Google Analytics Yenilendi


22 Ekim 2008 Çarşamba 21:00
Google Analytics Yenilendi

Bugün, Google Analytics’in Washington‘daki eMetrics toplantısında, normalde sadece ücretli performans analizi yazılımlarında bulunan yeni özellikler açıklandı. Duyurulan yenilikler arasında; özel raporlar, gelişmiş kullanıcı segmentasyonu, programlama arabirimi (API), güncellenmiş arayüz, daha zengin raporlar ve Google AdSense entegrasyonunu bulunuyor. Bunlar, performans analizi araçlarının tüm kapsamını ve esnekliğini Google Analytics‘in kolay kullanım ve erişebilirliliği ile birleştirerek dünya çapındaki ufak ve büyük işyerlerinin ziyaretçilerine daha iyi hizmet verebilmelerini sağlıyor.

Yeniliklerin Detayları

Özel raporlar; müşterilerin kendi raporlarını karşılaştırmayı, istedikleri ölçümler ile yaratmalarını ve görmeyi istedikleri şekilde organize etmelerini sağlıyor.

Gelişmiş kullanıcı segmentasyonu; ziyaretçi trafiklerinin alt gruplara ayrıştırmasına ve analiz etmelerine izin veriyor. “Para ödenmiş trafik” ve “satış sağlamış ziyaretler” gibi önceden hazırlanmış veya kendilerinin esnek, kullanımı kolay segment yaratıcısı ile yarattıkları segmentler seçilebiliyor.

Şu an kapalı beta durumundaki uygulama programlama arabirimi (API), geliştiricilerin tüm Google Analytics verilerine erişmelerine ve her türlü kullanım için bunları kullanmalarına izin veriyor. Bilgileri, diğer veri kaynakları ile birleştirmek, özel arayüzler yaratmak ve çevrimdışı analiz için kullanmak, gelen yenilikler arasında bulunuyor.

Yenilenen Arayüz

Yenilenmiş arayüz ile yönetim arayüzüne birçok yeni özellik ve daha kullanışlı bir raporlama ekranı getirilerek, raporların verileri gösterim şekillerini değiştiren araçlar öne çıkarılıyor. Yeni navigasyon, yöneticilerin hesapları ve profilleri yeniden isimlendirmelerini sağlarken, hesap ve profil bulucu, müşterilerin verimliliklerini ve hesap yöneticisi kullanımlarına yardımcı oluyor.

Hareketli raporlar, gelişmiş ama kullanımı kolay çok boyutlu analizler sunuyor. Müşteriler, kendi ölçümlerini seçebiliyor ve verilerin zaman içersindeki değişimini ölçümleyebiliyorlar. Hareketli raporlar, veriyi anlamayı kolaylaştırarak ölçümlerin ne anlama geldiklerini eski geleneksel veri inceleme yöntemlerinin grafikleri ve sütunlarına göre daha belirgin ve kolay bir şekle sokuyor.

Adsense ile Entegrasyon

Google AdSense ile entegrasyon, AdSense yayıncılarının hem sayfaların hem de yönlendiren sitelerin AdSense performanslarını detaylı raporlar aracılığı ile incelemelerini sağlıyor. Webmasterlar kullanıcı etkinlikleri ile ilgili bu yeni veriler ışığında kullanıcı deneyimini nasıl daha iyi hale getirebileceklerini ve AdSense ile daha fazla nasıl gelir elde edebileceklerini yorumlarken, artık daha bilinçli bir şekilde hareket edebilecekler.

Açıkladığımız bu yenilikler, önümüzdeki günlerde tüm kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Genel olarak özetlemek gerekirse; yeni özellikler, hem ufak hem de büyük web sitesi sahiplerinin ziyaretçileriyle etkileşimlerinde ve pazarlama yatırımlarının değerini arttırma çalışmalarında yardımcı olacak gibi görünüyor.

Not: Bu yazıdaki katkılarından dolayı, SEM‘e teşekkür ederiz.

:: Yeniliklerle ilgili olarak, deneyimlerinizi paylaşmak için tıklayın.

Bilgi için: Google Analytics
Yazan: Hakkı Alkan
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Analytics Yenilendi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Analytics Yenilendi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Analytics Yenilendi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
  2. 2 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
  3. 3 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
  4. 4 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
  5. 5 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
  6. 6 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
  7. 7 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
  8. 8 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
  9. 9 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!
  10. 10 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi! 800 liralık Sphero Mini Robot incelemesi!