Okunma

Gigabyte Anakart Teknolojileri


24 Şubat 2011 Perşembe 15:55
Gigabyte Anakart Teknolojileri

Bir bilgisayarın belkemiğini oluşturan anakartlar, sisteminizdeki tüm bileşenlerin uyumlu ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlamaları açısından büyük önem taşırlar.

Yonga seti üreticilerinin sağladığı standart özellikler kullanıcıların sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Sisteminden daha fazla verim almak isteyenler için bu özellikler yeterli değil.

Gigabyte marka anakartlarda çok fazla ekstra teknoloji bulunuyor

Gigabyte’a Özel

Dünyanın önde gelen anakart üreticilerinden Gigabyte, piyasaya sürdüğü anakartlarda kendi geliştirdiği çok sayıda farklı ve faydalı teknolojiye yer veriyor.

Gigabyte’ın kullanıcılara sunduğu bu faydalı teknolojilerden en önde gelenleri yakından tanımak, hangi teknolojinin ne işe yaradığını anlamak için sizlere özel bir yazı hazırladık.

ON/OFF Charge ve Quick Charge

Günümüzde tüm dünyada çok yaygın bir şekilde kullanılan Apple iPhone, iPod ve iPad gibi cihazlar bilgisayarların USB girişleri üzerinden de şarj edilebiliyorlar.

Şarj süresi Gigabyte Quick Charge ile daha da kısalıyor

USB girişinden yapılan şarj işlemi, normal şarj aleti ile yapılandan daha uzun sürer. Gigabyte, anakartlarında kullandığı USB girişlerine standarttan daha fazla güç sağlayarak şarj süresini kısaltıyor.

Standarttan üç kat daha fazla güç sağlayan bu USB girişleri ile iPhone, iPod ve iPad’i %40 daha hızlı şarj edebilmek mümkün.

On/Off Charge için ayrı USB bağlantısı var

Kapalıyken Şarj

USB üzerinden şarj yapılırken yaşanan en önemli sıkıntılardan biri bilgisayarın açık kalması zorunluluğudur. Gigabyte anakartlarda bulunan ON/OFF Charge özelliği ile bilgisayarınız kapalı durumdayken bile, USB girişine bağlı olan cihazlarınızı şarj edebiliyorsunuz.

Smart 6

Sisteminizi kurduktan sonra onunla ilgili ayarlar yapmak ve kontrolü sağlamak da büyük önem taşıyor. Gigabyte bunun için Smart 6 adını verdiği, kullanımı kolay bir arayüz hazırlamış.

Smart 6 sistem üzerindeki kontrolünüzü artırıyor

Smart 6, adından da rahatça anlaşılabileceği gibi altı ana başlıktan meydana geliyor.

Smart QuickBoot

Bilgisayarınızın düğmesine bastığınız andan, işletim sisteminin açılmasına kadar geçen zaman uzun geliyorsa, Smart QuickBoot ile bunu hızlandırabilirsiniz.

Hem BIOS, hem de işletim sisteminin açılış hızını artırabiliyorsunuz

Sistem ön yükleme süresini azaltan bu teknoloji ile işletim sisteminin açılması için gereken vakit de azalıyor. QuickBoot’ta hem BIOS, hem de işletim sisteminin açılışını hızlandırmak mümkün.

Smart QuickBoost

Hız aşırtma yapabilmek için artık uzman olmaya gerek yok. Smart QuickBoost ile üç farklı profil arasından birini seçip, güvenli bir şekilde işlemcinizin hızını artırabiliyorsunuz.

Üç farklı profilde hız aşırtma yapılabiliyor

Seçeceğiniz profilin sisteminizde yapacağı değişiklikleri bir tablo halinde görebildiğiniz bu uygulamada Faster, Turbo ve Twin Turbo seçeneklerini deneyebilirsiniz.

Smart Recovery

Sisteminizdeki verilerin ve ayarların güvenliği için belli aralıklarla yedekleme yapmalısınız. Gigabyte, Smart 6 arayüzünde yer verdiği Smart Recovery ile bu işlemi kolaylaştırmayı hedeflemiş.

Hangi aralıklarla yedekleme yapılacağını ayarlıyorsunuz

Smart Recovery üzerinden günlük, haftalık ya da aylık olarak yedekleme yapılmasını ayarlayabiliyorsunuz. Aldığınız yedekleri Smart Recovery üzerinden kolaylıkla geri yükleyebiliyorsunuz.

Smart DualBIOS

Gigabyte son 10 senedir anakartlarında DualBIOS teknolojisine yer veriyor. Kartın üzerinde iki adet BIOS yongası bulunuyor. Bu yongalardan birinde ana BIOS yer alırken, diğerinde yedek BIOS var.

Ana BIOS’un bozulması halinde yedek BIOS üzerinden anakartınızı kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bir yonga ana, diğeri de yedek BIOS’u barındırıyor

Kapasitesi zaman içinde 8 MB’tan 16 MB‘a artırılan yongada belli veriler depolanabiliyor. Böylece sabit disk bozulsa ya da yeni bir işletim sistemi kurmak zorunda kalsanız bile bu veriler korunmuş oluyor.

Bu yongalar üzerinde 12 adede kadar şifre ve önemli tarihleri saklayabiliyorsunuz. Belirlediğiniz tarihler yaklaştığında sistem sizi uyarıyor.

Smart Recorder

Bilgisayarınızı başkasının kullanıp kullanmadığını, kullandıysa neler yaptığını Smart Recorder uygulaması ile görebiliyorsunuz.

Bilgisayarın hangi saatlerde açılıp kapandığını bu uygulama ile görebilirsiniz

Bu uygulama bilgisayarınızın ne zaman açılıp kapandığını göstermesinin yanı sıra büyük boyutlarda veri transferi yapılıp yapılmadığını da sizlere bildiriyor.

Smart TimeLock

Çocuklarınızın ya da başkalarının bilgisayarınızı sadece belli saatler arasında kullanmasını istiyorsanız Smart TimeLock adlı bu uygulama işinize yarayacaktır.

Bilgisayarın hangi saatler arasında kullanılacağını TimeLock ile ayarlıyorsunuz

Bilgisayarın hafta sonu ya da hafta içi hangi saatler arasında kullanabileceğini bu uygulama ile ayarlayabilirsiniz.

Sizin belirlediğiniz süre dolduğunda bilgisayar kendisini kilitliyor.

@BIOS ve EZ-Share BIOS

BIOS güncellemesi yapmak kullanıcıların en çok çekindiği şeylerden biridir. Güncelleme yaparken yaşanabilecek bir sıkıntı anakartın bir daha düzgün çalışmamasına yol açabilir.

DualBIOS ile yedek BIOS imkanı sunan Gigabyte, BIOS güncellemelerini ve sürücü kurulumunu daha kolay hale getirmek için @BIOS adını verdiği bir yazılım geliştirmiş.

@BIOS ile kolayca BIOS güncellemesi yapılıyor

Windows işletim sistemi üzerinde çalışan bu yazılım, anakartınız için en uygun ve güncel BIOS‘u otomatik olarak bulup, birkaç tıklamayla kurmanızı sağlıyor.

Gigabyte’ın BIOS güncellemesini kolaylaştıran bir diğer uygulaması ise Q-Flash. Bu uygulama ile, işletim sistemine girmeden önce BIOS güncellemesi yapmak mümkün oluyor.

BIOS ayarlarını kaydedip, paylaşabiliyorsunuz

Ayarları Paylaşın

EZ-Share BIOS ise hız aşırtma meraklılarının ilgisini çekecek bir uygulama. BIOS üzerinden yaptığınız hız aşırtma ayarlarını belli profiller altında kaydedebiliyorsunuz.

Böylece istediğiniz zaman, istediğiniz hız aşırtma profiline geçiş yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu profilleri arkadaşlarınızla da paylaşabilmeniz mümkün.

Kullancı Dostu Tasarım

Anakart tasarımlarında kullanıcı dostu olmaya özen gösteren Gigabyte, sunduğu birçok özellik ile bunu sağlamaya çalışıyor.

Bilgisayarını kasa dışında kullanan üst seviye kullanıcıların işini kolaylaştırmak isteyen Gigabyte, üst modellerinde kart üzerinde bazı tuşlara yer veriyor.

Anakartın üzerindeki tuşlar kullanımı kolaylaştırıyor

Açma kapama, yeniden başlatma ve CMOS sıfırlama tuşları ile anakartın üzerindeki pinlere dokunmadan bu işlemleri yapabiliyorsunuz.

Göstergelerle Uyarı

Bunun dışında, sadece üst seviye kullanıcılar için değil, her kullanıcının işine yarayacak Debug LED göstergesi de hata oluştuğu takdirde, bunun ne olduğunu gösteriyor. LED üzerinde çıkan kodu, anakartınızın kullanma kılavuzundaki listeyle karşılaştırarak, sorunun ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Uyarı ışıkları ile hatanın nerede olduğunu anlıyorsunuz

Debug LED durum hata göstergesinin yanı sıra Gigabyte modellerinde işlemci, bellek, PCI-Express slotları, SATA ve IDE bağlantıları için de durum ışıkları bulunuyor. Böylece sisteminizde bir hata olduğunda, hatanın kaynağının hangi bileşen olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Ultra Durable

Gigabyte, anakartların dayanıklı ve uzun ömürlü olması için Ultra Durable adını verdiği standartları uyguluyor.

2006′dan bu yana sürekli gelişen Ultra Durable standartları 2008 yılında üçüncü sürüme ulaştı. Ultra Durable 3 sayesinde anakartlar daha az ısınıp, daha iyi güç verimliliği sağlıyor.

Ultra Durable 3‘ün en önemli özelliği anakartta kullanılan bakır miktarının standart anakart modellerine oranla iki kat daha fazla olması.

Ultra Durable 3’ün diyagramı bu şekilde

Daha Fazla Bakır

Toplamda 56,7 gram bakır içeren anakartlar, işlemci güç bölgesi gibi önemli bölgelerdeki ısıyı verimli şekilde dağıtabiliyor. Ayrıca özdirenç de düşerek akımın daha iyi iletilmesini sağlıyor.

Ultra Durable 3’ün farkı bu görüntülerden daha iyi anlaşılıyor

Bunun dışında, Japon katı kapasitörler, düşük ısı dirençli gerilim besleyiciler de anakartın ömrünü uzatan diğer Ultra Durable 3 bileşenleri.

Ultra Durable 3’ün sağladığı düşük ısınma avantajının yanı sıra Hybrid Silent Pipe 2 adlı soğutma sistemi de etkin bir soğutma sağlıyor. Hybrid Silent Pipe 2’nin en önemli özelliği sıvı ve hava soğutmayı bir araya getirmesi.

Unlocked Power ve 333

Gigabyte piyasaya sürdüğü üst seviye anakartlarında sistemin genel performansını artıracak çözümler de sunuyor.

Bunların en başta geleni ise Unlocked Power. LGA 1366 soketli anakartlarda yer alan Unlocked Power teknolojisi, özel olarak tasarlanmış 24 fazlı bir güç yapısından oluşuyor.

Ağır yük altında 24 faza geçiş yapılıyor

Dual Power Switching adlı bir yöntem ile beraber kullanılan Unlocked Power, işlemcinin üzerine binen yüke bağlı olarak 12 ya da 24 faz arasında geçiş yapıyor. Böylece yük olmadığı zaman daha az güç sarfiyatı yapılıp, sistemin genel dayanıklılığı artırılmış oluyor.

Hız İçin 333 Deyin

Gigabyte’ın genel sistem performansı için ortaya koyduğu bir diğer standart ise 333 adını alıyor.

SATA III ve USB 3.0’ın farkı grafiklerden anlaşılıyor

NEC’in en yeni kontrolcüsüne sahip USB 3.0 girişleri, Marvell‘in SATA III bağlantıları ve USB girişlerine standart anakartlara oranla üç kat daha fazla güç sağlayan USB Power teknolojisinden oluşan 333 standartları kullanıcıların daha hızlı veri transferi yapmasını sağlıyor.

Dynamic Energy Saver 2

Performans ve dayanıklılığın yanı sıra güç verimliliği de büyük önem taşıyor. Gigabyte bunun için Dynamic Energy Saver adlı bir teknoloji geliştirmiş.

Bileşenlerin güç seviyelerini yazılım üzerinden ayarlayabiliyorsunuz

Güç Tasarrufu İçin

Özel bir yazılımla beraber gelen bu teknoloji, tek bir tuşla güvenli bir şekilde sistem gücünü azaltabiliyor. Güç düşürme sonucunda performansta da önemli bir düşüş olmaması sağlanıyor.

İkinci sürümü kullanılan Dynamic Energy Saver 2 teknolojisi işlemci, bellek, yonga seti, ekran kartı ve sabit diske aktarılan güç miktarını otomatik olarak ayarlıyor.

Advertorial

:: Bu tekolojiler arasında en çok hoşunuza giden hangisiydi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Gigabyte Anakart Teknolojileri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    güzel bir makale olmuş. bu makaleden sonra gigabyte daha değişik şeyler de çıkardı 😀

  2. VurguN dedi ki:

    güzel bi makale olmuş, bende gigabyte anakart kullanıcısıyım bilmediğim özellikleride öğ*****

" Gigabyte Anakart Teknolojileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gigabyte Anakart Teknolojileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gigabyte Anakart Teknolojileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "