Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor?


14 Nisan 2020 Salı 20:30
Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor?

Google, akıllı telefon dünyasının en büyük aktörlerinden biri olsa da donanım anlamında uzun süre bu pazarın dışında kaldı. Şimdi ise Google’ın 2021 yılı için 5nm mobil işlemci geliştirdiği söylentileri kulislerde dolaşmaya başladı.

Gelen bilgilere bakılırsa, Google kendi mobil işlemci yatırımı için 5nm ARM işlemci tabanını kullanacak. Ancak şirket bu yatırımında çok güçlü bir partnere sahip.

Google 5nm mobil işlemci nasıl özelliklere sahip olacak?

Google, ilk olarak Google Glass, akıllı gözlük ile başlayan donanım geliştirme kanadında sürekli olarak ilerlemeye devam ediyor.

Google, donanım yatırımlarına Nexus adıyla üretilen telefonların yerine Pixel akıllı telefonlar ve Pixelbook gibi çok daha kapsamlı yatırımlarla devam etti. Google,böylece Apple ile her alanda rekabet etmeye çalışıyor.

Google’ın üst düzey yetkilisnden gelen bir sızıntıya göre, şirket Samsung ile birlikte 5nm tabanlı bir işlemci projesi üzerinde çalışıyor.

Whitechapel kod aldı bu projenin sadece mobil işlemci için değil aynı zamanda Pixelbook için de geliştirilen bir bilgisayar işlemcisini de içerdiği iddialar arasında.

Tabii ki bu kulislerde dolaşan bilgilerin alt tabanı da bulunuyor. Google son yıllarda Intel ve Qualcomm’dan üst düzey mühendisleri transfer etti.

mobil işlemci, 5nm mobil işlemci

Google daha önce Pixel 2 için görüntü işlemcisi Visual Core ve Pixel 4 için yapay zeka tabanlı Nöral işlemci geliştirmişti.

Mobil işlemci piyasasında Samsung ve Huawei kendi işlemcisi ile yola devam ediyor. Samsung her ne kadar eskisi kadar iddialı değilse de bu pazarın en eski oyuncularından biri.

Kısacası Google‘ın hem tecrübeli bir partneri hem de bu yatırımı finase etme gücü bulunuyor. Qualcomm’un da 2021 yılı için 5nm mobil işlemci teknolojosine geçeceği biliniyor. Henüz kesin olmasa da Google‘ın donanım ve yazılım optimizasyonu anlamında Apple ile rekabet etmek istediği bilinen bir gerçek.

Peki siz ne düşünüyorsunuz, Google gerçekten de kendi işlemcisini üretme yoluna gitmiş olabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor?”

 1. Geri bildirim: Ziyaretçi
 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Android 10. sürüm ile yeteli olgunluğa ulaştı. Bundan sonrası tek işlemci üreterek diğer üreticilerin bir türlü beceremediği güncelleme konusunda büyük etkisi olacaktır. Durmak yok google doğru yoldasın.

" Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, 5nm mobil işlemci mi geliştiriyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 2. 2 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 3. 3 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 4. 4 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 5. 5 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 6. 6 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 7. 7 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 8. 8 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 9. 9 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 10. 10 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?