Okunma

Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir!


30 Eylül 2018 Pazar 23:59
Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir!

Apple, Google‘ın ezeli rakiplerinden birisi olmasına rağmen zaman zaman ticari anlaşmalar nedeniyle Apple‘a büyük ödemeler yapabiliyor. Son günlerde ortaya çıkan söylentilere göre Google Apple kasasına, iOS işletim sisteminin varsayılan arama motoru olarak kalmak için 9 milyar dolar ödemeyi kabul etmiş durumda.

Google Apple kasasına bir servet koyacak!

google apple kasasına servet koyacak sdn 2

iOS ekosistemi, Android ekosisteminden sonra dünyadaki en yaygın işletim sistemi.

iOS kullanıcılarının ise çok büyük bir kısmı, alternatif tarayıcılar kullanmak yerine Safari’yi tercih ediyor.

Satış rekorları kıran iPhone, iPad ve iPod Touch‘larda varsayılan arama motoru olmamak, Google için büyük bir kullanıcı kaybı anlamına geliyor.

iOS dünyasının varsayılan arama motoru olma avantajını elinden kaçırmamak isteyen Google, kesenin ağzını sonuna kadar açtı.

Apple‘a bu konuyla alakalı olarak, en son 2017 yılında 3 milyar dolarlık bir ödeme yapan Google, 2018 yılı için 9 milyar doları gözden çıkartmış gibi gözüküyor.

Google‘ın bu tarz büyük miktarlar ödemesindeki bir diğer neden ise iOS ekosistemini en yakın rakibi Bing‘e kaptırmamak istemesinden kaynaklanıyor olabilir.

iOS ekosistemindeki kullanıcı sayısı arttıkca, Google‘ın kasasından çıkacak paranın her geçen yıl artacağı öngörüsünde bulunmak ise zor değil.

 
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir!”

 1. Std dedi ki:

  Ne gerek var zaten herkes Google i kullanıyor

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ödeyebilir diye başlık mı atılır zaten ödüyordu duyan da patent ihlali falan yaptı sanacak sizde magazin haberleri özendiniz iyice yanıltıcı başlık atmada bizim milletin üstüne yok.

  1. Anonim dedi ki:

   9 milyar olup olmadığı belli değil zira 1 sene öncesine göre 3 kat gibi bir artış söz konusu

" Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Apple’a 9 milyar dolar ödeyebilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "