Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı?


19 Aralık 2019 Perşembe 07:17
Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı?

Google’ın Türkiye’deki Android operasyonu ile ilgili almış olduğu karar, internet devinin planladığı gibi gitmiyor. Google Android desteği hakkında Rekabet Kurumu ve Ticaret Bakanlığı’nı hedef alan bildirinin kamuoyuna yansımasından sonra hem tüketicilerden hem de kurumlardan gelen tepkiler, çıkmaza girildiğini gösteriyor.

Basın mensuplarına gönderilen kısa açıklama, Android işletim sistemine sahip telefon kullanan kişiler için tepkiyle karşılanmış durumda.

Konuyla ilgili yaptığımız değerlendirmeyi podcast olarak buradan ya da aşağıdan dinleyebilirsiniz.

Google Android desteği açıklaması, tedirgin etti!

Her ne kadar açıklama içerisinde var olan müşterilerin bu karardan etkilenmeyeceği belirtilse de tüketiciler, yeni alacakları telefonu da hesap ederek, anlaşmazlığın göbeğinde bulunan bir işletim sistemi kullanmak istemiyorlar.

Muhatap alınan resmi kurumlar arasında bulunan Ticaret Bakanlığı, zamanında bu baskıların ve meydan okumaların daha fazlasına maruz kalmış bir yapı olarak, Google’ın bu meydan okumasında geri adım atacak gibi durmuyor.

Gelinen bu noktanın, Google’ın tamamen kendi inisiyatifinde olmadığını düşünüyorum.

Amerikalı bir şirket olarak Google’ın, doğduğu ülkenin çıkarlarına hizmet etmek konusunda nasıl rol alacağını hesaplamak için kısa zaman öncesinde Huawei ile yaşanan krizi hatırlamak, bu durumun anlaşılmasında yardımcı olacaktır.

Google, pişman mı oldu?

Bu yazıyı kaleme aldığım zamanlarda, henüz kamuoyuna yansımayan gelişmeler konusunda bazı bilgiler vermek isterim. Gelinen nokta, Google’ın hiç hesaplamadığı ve hoşnut da olmadığı bir konumda.

Özetle, atılan bu adımdan dolayı Google tarafında pişmanlık söz konusu olabilir.

Samsung Türkiye gibi Google’ın en büyük iş ortaklarının, bu meselenin çözülmesi için bazı bakanlıklardan talep ettiği acil randevular, en azından bu pişmanlığın bir göstergesi olarak okunabilir.

Google Android desteği güncellemesinde Rekabet Kurumu’nun istediklerini özetlemek çok basit; Avrupa’da ne yapıyorsan, Türkiye’de de yap. Google, yanlış iletişim stratejisi nedeniyle iyileştirmeleri anlatmak isterken başarılı olamamış gibi duruyor.

Gelinen noktada, her iki taraf da tüketicilerden tepki almaya devam ediyor. Hem Google hem de Rekabet Kurumu, tüketicilerin tedirgin olmalarından rahatsız.

Çıkan haberlerin altındaki yorumların çoğunda, Apple’a geçmenin mantıklı bir karar olacağını savunanların sayısı hiç de az değil. Türkiye’de her ay ortalama 1 milyon akıllı telefon satılıyor. Telefonların yenilenme sıklığı ise, birçok Avrupa ülkesinin üzerinde.

Google, bu pazarda kan kaybetmek istemiyor. Ancak, izlediği iletişim stratejisinin yanlışlığı, bu kötü gidişatı hızlandıracak gibi duruyor.

Yanlış zamanda, yanlış adım mı?

KKTC’nin kuzeyinde aranan enerji kaynakları ve Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen Barış Pınarı harekatı sonrasında birçok devlet tarafından uygulanması düşünülen ekonomik baskılara karşı birleşmiş olan bir ülkede, tansiyon  böylesine yüksekken çok daha küçük bir mesele için meydan okumak, internet devine faydadan çok zarar verecek gibi duruyor.

Aldığım duyumlara göre Rekabet Kurumu, bu konuda geri adım atmak istemiyor ama orta yolu bulmak adına iletişimi koparmak da istemiyor. Google’ın, Avrupa’daki kadar şiddetli olmasa da rakiplerine de olanak sağlaması ve tüketicilere seçenek sunması konusunda ısrarcı olacak gibi görünüyor.

Orta Doğu’da işler, Avrupa ve Amerika’daki gibi yürümüyor.

Bu zamana kadar, bugün yaşananlardan daha büyük krizleri yöneten kurumsal iletişim ekibini ve tepe yöneticilerini dağıtmış olan Google Türkiye ofisinin, gecikmeli de olsa bir şekilde Google Android desteği sorununu da çözeceğini umut ediyorum ve iyimser olmak istiyorum.

Haftalarca kapalı kalan YouTube, benzer bir iletişimle yeniden açılmıştı. Tam bunları düşünürken, aklıma Wikipedia geliyor ve acaba demeden de duramıyorum.

Görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Hakkı Alkan‘ın podcast yayınlarını dinlemek için de aşağıdaki platformları ve linkleri ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Spotify: https://t.co/Z8HjXAq2hE
Apple: https://t.co/ZZ5ByxOkxi
Google: https://t.co/jH5rIwUAcY
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

46 yorum - “Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Oldu olacak kendi ülkemize düşmanlık ilan edelim. Bu başlığı atıp clickbait için bile kendimi bu kadar düşüremem.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Google ABD ÇİN arasındaki restleşme ve İnatlaşma yüzünden kendini hızlı değişen teknoloji dünyasında yenilmez DEV görmesi strajesi hatasına düşmesine sebep oldu….TÜRKİYE rekabet kurulu”Helal Olsun” dolaysıyla TÜRKİYE’yi küçümseyerek kendine telafi edilemez bir GOL attı..Eğer Duyumlar doğruysa Samsung/Acer/Lenovo Windows 10 mobile işletim sistemine uyumlu akıllı telefonlarına sıcak baktıklarınını ve Apple bunu fırsata çevirebileceğini düşünürsek Google için zor günler kapıda sayılır..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence herkesin Tepki olarak farkli arama motoru ve youtube kanallarinda gezinmesi gerekli

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  devlet yada özel sektör kendi uygulama marketini e-posta arama motorunu vesayre yapsin kullanmayan şerefsizdir.. yurtdışı kökenli tüm firmalar yasaklansın yada ülkede faaliyet göstermek isteyen yabancı firmalar özel izinle sertifikalar verilsin ve vergisini ödesin ve kullanıcı bilgilerini anonim biçimde toplasın

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Hela olsun

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Google android deki tekelliği problem değil asıl sorun uygulamalarının alternatif ürünleri ya ücretli ya da çok geride

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  android bir işletim sistemi kendi dolayısıyla nasıl windows diğer arama motorlarını sunuyorsa android sunmalı tekelleşmeye gitmemeli. bugün google olmasa yerine geçecek bir çok alternatif var. zaten bu kadar büyük bir gücün sadece google elinde olması can sıkıcı. adamlar giydiğimiz donu biliyor neredeyse. rekabet kurumu haklı.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple da Amerikan markası fakat hiç bir konuya siyasi yaklaşmıyor. Öyle ki bir cihazın şifresini açmadığı için fbi ile ters bile düşmüştü. Daha ilkeliler. Ayrica ülkesini bu kadar kolay satan ve kendine avrupaya taninan haklarin aynisini cok gören asagilik kompleksli insanlarla ulkemi paylasmaktan utaniyorum.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple mı? Neden bu konuda ondan bahsediyoruz. Kendini revizyon eden android sistemidir. Apple her şey ücretli veriliyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Aşağıda yorum yapanlar olayı anlamamış galiba. Rekabet kurumunun amacı kimi yolsak kardır mantığında. Yasaya aykırı bir durum göremiyorum ben. Android platformunun yaratıcısı olmasına rağmen kaynak kodlarını herkese açık hale getirip tekel olmak yerine herkesin kullanıp uygulama vb işler yapabileceği bir platform olmak isteyen google’a tekel olmak yönünde çabalarından ötürü ceza kesiyoruz demek aşırı aptalca. Madem rekabet kurumu öyle düşünüyor öyleyse apple’ın türkiye de hiç bir ürününü satamaması gerekir çünkü satmış olduğu ürünleri sadece apple ürünlerinde kullanabiliyorsunuz ve kullanmış oldukları yazılımın kaynak kodlarına erişim sadece apple tarafından yapılıp sadece onların istediği uygulamaları ve yazılımları kullanma iznine sahip olabiliyorsunuz. Şimdi kim burda tekel olmaya çalışıyor? Sadece kendi ürünlerini satmaya çalışan Apple mı yoksa herkese açık bir platform yaratan Google’mı?

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefon işini abd tekeline almaya çalılıyor. Avucunu yalar.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  yaw bu millet ne yiyip içiyor hayret doğrusu. arkadaş kızarsınız ve ya seversiniz siz bilirsiniz de adamlar türkiye’de servislerimi kullandırtmam diyor bazıları da apple da sevmem ama gerekirse iphone kullanırım diyor. apple google servisi kullanmadan mı google uygulamarını youtube falan veriyor?! halk tabiri ile ben diyom istanbul boğazı sen diyom yandı … ağzı…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Konu hakkinda bilgin yok bence fikrin de olmasin 😁

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten bu konuyu çok iyi şekilde ele almışsınız. Yaklaşımınız olması gerektiği gibi. Uzun zamandır bu şekilde ki haberlerde mantıklı bir yazı okumamıştım. Birilerinin bunu açıklayıcı olarak ele alması çok güzel.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  geri adım yok… avrupada neyse burdada aynısını yapacaksın Google.. istemiyorsan çek git!!

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ne alaka adamlar türkiyede usulsüz bir şey mi yapmış hayır ne yani bizimkilerin zorlamasıyla mı google cezayı ödemek zorunda bizim taraf da az durmuyor yani

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Evet yaptılar tekeli önlemek piyasada adaleti eşitliği sağlamak için düzenlenmiş kanunlara yönetmeliklere uymuyorlar uzun zamandır uyarılmalarına rağmen hiç oralı bile olmuyorlar kısaca sizin ülkenizde iş yapıcam ama kanunlara yönetmeliklere uymıycam diyor adamlar bütün dünyada iş yaptıkları bütün ülkelerin kanunlarına uyuyorlar soruna yol açan konuda sadece türkiyede uymuyorlar yani google ın tavrı sadece Türkiye’ye özel

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    Mal

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   ondan sonra yabancı yatırımcılar ülkeye gelsin yanabcı yatırımcılar ülkeye gelsin diye diye ağlamayın

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Sizde giriyormu YouTube’ ve goggleye

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Evet giriyor

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu iş uzarsa kesinlikle Iphone’a geçerim. Nokta.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Valla gidir kai os lu telefon alırım uğraşmam androidle zaten tek kullandığım whatsapp

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Zorla iphone a geçiş yaptıracaklar. Google ın Gmailini bile kullanmam. Android telefonlara bu kadar zarar vermenin sonuçlarını Google çekecek.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben Devletimin yanındayım.Abi Avrupa da yaptığının aynısını Türkiye de de uygulamalısın.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Ah windows mobile bitmeseydi direk ona geç***** hiç.sevemedim.

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu anlaşmazlık hem Türkiye’deki akıllı telefon kullanıcılarını hem de Google şirketini olumsuz etkileyecektir. Tek çözüm ise iki tarafın bir şekilde anlaşması.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya benim anlamadığım android (google) gibi özgür bir işletim sistemi rekabet kurumuna takılıyor da, ios (apple) gibi çouğ şeyi tekel olan bir işletim sistemi nasıl oluyor da rekabet kurulunun gündeminde bile olmuyor? Biri bana nereyi kaçırdığımı açıklayabilir mi?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Apple da google ın uygulamaları varsayılan gelmiyor veya gelmek zorunda değil.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Android tüm markalarda var İos sadece apple a ait yazılım ve donanım dahil anlatabildim mi

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   android (google) ilk başlayan kullanıcıya (adroid telefon alan kişiye) temel yazılımlarını entegre ederek kullandırtıyor. ama bu durum ios (apple)’ta yok. , ios (apple) sadece telefon satıyor yazılım dayatması sadece işletim sistemi olarak var. android (google) işletim sistemi ücretsiz ama google servisleri dayatmalı geliyor. işte bu konduda yandex Rekabet kurumuna dayanakları ile birlikte itirazda bulunuyor.

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   android (google) özgür gibi gözükebilir fakat android ile gelen google servisleri açık kaynak kodlu değil ve dayatmalı olarak adroidde yer alıyor. ios (apple) ise iş farklı apple telefon satıyor, yazılım dayatması var sadece., oda ios (apple) işletim sistemi, servis sunmuyor, kazancı yok. yandex denen şirket işte bu nedenden dolayı rekabet kuruluna dayanakları ile birlikte itiraz başvurusu yapıyor.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Biz yedi düvel ile savaş ederken google sen kimsin be. Kendi ayağınıza sıkarsınız. Biz ülke olarak her zaman mücadele içinde olmaya alışığız. Varsın google olmasın varsın android ve türevleri olmasın zerre kadar önemli değil. Telefonu çüpe atarız olur biter. Sanmayın bu dünya sadece sizin etrafınızda dönüyor. Bu coğrafya abd ve avrupaya benzemez. Nereye çarptığınızı anlayamazsınız. Avrupada hangi kanunlara uyuyorsanız burda da resmi kurumların talebine uyacaksınız. Uymazsanız kaybeden siz olursunuz. Telefon ve android ile dünyaya gelmedik biz. Burası dingonun ahırı değil kafanıza göre hareket edip diğer rakipleri ezin. BURASI TÜRKİYE ne abd ye benze ne avrupaya akıllı olun.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   nokia 3210 yeter ampüllere 🙂

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  iOS’u hiç sevmiyorum ama gerekirse iPhone bile kullanırım!

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Tabiki apel a geçmek lazım bende android kullanicisiyim ama bu durum karışısında geçiş yaparım

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Android geliştiricilerin asabı bozuk! Bu işin uzaması bir çok yazılımcıyı bir daha dönmemek üzere başka alanlara iter. Bir yazılımcı olarak şimdilik beklemedeyim ama bu fazla uzun sürmez.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Adam olacaklar

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  İphone devam. …ios candır..gerisi yalan…

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Hakkı abi haber paylaşmış okunmazmı 10 kere okudum

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Boşuna yalama işe alim yok

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim ülkeme böyle basit bir konuda rest çekip üstüne bir de “ satmıyorum lan sana android “ diyen bir firmanın işletim sistemini ve hatta bu işletim sistemini kullanan tv dahil herhangi bir cihazı alır yada kullanırsam öpsünler lan beni. Herkes haddini bilecek arkadaş.Alternatifi olmasa neyse de iOS denen muhteşem bir sistem varken bu androide gebe kalmak saçmalığın hatta vatana ihanetin dik alası bence…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   apple da aynı şeyi yaparsa naapcan çok merak ediyorum

  2. Ziyaretçi dedi ki:
  3. Ziyaretçi dedi ki:

   Ceddin deden cidden baban mıydi neydi o

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Aynen. Avrupada ne yapiyorsan Turkiyede de yap. Nokta.

" Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Türkiye’de attığı adımdan pişman mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Gençlerle füze gönderdik! Gençlerle füze gönderdik!
 2. 2 Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık! Twitter'da dolandırıcı reklamlarına tıkladık!
 3. 3 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık! 3.700 TL ile telefon, kulaklık ve akıllı saat aldık!
 4. 4 Yazılımcılara sorulan zor sorular Yazılımcılara sorulan zor sorular
 5. 5 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 6. 6 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 7. 7 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 9. 9 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 10. 10 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!