GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı


09 Kasım 2019 Cumartesi 20:37
GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı

Geliştiricilerin bilgi ve paylaşım havuzu olarak kullandığı GitHub, bir çok projeyi içinde barındırması ile geliştiricilerin, tasarımcıların ve programcıların bilgi merkezi haline geldi. GitHub hem kendi bünyesinde barındırdığı hem de diğer kullanıcıların seçimi ile dünyanın en meşhur 10 programlama dilini açıkladı.

Dünyanın en meşhur 10 programlama dili sırası ile şu şekilde:

10. Ruby

Ruby, kullanımı basit olmaya odaklanan açık kaynaklı bir programla dilidir. Ruby’i geliştirmek için en sevdiği programlama dillerinin hoşuna giden kısımlarını harmanlayan Yukihiro “Matz” Matsumoto tarafından geliştirilmiştir. 1995 yılında piyasaya sürülmüştür ve o zamandan beri Ruby diline dayanan birkaç konferans ve buluşmalar ile Ruby programla dili daha popüler hale gelmiştir.

9. C

C, 1972’de Dennis Ritchie tarafından geliştirilen, günümüzde de hala kullanılan en eski programlama dillerinden birisidir. Çok çeşitli bilgisayar sistemlerini ve donanımlarını programlamak için genel amaçlı bir dil olarak tasarlanmıştır. Java, PHP ve JavaScript dahil olmak üzere birçok popüler dilin kökleri C’dir.

8. Shell

Shell özellikle BT departmanında popüler olmuştur ve doğrudan işletim sistemine ne yapacaklarını söyleyen komutlar yazmanızı sağlar. Uzaktan programları yüklemek veya kaldırmak gibi genel işlemleri otomatikleştirmek için kullanılıyor. Dosyaları yönetmek, yedeklemek ve kopyalamak için de kullanılabiliyor.

7. TypeScript

TypeScript, Microsoft tarafından geliştirilen ve tutulan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Sadece en popüler dillerden biri değil, aynı zamanda en hızlı büyüyenlerden birisidir. Benzer sözdizimi ve anlambilimiyle, JavaScript’e çok benziyor. Ayrıca geliştiricilerin büyük ölçekli uygulamalar  oluşturmasına yardımcı olan daha güçlü özelliklere sahiptir. Microsoft’un GitHub’daki en iyi açık kaynak projesi olan ücretsiz kod editörü Visual Studio Code tarafından da destekleniyor.

6. C++

C++ programlama dili C’den ayrılır ve neredeyse 1979 yılına kadar dayanır. Bjarne Stroustrup, doktora tezi üzerinde çalışırken C’ye ek özellikler eklemenin bir yolu olarak bu programlama dilini geliştirdi. Bugün hala yaygın olarak kullanılıyor. Birçok işletim sistemindeki, tarayıcıdaki ve oyundaki ana dil olarak yer alıyor.

5. C#

C-Sharp olarak telaffuz edilen C#, Anders Hejlsberg liderliğindeki bir ekip tarafından Microsoft ile birlikte geliştirilmiştir. Programlama dili Java’ya benzer. Mobil uygulamalarda, oyunlarda ve kurumsal yazılımlarda kullanılır.

4. PHP

PHP’nin açılımı Hypertext Preprocessor’dur. Web geliştirme ve etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kullanılan açık kaynaklı bir programlama dilidir. Ayrıca veritabanları ile iyi çalışır. Facebook ve Yahoo tarafından kullanılmıştır.

3. JAVA

Java ilk olarak 1995 yılında Sun Microsystems tarafından geliştirildi ve daha sonra Oracle tarafından satın alındı. Bu açık kaynak dili, Twitter ve Netflix gibi şirketler tarafından kullanılıyor ve büyük şirketlerde bir standart haline geldi. Geliştiriciler mobil ve web uygulamaları, oyunlar ve veritabanı içerikli yazılımlar geliştirmek için Java’yı kullandılar.

2. Python

Python hem en popüler programlama dillerinden hem de en hızlı büyüyen dillerden biridir. Popülerlik açısından, geçen yıl üçüncü sıradan 2019’da ikinci sıraya yükseldi. Bu açık kaynaklı programla dili, yapay zeka uygulamaları ve veri bilimi için sıkça kullanılıyor. Ayrıca başlangıç olarak kolay olduğu için sıkça tercih ediliyor.

1. JavaScript

 

JavaScript, dünyadaki en popüler programlama dili olmaya devam ediyor. Çünkü web sayfaları oluşturmak için kullanılan ana dillerden biri. Web sitelerini etkileşimli kılmaya yardımcı oluyor. Ayrıca oyun geliştirmek için de kullanılabiliyor. Geliştiriciler bu programlama diline bayılıyor çünkü az yer kaplıyor, esnek ve güçlü.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Cümle kurmayı bilmek de önemli.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  “10 program dilleri” Nasıl bir cümle? Bu sıra çok yapılıyor. Hem burada hem rakip sitede.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Pascal / Delphi nin olmayısı İlginç.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Shell ?

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  C# gibisi yok. Yazması kolay.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Pythonla yaz c ye çevir olsun bitsin.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Kaynak verebilir misiniz ?

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  başlık “en meşhur on programlama dili” olmalıydı dilleri değil

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Delphi

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok doğru tespit

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  JavaScript ,NodeJs ve typeScript ile proje geliştirmeye başladıktan sonra , hız ve esnekliğin bu dillerde olduğunu farkettim.
  PHP, c ve türevleri çok ağır kalıyor.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Ruby mi şaka mı bu.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ruby’e neden şaşırdın anlamadım? 10. popüler programlama diliymiş.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Ruby gerçekten popüler bir dil. Ama kullanan yok xd.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  12 Yıllık yazılım tecrübeme dayanarak php ile hiç pişman olmadım. 🙂

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   12 Yıl değil 21 Yıllık olacak!

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Bende yeni öğreniyorum çok güzel bir dilmiş keşke daha önce öğrenseydim

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   PHP üzmez. Hızlıca prototipini çıkarır atarsın müşterinin önüne. Ama eskiden çok güvenlik açığı vardı eksikler vardı. İyi toparladılar dili ki şuan bile candır.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Peki sizlerce hangisi top 3 e girer?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Her birinin kullanım alanı farklı olduğu için top 3’ün pek bir anlamı yok aslında.

" GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda GitHub en meşhur 10 programlama dilini açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 2. 2 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 3. 3 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 4. 4 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 5. 5 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 6. 6 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 7. 7 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 9. 9 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 10. 10 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!