geleceğin Televizyonları Nasıl Olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
 10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!