Genius MaxFire Blaze 2 Gamepad İnceleme


31 Temmuz 2009 Cuma 10:00
Genius MaxFire Blaze 2 Gamepad İnceleme
Oyun konsolları son dönemde oyunların hem tarzını hem de oynanış şekillerini büyük ölçüde değiştirdi. Özellikle son nesil konsolların piyasaya çıkmasından itibaren oyun oynamak artık eskisine göre daha farklı bir hal aldı. PC oyunculuğu çekirdek kitlesini korurken, oyun oynamaya yeni başlayan kişiler için konsollar hem kullanımlarının PC’ye göre daha kolay olması hem de daha rahat bir şekilde oynanmaya imkan tanıdıklarından ilk tercih olmaya başladı.

Oyun konsollarının en önemli bileşeni elbette ki gamepad’lerdir. Örneğin Nintendo Wii’nin yakaladığı başarının gamepad’i sayesinde olduğunu söyleyebiliriz. Aynı şekilde XB0X 360′ın gamepad’i de kendine has tasarımıyla büyük beğeni toplamıştır. Playstation ise geleneksel tasarımını çok fazla değiştirmeyerek, hayranlarını her daim memnun etmiştir.

Tabii bu ürünlerin kendi orijinal gamepad’lerinin dışında bazı firmaların hem oyun konsolları için, hem de bilgisayarlar için ürettiği başka tasarımlar da var. Fare ve klavye setleri ile ülkemizde beğeni toplayan Genius da bu firmalardan biri. Genius’un MaxFire Blaze 2 adlı gamepad’i bakalım orijinal tasarımın önüne geçebilecek ya da PC oyuncularının beğenisini kazanabilecek bir ürün mü?

Dış görünüm ve tasarım

MaxFire Blaze 2 uzaktan bakıldığında renkleri ve şekli itibariyle daha çok XBOX gamepad’ini andırsa da, aslında Playstation, Playstation 2 ve PC için tasarlanmış bir ürün. Beyaz rengin hakim olduğu cihazın tutma yerlerinde açık gri renk tercih edilmiş. Tuşlar ise analoglar da dahil olmak üzere şeffaf turuncu renkteler. Geri kalan tuşlar ise koyu gri renkte. MaxFire Blaze 2′nin genel anlamda dış görünüşünün çok etkileyici olduğunu söylemek güç. Zaten böyle bir cihazda önemli olan şey dış görünüş değil, işlevsellik. Bu yüzden bunu fazla önemsemeye gerek yok.

Uzun süre oyun oynayacaksanız, gamepad’in elinize iyi oturması önemlidir. Yoksa bir süre sonra eliniz ağrımaya başlayacaktır. Genius MaxFire Blaze 2′nin bu konuda gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak iş ne yazık ki ele oturmayla bitmiyor. Cihazı elinize aldığınızda tuşların da doğru parmaklara denk gelmesi gerek ki MaxFire Blaze 2 bu noktada çuvallıyor.

Tuş takımı

Ürünü tuttuğunuzda üst kısımda bulunan tuşların garip yerlerde durduğunu hemen fark edeceksiniz. Standart Playstation kolunda işaret parmağınızın olduğu yere üst, orta parmağınızın olduğu yere ise alt tuşlar denk gelir. Ancak bu cihazda işaret parmağınızın olduğu yere alttaki tuş denk geliyor. Bu durum da üstteki tuşa basmak için hangi parmağınızı kullanacağınıza karar verememenize yol açıyor. Orijinal Playstation kolundaki gibi kullanmaya kalkarsanız, demin bahsettiğimiz ele oturma olayı ortadan kalkıyor. Üst tuşlara işaret parmağınızla basında eliniz garip bir şekle giriyor ve rahatsız oluyorsunuz.

Tuşlarda yaşanan tek sorun ne yazık ki bu değil. Eğer analog yerine diğer yön tuşlarını kullanırsanız düz gitmekte büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. PES 2009 ile yaptığımız testlerde her nedense adamlar düz gitmek yerine daha çok çapraz koşmayı tercih ettiler. Yön tuşları bir daire içinde olduğu için tam sağ ya da sol kısma parmağınızı basmazsanız düz gitmeniz mümkün değil. Yön tuşlarını kullanacaksanız çapraz gitmeye hazır olmanızı tavsiye ediyoruz.

Analog ve diğer tuşlar

Üst kısımdaki tuşlar ve yön tuşlarının dışında kalanlarda ise bir sorun olduğunu söyleyemeyiz. Analogların hassasiyeti gayet iyi ve kullanımda bir zorluk yaşamıyorsunuz. Aynı zamanda sağ baş parmağınıza denk gelen dört adet tuşun da yerinde bir sorun yok ve basarken çok fazla sertlik ya da yumuşaklık hissetmiyorsunuz. Cihazın titreşim özelliği bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

Kontrol tuşlarının haricinde MaxFire Blaze 2′de Turbo, Select, Start ve Analog tuşları var. Analog tuşu tahmin edebileceğiniz gibi analog kolları açıp kapatırken Select ve Start tuşları da oyun içinde başlatmak ve durdurmak gibi görevlere sahipler.

Turbo ve sonuç

Turbo tuşuna gelecek olursak. Bu tuşa basarak diğer kontrol tuşlarından birini Turbo olarak ayarlayabiliyorsunuz. Turbo’nun iki farklı modu var. Birincisi hızlı ateş, diğeri otomatik ateş modu. Hızlı ateş modu FPS oyunlarında karşılaştığımız “Burst fire” gibi bir etki yapıyor. Bu moda ayarladığınız tuşa bastığınızda kısa bir süre içinde birkaç kez üst üste basmış gibi oluyorsunuz. Otomatik ateş modunda ise atadığınız tuşa bir kez bastığınızda sanki basılı tutmuşsunuz gibi bir etki yapıyor.

Sonuç olarak Genius MaxFire Blaze 2 için çok başarılı bir gamepad demek biraz güç. Playstation 1 ve 2 için çok da uygun bir gamepad değil. Orijinal gamepad’ler varken bu cihazı kullanmaya alışmanız zaman alacaktır. Ancak eğer PC’de oyun oynuyorsanız , çok fazla tuş gerektirmeyen oyunları bu ürünle oynayabilirsiniz.

 

Teknik özellikler

Genius MaxFire Blaze 2

Gamepad

Boyutlar: 155 x 115 x 50 mm
Ağırlık: 420 gr
Arayüz: USB, Playstation
Güç kaynağı: USB
Desteklenen cihazlar: Playstation / Playstation 2 / Windows PC
Tuşlar: 12 adet kontrol, yön tuşları, 2 adet analog kol

Bilgi için: Genius Türkiye
Web: http://www.geniusnet.com/
Fiyat:

:: Gampad ile tüm oyun türleri oynanabilir mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Genius MaxFire Blaze 2 Gamepad İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Genius MaxFire Blaze 2 Gamepad İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Genius MaxFire Blaze 2 Gamepad İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  2. 2 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  3. 3 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  4. 4 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
  5. 5 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  6. 6 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  7. 7 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  8. 8 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  9. 9 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  10. 10 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti