Okunma

Google Ajan mı?


30 Kasım 2007 Cuma 22:00
Google Ajan mı?
Yeni kullanıma açılan Google My Locations ile birlikte GPS benzeri bir sistemle o anda nerede olduğunuzu takip edebiliyorsunuz. Bunu isterseniz başkalarının da görmesine izin verebilen yeni servis acaba kişisel hakları tehdit mi ediyor? Aslında bu servisin ilk tanıtıldığı zamanlarda bu tip düşünceler oluşmuştu fakat çok sönük kaldı diyebiliriz. Çünkü Google‘ın sunduğu hizmet gerçekten kişisel hakları bir an için arka planda bırakacak kadar güzel görünüyor.

My Location Nasıl Bir Şeydi?

Daha önce de sitemizde bahsettiğimiz gibi My Location servisinin çalışması için cep telefonunuzda GPS cihazı veya harici bir GPS cihazı kullanmanıza gerek yok. Zaten böyle bir şey olsaydı cep bilgisayarınız veya telefonunuzun pil ömrünün en fazla bir gün olacağı apaçık ortada. Google bu konuda oldukça zekice davranarak GPS‘in uydularla haberleşerek yaptığı hesaplamayı sizin etrafınızdaki cep telefonu antenlerine olan sinyal gücü üzerinden hesaplamalar yapıyor. Bu hesaplamalar sonucunda kendi haritası üzerinde çizdiği daireleri birleştirerek, orta noktada sizin bulunduğunuz pozisyonu harita üzerinde size sunabiliyor.

Bu basit yöntem ile birlikte artık çok daha sağlam bir yer belirleme sistemine sahip oluyorsunuz. Bu sayede belki GPS cihazları sadece kurumsal olarak kalmaya devam edebilir. Zaten GPS cihazları genel kullanım için oldukça tehlike sayılabilir. Çünkü küçük oynamalarla GPS üzerinden güdümleyebildiğiniz füzeleri bile yönlendirmeniz mümkün olabiliyor.

Google Yine Reklam Peşinde

Google‘ın şu anda edinebildiği veriler sadece hangi GSM ağının kullanıldığı, hangi GSM anteni üzerinden bağlanıldığı gibi genel verilere sahip olurken, şimdilik GSM operatörlerinin veritabanlarındaki cep telefonu sahiplerinin bilgilerine erişebilmiş değil. Buna da erişirse tamamen insanlara reklamları yönlendirebilme şansı olabilecek. Şimdilik bölgesel reklamlar üzerinde çalışan Google, kişinin bulunduğu şehir ya da ilçeye göre yönlendireceği reklamlarla birlikte cep telefonlarımızı oldukça fazla sayıda işlev sahibi yapmış olacak.

Google Ne Yapmak İstiyor?

Google anladığımız kadarı ile bilim kurgu filmlerindeki inanılmaz büyük ve dalında dünyanın bütün noktalarına erişimi olan bir dev olmaya çalışıyor. Ve bunu neredeyse başarmış gibi görünüyor. Daha da ilginç ve fantastik fikirlerle karşımıza çıkacağa benziyor…

Yazan: Güren Gürsel
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Ajan mı?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Biri google’i durdursun

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Google interneti sosyal hayata uydurmaya çalışıyor ve google bu tip eksikleri en kısa zamanda giderir diye düşünüyorum

" Google Ajan mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Ajan mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Ajan mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "