Google, Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyor


31 Mart 2021 Çarşamba 21:53
ABONE OL
Google, Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyor

İster Android kullanıcısı olun, ister iOS, akıllı telefonlarınız anlık olarak kişisel verilerinizi sizden habersiz dışarıya iletiyor. Gönderilen veriler arasında konumunuz, aramalarınız, paylaşımlarınız ve hatta ilgi alanlarınız bile var. Teknoloji şirketleri bu verileri, kişisel reklamlar göstermek için kullanıyor. Ancak bir araştırmacı tarafından ortaya atılan iddiaya göre Google, bu konuda Apple’a ciddi bir fark atmış durumda. Android telefonlar, iOS kullanan telefonlara göre 20 kat daha fazla veri gönderiyor.

Her iki işletim sistemi de veri topluyor

Her iki işletim sisteminde de uzman olan Douglas Leith, konuyla ilgili önemli bir araştırma yaptı. Leith, hem Android hem de iOS kullanan telefonları, yan yana koyarak kıyasladı. Yapılan incelemede telefonların, sim kart takmak ya da ayarlarda gezinmek gibi basit durumlarda bile veri ilettiği keşfetti. Ancak veri toplayan tek şey, işletim sistemi değil.

Telefonda hali hazırda kurulu olan uygulamalar ve hizmetler, hiç kullanılmadıkları anlarda bile ağ bağlantısı kurarak, veri aktarıyor. iOS verileri Siri, Safari ve iCloud üzerinden gönderilirken, Andorid, Chrome, YouTube ve diğer Google uygulamaları üzerinden veriyi gönderiyor.

Google 20 kat daha fazla veri topluyor

Araştırmadaki en dikkat çeken detay ise, toplam veri miktarına baktığımızda karşımıza çıkıyor. Leith’e göre, iPhone, Apple’a her 12 saatte yaklaşık 52 kilobayt veri gönderiyor. Ancak aynı sürede Android telefon, Google’a 1 megabayt veri iletiyor. Ancak Google, bu bilgilere itiraz ediyor.

Şirketin sözcüsü, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Araştırmacının veri ölçme metodundaki kusurları belirledik. Makaledeki 20 kat daha fazla veri paylaştığı yönündeki iddialara katılmıyoruz. Bu bulgular, büyük ölçüde yanlış. Modern otomobiller, araç bileşenleri ve sistem hakkındaki verileri düzenli olarak üreticilere gönderir. Akıllı telefonlar da benzer şekilde çalışır. Telefonlar, yazılımın güncelliği ve işletim sistemindeki servislerin durumu gibi bilgileri üreticilere iletir.

Her ne kadar rapordaki rakamlar kesinlik belirtmese de, ortada bir gerçek var. Akıllı cihazlarımız, her gün kullanıcısıyla alakalı pek çok veriyi, üretici şirketlerle paylaşıyor. Peki ya sizin bu rapor  ile ilgili görüşleriniz neler? Devasa teknoloji şirketlerinin veri toplamasıyla alakalı görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.
yazarOğuz Çakır

1998 yılında Samsun’da doğdu. Uzun yıllardır meraklısı olduğum teknolojiyi, inceliyor ve yakından takip ediyor. İstanbul Üniversitesi'nde eğitimime devam ederken, bir yandan da ShiftDelete.net için teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
4 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
10 gün önce

Önemli olan bunu kullanıcı yararına yapmaları. Fakat Google tüm verilerimizi sattığı için Apple’a kızamıyoruz.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Bedava Hizmette Ürün SİZSİNİZ!!!

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Kendi kendimize mırıldandığımız şarkıları youtube de karşımızda görmemiz yine tartışmalar olsun siyasi yada normal sürekli karşılık üretilmesi youtube tarafından kesinlikle dinleniyoruz ondan bile şüphem kalmadı artık

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Ve hala bizim google severler cromeden başka tarayıcı kullanmaz, bir siteye adres yazmak yerine arama yapar,telefonlarında google hangi izni isterse verirler. ne olacak ki benim blgilerim den diye savunma yaparlar. Ne diyelim müstahak.

" Google, Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Apple’dan 20 kat daha fazla veri topluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  2. 2 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  3. 3 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  4. 4 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  5. 5 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  6. 6 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  7. 7 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  8. 8 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  9. 9 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  10. 10 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!