Okunma

Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı


08 Kasım 2014 Cumartesi 23:48
Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı

1960’lı yılların başında, o dönem iki blok halinde bulunan Almanya’da Doğu Alman meclisinin kararıyla inşa edilen 46 km uzunluğundaki Berlin Duvarı‘nın tek bir amacı vardı: Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek.

Utanç Duvarı olarak da bilinen bu yapay sınır, 9 Kasım 1989‘da yerle bir edildi. Ancak ne Almanlar, ne de Dünya Berlin Duvarı’nı unutmadı ve her yıl bu duvarın yıkılışı çeşitli etkinliklerle anıldı. Google da bu tarihi olayın 25. yılına uygun bir videoyu doodle olarak ana sayfasına taşıdı. İşte o video:

Berlin Duvarı’nın kısa tarihi

Vikipedi’de yer alan makaleye göre Berlin Duvarı, Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmalarını önlemek için Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlanan 46 km uzunluğundaki duvardır.

Batı’da yıllarca “Utanç duvarı” (Schandmauer) olarak da anılan ve Batı Berlin’i abluka altına alan bu betondan sınır, 9 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşlarin Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.

:: Konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  güzel hazırlamış heralde işine geldiği gibi davranacak sizde dünyanın en iyi ülkelerinden olun sizede yalakalık yapsın 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ama İstanbul’un fethini unutuyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yıkıldığı günü çok iyi hatırlıyorum.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Şu haberin altına: “Google işte, işine geldiği gibi” demekten kendimi alamıyorum.

" Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Berlin Duvarı’nı Unutmadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "