Okunma

Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya!


09 Ekim 2017 Pazartesi 10:00
Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya!

Apple tarafından 2011 yılında dönemin amiral gemisi iPhone 4S ile birlikte sunulan Siri büyük ilgi toplamıştı. Daha sonra yapay zekadan gücünü alan asistanlar pazarına Amazon, Microsoft ve Google da giriş yaptı. Haliyle bu şirketler arasında önemli bir rekabet dönüyor. Peki, Google Asistan ve Siri asistanlarından hangisinin IQ puanı daha yüksek?

Google Asistan ve Siri: Hangisi daha zeki?

Cornell Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yapay zeka asistanlarından hangisinin daha yüksek IQ puanı elde edeceğini tespit etmeye çalışmış. Araştırmaya göre, Google yapay zekası 47.28 puan elde etmiş. Apple yapay zekasının elde ettiği puan ise 23.9 olarak açıklanıyor. Kısacası Google şu anda daha zeki bir yapay zeka asistanına sahip durumda.

Google Asistan ve Siri

Araştırmanın hala devam ettiği ancak şimdiye kadarki sonuçların Google, Baidu ve diğerleri tarafından geliştirilen yapay zeka sistemlerinin son iki yılda ciddi bir aşama kaydettiği ve 6 yaşındaki Siri’ye göre daha güçlü hale geldiği belirtiliyor.

Araştırma tamamlandığında nasıl bir süreç izlendiğine dair detayların da paylaşılmasını merakla bekliyoruz.

:: Peki siz Google Asistan’dan mı yoksa Siri’den mi daha memnunsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya!”

  1. EMRE demir dedi ki:

    Kaynaga gore 6 yaşında olan google. Siri degil, yanlış çeviri

  2. Snl dedi ki:

    Siri hayat kurtardi diye bir haber cikar yine ))

" Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Asistan ve Siri IQ’su karşı karşıya! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "