Okunma

Google Cloud Platform’dan GPU desteği


22 Şubat 2017 Çarşamba 20:30
Google Cloud Platform’dan GPU desteği

Google, yaklaşık üç ay önce duyurduğu ve bulut platformuna ciddi bir güç sağlayacak desteği sonunda başlatıyor. Üst seviye grafik işleme üniteleri ya da kısa adıyla GPU’lar, makine öğrenimi ve diğer özel iş yükleri için Google Cloud Platform’un arkasındaki güç olacak.

Google Cloud Platform, NVIDIA Tesla K80 GPU’lar ile destekleniyor

Google, son olarak gerçekleştirdiği duyuruyla, resmi olarak Google Cloud Platform’daki GPU’ları geliştiricilere açtığını açıkladı. Kullanılan bu GPU’lar ise NVIDIA Tesla K80. Geliştiriciler ekstra derin öğrenme gücü için herhangi bir özel Google Compute Engine sanal makinesine en fazla sekiz GPU (dört adet K80 kart) ekleyebilecekler. Böylece çoğu türdeki işlem ve analizde ciddi anlamda hız kazanılması mümkün.

Yeni GPU tabanlı sanal makineler üç Google veri merkezinde konumlandırılmış durumda. Bu veri merkezleri us-east1, asia-east1 ve europe-west1. Her bir K80 çekirdeği 12 GB GDDR5 bellek NVIDIA’nın 2,496 akış işlemcisine sahip. Her bir K80 kartın ise iki çekirdek ve 24 GB RAM sunduğunu da belirtelim.

Karmaşık simülasyonlarda veya TensorFlow, Torch, MXNet of Caffee gibi derin öğrenme çerçeveleri kullanırken çok fazla hesap gücüne sahip olunamıyor. Google ise bu yeni özellikle, makine öğrenme çerçevelerini güçlendirmek için düzenli olarak üst seviye makinelerin kümelerini geliştirmeye ihtiyaç duyan geliştiricileri hedeflemiş durumda. Yeni Google Cloud GPU’ları, Google Cloud Machine Learning servisi, bu servisin çeşitli veritabanı ve depolama platformları ile bütünleşiyor.

GPU başına maliyet ise ABD için 0.70 dolar, Asya ve Avrupa içinse 0.77 dolar. Bu maliyetler yüksek gibi gözükse de Tesla K80 hızlandırması binlerce dolarlık kar anlamına gelebilir.

:: Google Cloud Platform tarafından sunulan GPU desteği hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarİlker Şekercioğlu

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Cloud Platform’dan GPU desteği”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Microsoft cloud hizmetleri daha iyi.

" Google Cloud Platform’dan GPU desteği konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Cloud Platform’dan GPU desteği ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Cloud Platform’dan GPU desteği ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "