Okunma

Google, Bir Mühendisini Kovdu!


15 Eylül 2010 Çarşamba 19:52
Google, Bir Mühendisini Kovdu!

İnternet güvenliği son derece önemli ve hassas bir konudur. Bilişim dünyasının önemli isimlerinden Google da, bu konunun ne kadar hassas olduğunun farkında olduğunu bugün bir kez daha gösterdi. Firmanın Washington‘daki Kirkland ofisinde çalışan SRE‘larından (Site Güvenlik Mühendisliği) David Barksdale, bu konuda yaptığı bir dizi eylem sonucunda görevinden alındı.

 

 

Barksdale, Seattle‘da bir teknoloji toplantısında tanıştığı 18 yaş altı gençlerin Gmail hesaplarına girerek, elektronik postalarına ve konuşma kayıtlarına ulaştı. Bu kayıtları listeleyerek bilgisayarına kaydetti. Google’ın güvenlik ile ilgili bir mühendislik alanında çalışan Barksdale, yakayı ele verdi ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’dan kovuldu.

Barksdale’in hesaplarına sızdığı kullanıcıların hepsinin 18 yaşın altında olması, akıllara hemen soru işaretleri getirse de, kayıtların incelenmesi sonucu cinsel istismar ile ilgili bir bulguya rastlanmadı. David Barksdale de kesinlikle öyle bir amacının olmadığının altını çizdi fakat işinden olmaktan kurtulamadı.

:: İnternet güvenliği konusundaki düşüncelerinizi bizimle paylaşın

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google, Bir Mühendisini Kovdu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google, Bir Mühendisini Kovdu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google, Bir Mühendisini Kovdu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "