Okunma

Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi!


30 Eylül 2015 Çarşamba 04:00
Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi!

Son yıllarda birçok farklı türde ve işlevde robotları görmeye aşina olmuşken bu sefer Rusya‘da çok ilginç bir robotun üretildiği haberi geldi.

İşte karşınızda son model robot hamamböceği!

Kaliningrad‘daki Immanuel Kant Baltic Federal Üniversitesi bünyesindeki araştırmacılar, gerçeğe çok benzeyen bir robot hamamböceği üretti.

Aleksey Belousov liderliğindeki geliştirici takımı, yürüyüşünden görüşünüşüne tam bir hamamböceği gibi gözüken bir robot üretmek için kolları sıvamışlardı.

Projenin sonuna geldiklerinde ise gerçek bir hamamböceği boyutunda olan, onun gibi görünen ve hareket eden bir robot yapmayı başardılar.

15-09/29/robothamam2.jpg

Robot hamamböceğini geliştirmek ise pek kolay bir iş olmadı. Geliştirici takımı, önce robotlarda kullanılabilecek parçaları üreten firmalardan gerekli malzemeleri satın almak zorunda kaldı.

Bu gelişmiş parçaların fiyatı ise hiç de ucuz değildi. Hamamböceğinin sadece bacakları için bir Avusturyalı şirketten alınan malzemeler 9,000 dolara mal olurken, projenin tamamı için 22,500 dolar harcandı.

Proje sonunda 10 cm uzunluğunda olan ve saniyede 30 cm gidebilen bir robot hamamböceği üretildi. Normallerinden çok az daha uzun olan robot hamamböceği, şarj edildikten sonra 20 dakika süreyle hareket edebiliyor. 

Daha önce de robot hamamböceği üretmek için dünyanın çeşitli ülkelerinde girişimler yapılmışken, hiçbiri son olarak Ruslar tarafından üretilen bu robot kadar gerçekçi görünmemişti.

Bu projenin asıl amacı enkaz altında kalan kişileri bulmak olsa da ortaya çıkan şeyden memnun kalan ekip, robotun kamufle olabilen bir versiyonunu daha üretmeye hazırlanıyor.

:: Robot bir hamamböceğiniz olsun ister misiniz?
yazarEren Topçu

İyi bir oyuncu ve sıkı bir teknoloji takipçisi. Mütercim tercümanlık öğrencisi ve oyun programlama ile ilgileniyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ne ise yaricak acaba…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kafasına terliği geçirir parçalarım, robot falan dinlenem.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Demek ki, böcek denilen dinleme cihazları gerçek oluyor.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Böceklerin üstüne chip yerleştirdikleri yetmedi.. ortam dinlemek için bu kadar çaba…

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şu yorum kısmını konunun hemen altına koysanız olmaz mı?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Sineğin hilkati öyle bir mûcize-i Rabbâniyedir ve bir âyet-i tekvîniyedir ki, bütün esbab toplansa, onun mislini yapamazlar, o âyet-i Rabbâniyeye muâraza edemezler, taklidini yapamazlar

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ilginç değil yaratıcı! ülkemizde böyle şeyler görememek ise üzücü!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ordaki beş kuruş bizim 5kurus a çok benziyor yav 🙂

 9. mbh123 dedi ki:

  cok ilginc

" Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gerçekçi Robot Hamamböceği Üretildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "