GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü!


19 Temmuz 2020 Pazar 23:00
GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü!

Geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından satın alınan GitHub, yeni bir işe daha imza atıyor. Sitede bulunan tüm kod arşivleri makara halinde depolandı. Bu makaralar 1000 yıl dayanacak şekilde geliştirildi, yani açık kaynak kodları 1000 sene sonrasında da okunabilir olacak. Ortaya çıkan veri havuzunun boyutu ise devasa büyüklükte.

GitHub açık kaynak kodları için yedeklemeyi tamamladı

2 Şubat 2020 tarihinde başlatılan işlem ile sitedeki tüm açık kaynak kodları yedeklendi. Alınan yedeğin makaralara işlenmesi ve güvenle saklanması için Piql adındaki bir şirket ile çalışmalara başlanmıştı. Bugün itibariyle bu işlem tamamlandı ve 2 Şubat’tan önce alınan tüm GitHub kodları güvenle depolandı. Ortaya çıkan verilerin boyutu ise 21TB civarında. Bu kadar büyük bir veri havuzu 1000 yıl sonraki yazılımcı dostlarımıza nasıl bir fayda sağlayacağını zaman gösterecek.

github açık kaynak kodları

Kodların gelecek nesillere aktarılması için tek çalışma bu değil. Internet Archive sistemi kullanılarak internetteki tüm verilen yedeklenmesi için de çalışmalara başlandı. Devam eden süreçte şuana kadar 50TB civarında veri kayıt altına alınmış. Tüm internetteki kaynak kodları için yapılan çalışma pek kısa sürmeyecek gibi görünüyor.

Bu operasyonun daha önce tamamlanması planlanıyordu fakat pandemi döneminden dolayı işler aksadı. 2020 yılından çıkabilecek miyiz diye düşünürken kodlarımızın güvenle depolanacağını bilmek bizleri mutlu ediyor. 21TB boyutu belki sizlere küçük gibi gelmiş olabilir fakat tüm arşivin sadece yazılardan oluştuğunu göz önünde bulundurursak ciddi bir bilgi birikimi var.
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar artırılmış gerçeklik ve yapay zeka ile ilgili çalışmalarda bulunuyor. Teknoloji dünyasında bildiklerini anlatmak için içerik üretiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  save almışız bi sıkıntı olursa loadlıycaz işte 😀

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  kardeşim dünyanın başına çok büyük bir kaza gelirse kodları neyle çalıştırıcaz

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tip saklamaları genelde afet durumunda geri dönebilmek için yapıyorlar, yani çok büyük bir kaza gelirse dünyanın başına sıfırdan başlamak yerine hiç olmazsa bu yıldan itibaren kaldığımız yerden devam edebiliriz.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yıllar sonra açınca Tetris gibi gelir artık

" GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GitHub açık kaynak kodlarını Kuzey Kutbu’na gömdü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?