Okunma

Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek!


26 Ocak 2017 Perşembe 20:00
Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek!

Gmail, gerek güvenilirlik gerekse sunduğu yardımcı ve bir o kadar işlevsel yan uygulamaları sayesinde günümüzün en popüler e-posta sevislerinden birisi.

Gmail JavaScript dosyalarını engellemeye başlayacak!

Özellikle sunduğu hız ve dosya paylaşım desteği gibi özellikleri sebebiyle bir çok kişi veya kuruluş tarafından sıkça kullanılan Gmail, yeni alınan bir karar doğrultusunda yakın zamanda JavaScript dosyalarını engellemeye başlayacak.

Güvenlik sorunları neden gösterilerek yaşanması muhtemel veri hırsızlıkların önüne geçebilmek adına Gmail, 13 Şubat tarihinden itibaren e-posta üzerinden gönderilmeye çalışılan “.js” uzantılı JavaScript dosyalarını engellemeye başlayacak.

Yazılım uzmanlarının pek hoşuna gitmeyecek bu karar, her ne kadar yaygın olarak olmasa bile, kötü amaçlar için kullanılan JavaScript dosyalarının önüne geçebilmek için gayet yerinde ve etkili.

Bu bağlamda getirilecek bu engelin sıkıştırılmış (“.zip, .tgz, .rar .gz .bz2” gibi) dosyaları da kapsadığını belirtmekte yarar var. Yani siz sıkıştırılmış bir dosya içerisinde JavaScript eki göndermeye çalışsanız bile yine aynı şekilde bunu yapamayacağını belirten aşağıdaki görselde bulunan uyarı ile karşılaşacaksınız.

17-01/26/gmail-javascript-dosyalarini-engellemeye-baslayacak-2-1485446774.jpg

Engeli aşmanın bir yolu var!

Son olarak eğer siz de sık sık Gmail üzerinden JavaScript eki gönderenlerdenseniz ve 13 Şubat’tan sonra da buna devam etmek istiyorsanız, göndermek istediğiniz dosyayı Google Drive’a yükleyip link paylaşmanız yeterli olacaktır.

:: Siz bu engel hakkında neler düşünüyorsunuz?
yazarAlperen Işıktaş

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Sembol javascriptin sembolu degil Java nin sembolu. Degistirin o sembolu. Bilmediginiz ortaya cikiyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Uzantisinini degistirip de gonderebilirsin. Karsi tarafa bunun bilgisini verirsin olur biter.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  uzantısını değiştirip gönderin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  JavaSctipt ile Java'yı karıştırmayın. Görseldeki sembol Java'ya ait. Ayrıca JavaScript bir halta yaramasa şu an herhangi bir websitesini oldukça farklı görürdünüz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Ya da sıkıştırılmış dosya şifreleyerek gönderilebilir.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Ziplerken şifre koyabilirsiniz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  isabet olmuş zaten javascript bir halta yaramıyordu sadece bela…

" Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Gmail, JavaScript dosyalarını engelleyecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "