Google, 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek


02 Şubat 2021 Salı 09:35
ABONE OL
Google, 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek

Google, ABD Çalışma Bakanlığı‘nın sistematik tazminat ve ayrımcılık iddiaları dolayısı ile 3.8 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Bakanlığın Federal Sözleşme Uyum Programları Dairesi’nin birkaç yıl önce rutin denetim sırasında keşfettiği ödeme ve teklif eşitsizlikleri, teknoloji devine pahalıya mal oldu.

ABD Çalışma Bakanlığı, anlaşmayı web sitesinden yayınladı

Teknoloji devi Google‘ın ödeme ve teklif eşitsizliği yaptığı ilk olarak, 2014 ve 2017 yılları arasında Mountain View ve Washington ofislerinde kadın yazılım mühendislerine düşük ücret ödediğinin tespit edilmesi ile ortaya çıktı.

Uyum Programları Dairesi ayrıca, Google’ın San Francisco, Sunnyvale ve Kirkland ofislerindeki kadın ve Asyalı yazılım mühendisliği iş başvurularına yıl boyunca daha düşük işe alma oranları teklif ettiğini ve bu duruma 31 Ağustos 2017′de son verdiği keşfetti.

Google Avustralya tehdit

Yıllardır süren olay neticesinde, ABD Çalışma Bakanlığı kendi internet sitesinde konu ile ilgili kararı bildirdi ve anlaşmanın şartlarını açıkladı.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından bildirilen anlaşmaya göre Google, 2.565 kadın mühendise geri ödeme ve faiz olarak 1.35 milyon dolar ödeyecek ve her bir mağdura 528 dolar verecek. Aynı zamanda bu durumdan etkilenen ve şirket tarafından işe alınmayan 1.757 kadın ve 1.219 Asyalı yazılım mühendisliği başvurusunda bulunan kişilere teknoloji şirketi tarafından 1.23 milyon dolar ödeme yapılacak.

Geri kalan 1.25 milyon dolar ile ABD’deki mühendisler için önümüzdeki beş yıl içinde, özellikle de ABD Çalışma Bakanlığı’nın araştırmasında belirlediği yerlere ücretsiz özkaynak ayıracak olan Google, böylece toplamda 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek.

Ayrıca bu cezaya istinaden, Google’ın işe alma ve tazminatla ilgili politikalarını, uygulamalarını gözden geçirmesi ve ayrımcılık olmamasının sağlaması için yeni düzetmeler yapması bekleniyor.

Aynı zamanda konu ile alakalı TechCrunch’a açıklama yapan Google, ortaya çıkan bu durumu şöyle değerlendiriyor;

Herkesin kim olduklarına değil, yaptıkları işe göre ödeme alması gerektiğine inanıyoruz ve işe alma ve ücretlendirme süreçlerimizi adil ve tarafsız hale getirmek için yoğun bir şekilde yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz sekiz yıldır, herhangi bir tutarsızlığı belirlemek ve gidermek için yıllık dahili ücret özkaynak analizi yaptık. 2014-2017 denetimlerindeki iddialarla ilgili bu sorunu çözmekten ve çeşitlilik ve eşitliğe bağlı kalmaktan ve çalışanlarımızı ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayacak şekilde desteklemeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz.”

Ek olarak, San Francisco Federal Sözleşme Uyum Programları Ofisi Bölge Direktörü Jane Suhr, konu hakkında şunları söyledi;

ABD Çalışma Bakanlığı, Google’ın çözüm görüşmelerine katılma ve erken bir çözüme ulaşma istekliliğini kabul ediyor. Teknoloji endüstrisi, bölgenin en büyük ve en hızlı büyüyen işverenlerinden biri olmaya devam ediyor. İş gücünün ne kadar karmaşık veya boyutu ne kadar karmaşık olursa olsun, iş gücünde ayrımcılık yapmama ve eşitliği sağlamak için fırsat eşitliği yasalarını uygulama kararlılığımızı sürdürüyoruz.”
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
fuat
fuat
24 gün önce

abd bulasik devletlerina para lazim soyabildigi kadar herkesi soyuyor

sdad
sdad
24 gün önce

arkada ş milyon söylüyorsun sonra milyar ödeyecek diyorsun

bill
bill
24 gün önce

3.8 milyar dolar deği 3.8 milyon

" Google, 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, 3.8 milyon dolar ceza ödeyecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?