Okunma

Google Chrome, Flash’ı bitirdi!


03 Aralık 2016 Cumartesi 10:00
Google Chrome, Flash’ı bitirdi!

Google tarafından Chrome için Adobe Flash’ın yerine HTML5’i varsayılan hale getirme planları daha önce açıklanmıştı. İşte, o gün sonunda geldi çattı!

Chrome 55 ile Flash devri kapandı

Güvenlik açıkları ve yetersizliği sebebiyle Adobe Flash son dönemde iyice topa tutulmuştu. Google Chrome performansına da ciddi darbe vurduğu belirtilen Flash’ın ipi sonunda çekilmiş durumda.

Windows, Mac ve Linux platformları için sunulan Google Chrome 55 sürümü ile birlikte HTML5 artık varsayılan hale geliyor. Sadece en popüler 10 websitesi listesinde yer alan YouTube.com, Facebook.com, Yahoo.com, VK.com, Live.com, Yandex.ru, OK.ru, Twitch.tv, Amazon.com ve Mail.ru hariç tutularak, bu sitelere Flash desteği sürdürülecek. Diğer siteler ise ilk kez ziyaret edildiklerinde kullanıcılara Flash’ı aktif hale getirmeleri için bir bilgilendirme yapılacak.

16-12/03/chrome5502.jpg

Yeni sürümle birlikte CSS otomatik sözcük kesme özelliği de sunuluyor ve bu özellik sayesinde tarayıcının satır kaydırma sırasında sözcük keserek metin sütunlarını görsel bir uyum içinde sunması sağlanıyor.

Google’ın Chrome 53 ile birlikte Flash tabanlı sayfa analizlerini ve diğer arkaplan elementlerini engellemeye başladığını ve Chrome 54 ile birlikteyse gömülü YouTube Flash oynatıcılarını tekrar yazmaya başlayarak HTML5 kullanacak hale getirdiğini not olarak düşelim.

Google Chrome web tarayıcınızı 55. sürüme yükseltmek için Ayarlar>Hakkında menülerini takip edebilirsiniz.

:: Google Chrome 55 ile Flash desteğinin sonlandırılması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Google Chrome, Flash’ı bitirdi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ram kullanımınıda yüzde 50 oranında düşürecek diyodunuz gerçekleştimi

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome halen daha cok kaynak tuketiyor. Bu sorunun cozulmesi gerek. Firefox gibi optimal degil henuz. Hizli ama kaynak cok tuketiyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Apple ın ne kdr ileri görüşlü bir firma oldugunu şimdi daha iyi anlıyorım

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Güzeeell. Hızlanmışta, farkediliyor.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bunların hepsi steve jobs un suçu. Böyle yapmasaydı belki güvenlik açıkları düzeltilip daha iyi olacaktı. Zaten adobe da ümidini kesti.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  zamanında dandroidçiler OPPLO FLOSH DOSTOKLOMOYOR diye ne tantana çeviriyordu bee

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Tamamen desteği kesti sandım ama speedtest sitesi halen sorunsuz

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Flash hantal artı analiz etmesi de zahmetli botlar için. Ama HTML5 de daha geliştirilme aşamasın da. HTML'in tam olarak gelişmesini tamamlamadan Flash'ı atmak doğru değil.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Iyi ki html5 öğreniyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  zamanında apple tamamen sisteminden kaldırdığında çok iyi hatırlıyorum dandroidciler ve winzortcuların yakarışları şu şekildeydi ;
  Yaaa bu nasıll iş o kadar para ver, sistemden flash kaldırrrr napacağğkkk bu kadar millettt. Gelinen nokta açık 🙂

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Son iki yıldır sürekli Flash desteği sona eriyor,ipi çekiliyor, idam ediliyor. Ama büyük sitelerin hepsi Flash I kullanmaya devam ediyor. Mesele tarayıcı değil web siteleri Flash ile yapabildikleri işleri tam olarak gerçekleştiremiyorlar demekki.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  sürüm yükselttim ancak kendi sitemdeki flash player çalışıyor sıkıntı çıkartmıyor

" Google Chrome, Flash’ı bitirdi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Chrome, Flash’ı bitirdi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Chrome, Flash’ı bitirdi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "