Okunma

Gelecek Konum Tabanlı Servislerde


24 Şubat 2010 Çarşamba 15:11
Gelecek Konum Tabanlı Servislerde

Akıllı telefonların mevcut dönemde en çok aranan özelliği GPS. Navigasyon yapabilmenin yanında, konuma göre telefonunuza işlevler atayabilme ve hatta oyun oynama olanağı gibi birçok görevi yerine getirebiliyor GPS. Her ne kadar asıl amaç navigasyon olsa da yapılan araştırmalar, gelecekte konum tabanlı uygulama ve hizmetlerin kendi pazarını yaratacağını gösteriyor.

Mobil dünyaya yönelik yaptığı araştırmalar ile adını duyuran Juniper Research’ün yayınladığı rapora göre 2014 yılına kadar konum tabanlı servisler ciddi bir ivmelenme gösterecek. 2014 yılına gelindiğinde toplamda 12.7 milyar dolarlık bir pazara ulaşması beklenen konum tabanlı servisler, özellikle mobil şebeke operatörleri tarafından etkin olarak kullanılmaya başlanacak ve müşterilere çeşitli hizmetler ile sunulacak.

Gelecek beş yılda olarak ortaya çıkacak en önemli sorun olarak kişisel hayata müdahale ve kişisel bilgilerin gizliliği konusunu ortaya atan rapora göre konum tabanlı reklam hizmeti de ön plana çıkacak. Ayrıca bu hizmetlerin en yaygın olarak kullanılacağı bölge olarak Uzak Doğu ve Çin olarak gösterilirken, en fazla harcamanın ise Batı Avrupa’da yapılacağı ön görülüyor.

:: Sizce de gelecekte mobil uygulama ve hizmetler konum tabanlı servisler üzerinde mi yoğunlaşacak?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Gelecek Konum Tabanlı Servislerde konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelecek Konum Tabanlı Servislerde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelecek Konum Tabanlı Servislerde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "