Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı


16 Şubat 2020 Pazar 17:12
Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı

Chrome için ürün geliştirmelerine devam eden Google, kullanıcılarına en iyi internet deneyimini yaşatmak istiyor. Geçtiğimiz günlerde reklamlar konusunda radikal kararlar alan şirket, bir yandan da tarayıcısına ek özellikler getirmeye devam ediyor. Son gelen haberlere göre; Android, Linux, Mac ve Windows kullanıcıları için Google Chrome 81 beta sürümü yayımlandı.

Google Chrome 81 beta sürümü kullanıma sunuldu

Google Chrome, tarayıcı tabanlı artırılmış gerçeklik için WebXR desteği içeren Chrome 81 beta sürümünü Android, Linux, Mac ve Windows kullanıcıları için yayımladı. Web geliştiricileri üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan arttırılmış gerçekliği Chrome kullanıcılarına sunabilecek. AR’yi kullanılabilir hale getirmek ise site geliştiricilerine kalıyor.

Google Chrome 81

Yeni güncelleme ile birlikte gelen bir diğer özellik ise WEB NFC desteği. Böylece mobil cihazlarda Chrome kullanırken, temas gerektirmeyen bazı işlemler yapılabilir hale gelecek. Bir müzede sergilenen eser hakkında anında bilgi alabilir veya özel bir toplantıya ek davetiyeye ihtiyaç duymadan giriş yapabilirsiniz. WEB NFC aktif hale getirilecek, ancak uygulama ve kullanıma sunma kısmı yine site geliştiricilerine kalacak.

Google Chrome 81 beta sürümü ile birlikte gelen son özellik ise güvenlik güncelleştirmesi. Yeni sürüm ile birlikte, HTTPS trafiğini güvence altına alan TLS 1.0 ve 1.1 protokolleri için tam destek verilecek. Chrome 72 ile kullanımdan kaldırılan bu özellik sayesinde, hala bu protokolleri kullanan siteler güvensiz olarak belirtilecek. Google’ın hoşnutsuzluğunu önlemek isteyen site geliştiricileri, daha yeni bir teknoloji olan TLS 1.3 sürümünü kullanması gerekecek.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  mobilde ve PC de kullanabilecegimiz güzel saglam ve hızlı bir tarayıcı önerir misiniz. chrome ve vavilda kullanıyorum ama hepsi mobilde hata veriyor az yüklendin mi ?

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Opera

  2. Ziyaretçi dedi ki:

" Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome 81 beta sürümü ortaya çıktı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?