Okunma

Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir!


26 Haziran 2018 Salı 10:10
Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir!

Apple‘ın kendi ekosistemi içerisindeki cihazlar arasında kablosuz dosya paylaşım teknolojisi AirDrop, benzer bir çalışma mantığı ve farklı bir isimle Android‘e gelebilir. Google, Android için AirDrop özelliği için çalışıyor!

Gelen son bilgilere göre Google, Android için AirDrop benzeri bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bunu Android’e yerleşik olarak ilk başta eklemeyebilir ama Google’ın en yeni dosya uygulaması Files Go uygulamasına bu özellik eklenerek test edilip, daha sonra Android’e eklenebilir.

Android için Airdrop benzeri özellik ihtiyacı oldukça yüksek!

Android, özgür bir platform olmasının avantajlarını dosya aktarma konusunda da bizlere sunuyor. Eskiden Bluetooth ile dosyaları yollayabiliyorduk fakat, dosya boyutları arttıkça, artık Bluetooth yavaş kalmaya başladı. NFC özelliği de bu noktada çok fazla kullanılmıyor. WiFi Direct gibi bir çözüm olsa da, Apple ekosistemindeki AirDrop gibi hızlı ve kullanışlı bir dosya aktarım özelliğinin Android’e de gelmesi oldukça önemli. İşte iddialar bu noktada yoğunlaşıyor.

Google Files Go üzerinden 500 Mbps hız ile dosya aktarımı

Google Files Go, hem telefonda yer açabilen hem az yer kaplayan hem de tüm dosya sistemini kontrol edebileceğiniz bir Google uygulaması. Dünyada internet paketleri, kapasite olarak hala çok cömert değil. Bu yüzden insanlar dosya gönderimini hala data kullanmadan ve yüksek hızda gerçekleştirmeyi istiyor.

Google, Apple’ın AirDrop özelliğindeki gibi yerel olarak ağdaki 5 GHz bandını kullanacak. Bu da yerel ağda 500 Mbps seviyesinde hız demek. Tabii kullandığınız yerel ağ, çok daha hızlı olabilir. Ama genel olarak dünyadaki cihazların hız seviyeleri bunlar.

AirDrop ile aynı protokolü kullanacak olan Google Files Go uygulaması, Samsung’un S Beam paylaşım sistemiyle uyumlu olacak. Apple AirDrop ile uyumlu olup, olmayacağı konusunda herhangi bir bilgi yok. Apple, AirDrop’u kapalı devre, sadece Apple cihazlarıyla kullanması, bu ihtimali düşürüyor.

Google’ın şimdilik Files Go uygulamasında beta olarak deneyemeye başlanacağı sistem, önümüzdeki Android sürümlerinde yerleşik olarak işletim sistemine de eklenebilir. Bekleyip göreceğiz.
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Xender isimli proğram var android ve ikoyun telefonları arasında veri transferi yapıyor

" Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Android için Airdrop özelliğini getirebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "