Okunma

Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi?


26 Temmuz 2009 Pazar 20:21
Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi?

Türkiye‘nin en önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Gittigidiyor.com, son günlerde ilginç konulara sahne oluyor. Fiyatları görmek için üye olma gereksinimi, ziyaretçilerin canını fena halde sıkmaya devam ederken, bu konuyu da gölgede bırakacak bir diğer gelişme ise geçtiğimiz günlerde sosyal ağlara düşen bir genç kızın amatör videosu oldu.

İşte O Video

#

Not: Video, Facebook’tan alınmıştır ve halen Facebook’ta barındırılmaktadır.

Videoda, aldatıldığını öne süren genç kız, hakaretler ederek eski sevgilisine ait eşyaları Gittigidiyor.com‘da satışa çıkardığını anlatıyor.

Video Suç Niteliği Taşıyor mu?

Videoda söyledikleri ise kanunen suç niteliği taşıyor. Eski sevgilisine ağır hakaretten tutun da, özel hayatın gizliliğini ihlal etmeye kadar yasal olmayan birçok nokta var.

İşin yasal kısmı bir yana, hem kullanılan kelimeler hem de anlatılan yaşam tarzı, örf ve adetlerle de pek örtüşmüyor.

Kısa zamanda büyük ilgi uyandıran bu video, araştırmadan gazetecilik yapan basına da malzeme oldu ve ana haber bültenlerine kadar çıkmayı başardı.

Bu Rezalet, Reklam Olabilir mi?

Deneyimli internet kullanıcıları, bu işin bir reklam olması ihtimalini gündeme getirdiler. Söylenenler de yabana atılmayacak eleştiriler.

Söz konusu üyeliğin çok yeni olması, eşyaları satın alan kişilerin bir kısmının ilk alışverişini gerçekleştirmesi, ürünlerin aynı saniyede satılması ve o saatte kargoya verilmesi, intikam alınmak istenen kişilere onca hakaret edilmesine rağmen fotoğraflarının videoda açıkça gösterilmemesi, söz konusu video reklamların yurtdışında çok sayıda kopyasının olması, vesaire….

Bu videonun gerçek olma ihtimali de var. Ancak, Gittigidiyor.com tarafından hazırlatılarak yayınlanmış olması ihtimali gerçekse, herhangi bir bedel ödenmeden birkaç günde yakalanan yüksek trafik kar gibi görünse de, Gittigidiyor.com‘un ticari itibarına leke düşürdüğü muhakkaktır. Hem de temizlenmesi uzun sürecek bir leke.

Konuyla ilgili Gittigidiyor.com‘un resmi açıklamasını sitemizden yayınlamaya hazır olduğumuzu da belirtmek isterim.

:: Bu video hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  slm
  normal kendi işini yapıyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten gittigidiyor un işi olmasa bu reklamda oynayan kız erkek arkadaşının eşyalarını internette satıcam der ama bu reklamdaki kız vurgulaya vurgulaya gittigidiyorda satıcam diyor..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  yah kıza bak beaaaa :))

 4. SDN Okuru dedi ki:

  ben bu kizi taniyorum !

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu arada kızda taş gibi 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  saçmalamışsınız. bu reklam filmi birçok ülkede aynı konseptte sunulmuş bi reklam filmi. gayette eğlenceli bence. gerçek olmadığınıda belirtmek isterim.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ne rezaleti, ne lekesi anlayamadım açıkçası. viral reklamlar pazarlama dünyasında sıkça kullanılan bir tanıtım türüdür.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  bu tip bir öfkede aldatan çocuğun resmini göstermesi gerekmezmiydi?

 9. SDN Okuru dedi ki:

  ben videoyu ilk izlediğim andan beri krizden itibaren düşen gittigidiyor’un hit sayısını artırmaya yönelik olduğunu düşünmüştüm zaten.
  dikkatimi çeken başka bir yön ise video amatör çekim ancak görüntü kalitesiyle o kadar iyi ki bunun bir amatörün işi olamayacağı kesin.
  ışık, sahne kullanımı, video kalitesi ve video boyutu oranı gibi şeyler.

  gelen cevaplarsa bana göre gittigidiyor’dan farklı ün yapmak isteyen kişilerin videoları 😀
  meydanı boş buldular sanırım.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  puhahhaa kıza dokunanan bir durum var galiba baksana bukadar kin ve nefret duyduuna göre =D

 11. SDN Okuru dedi ki:

  geçenlerde bir fiyat bakacak oldum üyelik falan istedi. Ãœyelik var ama bıktık artık heryere üye olup, giriş yapıp, istediğini bulamamaktan. Gözümdeki müteşebbis ruhu zaten ebay satın aldıktan sonra bitmişti. Yani gittigidiyor=*bittibitiyor
  (*domain meraklıları bakmasın com,net,org’u alınmış)

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Gittigidiyorun böyle bir reklama başvuracağını hiç sanmıyorum.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Videoyu ilk izlediğimde profesyonel birşey olduğundan şüphelendim. Amatör bir videoya benzemiyor.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  gittigiyordaki satışları inceledim sadece biri yeni bir üye tarafından alınmış gerisini mevcut üyeler almış. kız açık artırma ile sattığını soyluyor hepsinin aynı saniyede satılmış gibi görünmeside onunla ***** bir sorun yok ancak bu kızın ya akıl sağlığı yerinde değil yada reklam olabilir mantıklı

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Bence reklam yeteri kadar ilgi çekmişe ve firmada hedefine ulaşmışa benziyor 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bu tamamen ticari bir reklam bence gittigidiyor sapıttı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  sen hak etmişsin kızım böyle bir insansan

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam kokan hareketler bunlar:)
  Hiç bir kız geceliğini gösterip “bunu bana almıştın, üstümde görmeyi çok seviyordun” demez. Bunu duyan arkadaşları da “kız fulya sen o… olmuşsun da haberimiz yok” der!

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle bu videodan daha vahim olan bir de cevabı var. İlk onu izledim ve şok oldum daha sonra bu videoyu izledim. ***** böyle bir şeyin içinde olabileceğini inanmıyorum. Böyle bir niyette olsalar dahi videolar kasettiğiniz manadaki “reklam” olarak kullanılmaya çok ters(video içerikleri aşırı derecede sakıncalı). “Firma itibarı”nın korunması noktasında böyle bir şeye taraf olacağını hiç düşünmüyorum. Böyle bir duruma(sizin yazınız) alet edilmesi çok kötü bir durum, sizin bu konuyu bu şekilde aksettirmeniz düşündürüyor. Hele birde son cümlenizden sonra.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Yazara bir sorum olacak: “İşin yasal kısmı bir yana, hem kullanılan kelimeler hem de anlatılan yaşam tarzı, örf ve adetlerle de pek örtüşmü***** diyerek bahsi ettiği yaşam nedir? Örf ve adet safsatası sadece kadınları eve hapsetmek erkeklere de alabildiğince özgürlük alanı açmak için uydurulmuş bi ton saçmalıktır.

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Ne kadar meraklısınız markaları ya da firmaları kötülemeye. Kullandığınız laflara dikkat edin bence böyle habercilik olmaz.

 22. SDN Okuru dedi ki:

  Reklam. Ebay’ın aynı olayı Ispanya’da yaptığı ortaya çıktı.

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Haklısınız Gerçekten.

" Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gittigidiyor.com, Terbiyesizleşebilir mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "