Okunma

Google Asistan silah kullandı!


31 Mayıs 2018 Perşembe 16:00
Google Asistan silah kullandı!

Google I/O 2018 etkinliğinde yeni özellikleriyle tanıtılan Google Asistan, yapay zeka alanındaki uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Yapay zekanın insanlar için tehlikeli olup olmadığının tartışıldığı bugünlerde, ABD’li bir sanatçıdan ilginç bir deney videosu geldi.

Dünyada büyük askeri kuvvetlere sahip devletlerin aynı zamanda robot ordular oluşturmak istedikleri de bilinen bir gerçek. Bu robotların yapay zekalarının insanlık adına ne denli bir tehdit oluşturacağı bazı kesimler tarafından hala tartışılıyor.

Google Asistan, silahı kullanmak için basit bir düzenek kullandı! 

Bu yapay zekanın insanlık için bir tehdit olduğunu savunan Alexander Reben, sanatçılığı ile teknolojiyi bir araya getirerek bu konunun önemine dikkat çekmek amacıyla ilginç bir deney videosu çekti. Hemen aşağıdaki bağlantıdan izleyebileceğiniz bu videodaki mekanizma aslında çok basit bir düzenekten ibaret.

https://www.youtube.com/watch?v=B0a4geCdtZU

Rebel, standart karbondioksit tüplü havalı tabanca ve silahın tetiğini çekmek için elektriği ileten TP-Link marka akıllı prizden faydalandı. Ayrıca tetiği çekmesi için gereken yapay zeka yazılımı olarak da Google Asistan‘ı kullandı. Düzenek hazırlandıktan sonra ”OK, Google” diyen sanatçı Google Asistan’ı çalıştırdı ve ardından ”Silahı çalıştır” komutuyla silahın tetiğini hiç dokunmadan çektirdi.

google asistan

Burada Google‘ın yapay zeka yazılımı yerine, Amazon Echo veya başka bir yapay zeka destekli asistanı da kullanabileceğini belirten Reben, aslında başka bir noktaya dikkat çekmek istedi. Yapay zekayı tetikleyen her ne kadar bir insan olsa da, yapay zeka karşısındakinin masum mu yoksa düşman mı olduğunu ayırt edemiyor. Bu basit düzenek ile aslında savaş sırasında yapay zekalı robot orduların, karşılarındakinin sivil mi yoksa saldırgan mı olduklarını muhakeme etmeden öldürebileceklerini gösteriyor.
yazarErdem Yener

Geçmiş yıllardan beri teknoloji dünyasıyla iç içe olan Erdem, yeni haberleri ve teknolojik gelişmeleri paylaşmaktan mutluluk duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Google Asistan silah kullandı!”

 1. Garez Darktonk Song dedi ki:

  yapay zeka değil uzaktan kumanda…

 2. Muhammet dedi ki:

  ai ile vi farklı şeyler yalnız

 3. lambacini dedi ki:

  adam yapay zeka yapmamıştı hatta sesli komut algılama sistemi yapmış niye şekil yapıyorki ?

 4. Muhammet Ayçiçek dedi ki:

  Deney sonucunun saçmalığı şurada ki; Yapay zeka karşısındakinin sivil mi asker mi olduğunu tespit edemiyormuş. Zaten öyle bir yapay zeka değil kullandığı sıradan günlük komutları yerine getirilmesi istenen bir yazılım sadece.

  1. Anonim dedi ki:

   Çok haklısın

  2. Anonim dedi ki:

   Çok iyi niyeti düşünüyorsunuz. Adam bu yazılımın kötü niyetli insanların elinde neye dönüşebileceğini göstermiş. Bir de bu yönden bakın!

" Google Asistan silah kullandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Asistan silah kullandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan silah kullandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "