Okunma

Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar


29 Ağustos 2014 Cuma 08:00
Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar

Okul çağındaki gençler için Ağustos-Eylül dönemi önemlidir. Okulların açılmaya yakın olduğu bu dönemde bir takım harcamalar söz konusudur. Belki yeni bir çanta, yeni giysiler, şık kemerler, ayakkabılar… Okula dönüş (Back to School) olarak adlandırılan bir dönemin de getirdikleri olan bu tür alışverişler, ABD’de yapılan bir araştırmaya göre gittikçe farklı bir hal almaya başladı.

Amerikalı gençler üzerindeki araştırma, giysiler yerine satın alınacak yeni bir kulaklık ya da tabletin okul öncesi alışverilerde önceki dönemlere göre daha önemli hal aldığını ortaya koydu. Sonuçlara göre gençler, giyim konusuna yönelik ‘çok para harcama taraftarı’ olmazken, iPhone‘a, 200 dolarlık bir Beats kulaklığa ya da Samsung Galaxy Gear akıllı saate yatırım yapmayı tercih ediyorlar.

14-08/29/teens-master315.jpg

Trendler teknoloji cihazlarının yenilenme/güncellenme sıklığını da daraltmış durumda. Birçok tüketici ‘daha bir yıl bile olmadan telefonumun yeni versiyonu çıktı’ diye şikayetlerini dile getirirken bunun nedeni insan eğilimleri. Daha yeni ve daha iyiye sahip olmaya yönelik bilinçsel tetikleme dünyanın önde gelen birçok ülkesinde artmış durumda.

Gençler tarafından giyim, vb. alışverişlere yönelik harcamaların azalma eğilimi ABD’de konuşulmaya devam ediliyor. Teknoloji şirketleri nezdinde de örneğin Apple’ın 3 milyar dolarlık bir satın almayla Beats’i satın almasının bu değişen eğilimlere yönelik doğru bir hamle olduğu kanısı gün geçtikçe artıyor. 

:: Teknoloji alışverişleriniz arttı mı?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonla bağlantısı yok. Amerikalılar zaten giysilere pek önem vermezlerki. İş hayatında 6-7 sene kanadalılarla beraber çalıştım. Kocaman spor ayakkabı giyerler, gömleklerini pek değiştirmezler. Trend kıyafetleri takip etme gibi alışkanlıkları yok

 2. SDN Okuru dedi ki:

  üzerinde elma görünce telefonun üzerine atlayan, telefonu telefon değil de bi gösteriş unsuru sanan bi kitle var.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iPhone kullanmalarının sebebi IQ’larının diğer cihazlara yetmiyecek kadar düşük olması…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  iphone 6 bekliyorum.

 5. haqy dedi ki:

  Ericsson GH337 zamanýnda baþlayan yýrtýk modasýnýn asýl amacý neydi sanýyorsunuz?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Amerikalılara acımak gerek aslında, aç gözlü şirketler tarafından bir o tarafa bir bu tarafa sürükleniyorlar.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Keşke Amerikan gençliğinin IQ düzeyide yayınlansaydı sebeplerini anlardık 😉

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung ne para veriyor şu ferdiye adam köşe oldu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Giysiyi napcak zaten teknoloji hem ileriye yönelik hemde gelecek vadediyor

 10. SDN Okuru dedi ki:

  böbrek satanlar var. ne giysisi. giyisi laf mı şimdi.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle doğru en azından pahalı seyler almıyorum cunku iphone alıcam

 12. SDN Okuru dedi ki:

  yani öyle oldu bende öğrenciyim iphone 6 bekliyorum belki Apple saatte yapar iyide olur

" Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Giysiyi Boşverip iPhone Alıyorlar ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "