Okunma

Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler


24 Ocak 2011 Pazartesi 14:45
Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler

Intel’in Sandy Bridge kod adını verdiği 2’nci nesil Core mimarisine sahip ürünler daha çok kısa bir zaman önce piyasaya sürülmüşken, bir sonraki nesil hakkında bilgiler gelmeye başladı bile. (Intel Core i7 2600K Test)

Sandy Bridge ile temelde çok benzer olacak Ivy Bridge adlı bir sonraki mimarinin en önemli özelliği 22 nm olması olacak.

Intel’in Ivy Bridge mimarisine sahip ürünlerin üretimine 2011′in son çeyreğinde başlayacağı belirtiliyor. İlk örneklerin piyasaya çıkması ise 2012’nin ilk yarısında gerçekleşecek.

Ivy Bridge mimarisi 22 nm süreci ile üretilecek

Grafik Yongası İle Beraber

Ivy Bridge işlemcilerini temel alarak oluşturulacak masaüstü platformlarının adı Maho Bay olacak. Bu platformlarda kullanılacak yeni yonga setlerine ise Panther Point kod adı verilmiş.

Yeni nesilde de grafik yongası CPU’nun içinde bulunacak. Yeni nesil grafik yongasının DirectX 11 desteği sunacağı iddia ediliyor. Ayrıca FDI (Flexible Display Interface) adlı teknoloji ile de iki veya daha fazla monitöre görüntü verilebilecek.

:: Beş yıl içinde işlemci teknolojisi sizce ne seviyeye gelecek?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler”

  1. moz dedi ki:

    Valla onu bunu bilmiyorumda tırnak büyüklüğdeki bir alana 1 Milyar transistör koymanın dünya teknolojisini aşacağını düşünmeden kendimi alamıyorum. Bana uzaylı teknotojisinden yararlanılıyor gibi bir his geliyor.

" Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gelecek Nesil Hakkında İlk Bilgiler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "