Okunma

Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar


03 Ağustos 2009 Pazartesi 16:00
Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar

Konsept tasarımlar her zaman için teknolojinin gelişmesine ön ayak olmuşlardır. İlk yapıldıkları an için çok uçuk gibi gözükseler de gelecekte gerçek olma olasılıkları sandığınızdan da fazladır.

Bugün kullandığımız birçok cihazın bundan yıllar önce sadece birer konsept tasarım olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Gerçek olmasını isteyeceğimiz tasarımlar belki hiçbir zaman ete kemiğe bürünemeyecek ama geleceğin teknolojisini şimdiden görebilmek açısından büyük önem taşıyorlar.

İşte karşınızda “Ah keşke şunlar gerçek olsa!” diyebileceğiniz konsept tasarım ürünler.

Sony PSP/iPhone

Hayallerimizin teknoloji dünyasında Sony ile Apple beraberce çalışarak, insanoğlunun aklını başından alan ürünler üretiyor. Bu hayallerimizin gerçek olması pek mümkün gözükmüyor ama bu konsept tasarımlar yapılamayacağı anlamına da gelmez. iPhone’un tüm özellikleri ile birlikte PSP’de oyun keyfini beraber yaşamak fena olmazdı diye düşünüyoruz.

Dyson Energy

Tam ihtiyacınız olduğu anda cep telefonunuzun şarjının bitmesi kadar sinir bozucu az şey vardır. Dyson için tasarlanan bu konsept tasarımı sürekli yanınızda taşımanız mümkün. Giyilebilir bir şarj cihazı tasarımı olan Dyson Energy’nin çevresindeki havadan enerji üreteceği belirtiliyor fakat bunun nasıl yapıldığı açıklanmıyor.

Mac Slate

Apple’ın yeni bir tablet PC üzerinde çalıştığı söylentileri dolaşıyor. Eğer böyle bir cihaz varsa tam olarak neye benzeyeceğini bilmek güç ama yapılan konsept tasarımlardan biraz fikir edinmek mümkün. Yapılan bu konsept tasarımın en önemli özelliği multi-tocuh’a sahip olması. Yani birden fazla dokunuşu algılayabilmesi.

Inbi-Out GPS

Nerede yemek yiyeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, bırakın bunu sizin için teknoloji yapsın. Inbi-Out adı verilen bu enteresan cihaz aslen para şeklinde bir GPS cihazı. Bir tarafını Çin yemeği diğer tarafını pizzacı olarak ayarlayın ve yazı tura atın. Hangi taraf yukarı gelirse, cihaz size en yakındaki lokantayı ufak ekranında gösteriyor.

Invisible Touch IT

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Endüstri Ürünleri Tasarımı öğrencisi Zeynep Altmışoğlu’nun tasarımı olan bu cihaz elinize almadığınız sürece sadece bir cam parçasıymış gibi duruyor. Ancak cihazı elinize aldığınızda canlanarak her türlü aleti kontrol edebileceğiniz bir uzaktan kumanda haline geliyor. Kullanıcısını tanıyan ve onun seçeneklerine göre menüyü ayarlayan cihaz ayrıca kan basıncını ve nabız sayısını da ölçebiliyor.

Trou Hologram

Dokunmatik ekranlar cep telefonlarında yakın geleceğin standardı haline gelecek. Yeni çıkan cep telefonların neredeyse hepsi bu özelliğe sahip. Peki bundan sonraki adım ne olacak. Funamizu Trou adlı tasarımcının tasarladığı Trou Hologram adlı cep telefonu bir sonraki adım için uçuk bir iddia ortaya koyuyor. Ekranda üç boyutlu hologramların gözüktüğü bu cihaz geleceğin yeni standardı olacak mı, bekleyip göreceğiz.

Şeffaf Ekmek Kızartma Makinesi

Ekmeğin yavaş yavaş kızarmasını seyretmek ister miydiniz? Eğer bu konsept tasarım gerçeğe dönüşürse bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Özel ısıtıcı camların arasına yerleştirdiğiniz ekmek yavaş yavaş kızarırken, fazla ısınıp yandığını görüp durdurabilmeniz de mümkün olacak.

Vaio Zoom

Sony Vaio serisi her zaman için dış tasarımıyla kullanıcıların beğenisini kazanmıştır. Vaio Zoom adlı bu konsept tasarım da eğer gerçeğe dönüşürse serinin en şık üyesi olabilir. Kapalı olduğunda ekran kısmı şeffaf cam gibi gözüken ve klavye kısmı koyu bir renge bürünen cihazı çalıştırdığınızda hologram görüntü cam kısımda gözükürken, klavye tuşları da LED ışıklar halinde ortaya çıkıyor.

iRing

İstediğiniz şarkıyı dinlemek için cebinize elinizi atıp, iPod’u çıkarıp, şarkıyı bulup, tekrar cebinize yerleştirmenin inanılmaz külfetinden(!) kurtulmak için Bluetooth bağlantılı, OLED ekranlı ve kolunuza takabileceğiniz şık bir cihaz istiyorsanız, iRing tasarımının gerçek olmasını beklemek zorundasınız.

Nokia Morph

Nokia’daki Finli dostlarımızın bu tasarımı gerçeğe çevirebilmesi için nanoteknoloji alanında büyük gelişmeler kaydedilmesi gerekiyor. Nokia Morph adlı bu konsept telefon istediğiniz şekle girebiliyor. İsterseniz kolunuza takın, isterseniz boynunuza asın, tercih size kalmış. Kendi kendini temizleyen ve güneş enerjisi ile şarj olan bu tasarımın gerçek olma olasılığı bir hayli düşük olsa da yine de bilim ve teknolojiden umudu kesmemek lazım.

:: Bu konsept tasarımlardan hangisinin gerçek olmasını isterdiniz?

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    keşke olsa

" Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gerçekleşmesini İstediğimiz Tasarımlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "