Okunma

Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı!


18 Temmuz 2016 Pazartesi 13:30
Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı!

Casey Baumer adlı genç kadın, Google Docs mecrasından ilk mesajını 2 yıl öncesinde aldı.

Baumer’a gelen söz konusu mesajın içeriğini; “İsminin Google Docs ismi olduğundan haberin var mıydı?” şeklinde bir soru oluşturuyordu.

20 yaşındaki gıda stilisti Casey Baumer ise konu ile ilgili herhangi bir fikri olmadığını; fakat ilk etapta mesajı dikkate almadığını dile getirdi.

Fakat, daha sonraki süreçte Google Docs ya da Google Slides uygulamalarında Casey Baumer adı sürekli olarak en üst noktada yer aldı.

Google, son iki yıldır söz konusu uygulamalar üzerinden belge istemi konusunda örnek olarak sürekli genç kadının ismini kullandı.

16-07/18/casey1.png

Bir Google sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin yaratıcılık ruhunu ortaya çıkarma noktasında John Smith ya da Jane gibi klişe bir isim kullanmak yerine, “Casey Baumer” şeklinde bir isim tercihinde bulunduklarını; fakat yıllardır gerçek Casey Baumer’e gelen mesajların kullanıcıyı son derece sinirlendirdiğini farkına vardıklarını belirtti.

16-07/18/casey2-1468834832.png

Süreç içerisinde sürekli Casey Baumer’dan konuyla ilgili şikayetler aldıklarını ifade eden Google sözcüsü, kullanıcıya gelen mesajların bazen komik olsa da, çoğu zaman rahatsız edici düzeyde olduğunu sözlerine ekledi.

Sözcü, Casey Baumer’ın son süreçte Facebook Messenger uygulaması üzerinde biriken filtrelenmiş mesajları görünce, artık dayanamadığını vurguladı.

16-07/18/jpg.png

Kullanıcılar Casey Baumer‘a sürekli olarak yaşadıkları problemler ya da kişisel sorunları hakkında sorular sormaya devam ettiler.

16-07/18/husband2.png

Baumer, yalnızca ismi okumak yerine, belgelerin içeriğine bakıldığı takdirde, kendisinin konuyla ilgili herhangi bir ilgisinin olmadığının anlaşılacağını söylüyor.

Baumer, son süreçte Google’ın kendisine sormadan gerçekleştirdiği davranış konusunda, kendisine yardım etmeleri için Facebook üzerinden bir paylaşım yaparak konuya açıklık getirilmesini istedi.

16-07/18/casey12.png

The Telegraph‘ta yer alan habere göre Google sözcüsü, yeni güncelleme ile birlikte Casey Baumer‘ın adını söz konusu platformdan kaldıracağının altını çizdi.

:: Google’ın kendisine danışmadan bu tip bir platformda rastgelen bir ad kullanması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ben de rahatsız edeyim

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bana aylık 1000 tl yatırsın hesabıma fotoğrafımı kullanmalarına bile izin veririm 😀 Sonuçta google bu 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki kizin adi casey baumer, facebookdaki soyadini kapamak cidden cok zekice olmus 😀

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google ayıp etmiş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu haber bir hafta önceydi 😀

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bu haberlerle birlikte daha çook rahatsız eden olur

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ben olacaktım orda tazminatla Google'dan hisse almıştım 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Carpici bir baslik atmaya calismissiniz

" Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google 2 Yıl Boyunca Bir Kadını Kullandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "