Okunma

Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı!


18 Ağustos 2019 Pazar 08:31
Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı!

İstikrarlı güncellemeleri ile her geçen gün daha iyi olan Google Asistan, bir araştırma şirketi olan Loup Ventures’ın araştırma raporuna göre Siri’den ve Alexa’dan çok daha verimli bir yazılım. Buradan hareketle akıllı telefon tabanlı dijital asistanlar arasındaki rekabette son durum ne?

Google Asistan Siri’den ve Alexa’dan daha işlevsel

Hazırlanması altı ay süren rapor, Google’ın Amazon’dan ve Apple’dan çok önde olduğunu öne sürüyor. Gene Munster ve Will Thompson liderliğinde hazırlanan bu analiz, beş farklı kategori ile 800 farklı soruyu içeriyor. Bu bağlamda istatistikler ne söylüyor?

google asistan

Lokal, ticaret, navigasyon, bilgi ve komut kategorileri altında değerlendirilen üç dijital asistanın en iyisi, genel anlamda, Google Asistan oldu. Lokal, ticaret, yol gösterme ve bilgi konularında eline su döktürmeyen Google, sadece komut konusunda Siri’nin gerisinde kaldı.

Google Asistan’ın en iyi olduğu 4 konu varken Siri’nin en iyi olduğu alan sayısı sadece 1. Amazon’un Alexa’sı, hiçbir alanda en iyi değil. Arama motoru şirketinin yardımcısı, kendisine sorulan soruların tamamını anladı ve bunları doğru cevaplama konusunda yüzde 92.9’luk bir orana ulaştı.

Siri, kendisine sorulan soruların yüzde 99.8’ini anladı ve yüzde 83.1 oranında doğru cevap istatistiğine erişti. Alexa ise kendisine yöneltilen suallerin yüzde 99.9’unu kavradı ve soruları doğru cevaplamada yüzde 79.8 oranında bir performans gösterdi

Amazon Alexa

İstatistikleri daha anlaşılır bir hale getirmek gerekirse Google’ın 800 sorudan sadece 57 soruyu yanlış cevapladığı ortaya çıkıyor. Siri, 800 sorunun 798’ini anladı ve bunların 663’ünü doğru cevapladı. Yanlış cevapladığı soru sayısı 135 olan Apple uygulaması, Amazon uygulamasına göre çok daha iyi.

Google ile Apple’dan sonra en verimli projeyi piyasaya süren Amazon, sadece 1 soruyu anlamadı ancak 162 soruyu da doğru cevaplamadı. Kendisinin doğru cevapladığı sual sayısı 162 oldu. Bu raporu hazırlayan Gene Munster ve Will Thompson, görüşlerini yazı diline şöyle döktü:

Tüketicilere ve dijital asistanları kullanarak edindiğimiz deneyimlere dayanarak, ses komutlarıyla alışveriş yapan tüketici sayısının önemsiz olduğuna inanıyoruz. Ticaret ile ilgili sorular ürün, hizmet araştırması, ve mahalli ticaretlerin keşfedilmesi mevzularının incelenmesinde bir şeyin satın alınmasından daha etkilidir ve çalışmamız da bunu yansıtmaktadır.”
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı!”

 1. Anonim dedi ki:

  Google mini cihazıma hala Türkçe desteği gelmedi bence hikaye.

 2. Anonim dedi ki:

  İyi de halen Türkçe desteği berbat. Sesli başlatma yok.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bes para etmez bi android kullaninicisi olarak begenmiyorum siri daha iyi.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Microsoft PC asistanı devreye sokabilse farklı kategoride daha iyi olacaktır. Bir PC ye bütün sabit sistemleri bağlayabilirsin. Mobilden hareketli dataları alabilirsin. Haa siri ne olacak, Apple ile beraber yok olup gidecek

 5. MrKonyar dedi ki:

  Zaten hep açık ara daha iyiydi. Sadece arayı daha hızlı açmaya başladı. Arkasinda google kalitesi var sonuçta

 6. Anonim dedi ki:

  Hey google bana pörnö aç

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kullanıcı sayısınında büyük bir etkisi olsada asıl doğru cevap olayı kim ne kadar verinizi alıp ne derecede işliyor bu konuda gelmiş geçmiş en büyük veri hırsızı google’dır kimse eline su dökemez

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Google 👍

 9. Anonim dedi ki:

  Sizin gogil asistani postalayabilir misiniz? Her reklamınızdan sonra acaba! diye tekrar deniyorum fakat yaptığı tek iş internet sayfası göstermek.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evet kesinlikle kullanıcı sayısı ile ilgili….

 11. Mustafa dedi ki:

  Google, zaten hemen hemen her alanda lider marka. Bu sadece kullanıcı sayısının fazla olması ile ilgili bir durum değil. Adamlar kaliteli işler yapıyor ve en önemlisi insana değer veriyor.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kullanıcı sayısı ile alakalı bir durum. Google kullanan kişi sayısı fazla oldukça, Google asistan en iyisi olmaya devam edecektir

" Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan, Siri ile Alexa’yı solladı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "