Google’dan Corona virüs için yeni kararlar!


04 Mart 2020 Çarşamba 12:08
Google’dan Corona virüs için yeni kararlar!

Google Corona virüs ile ilgili yeni çalışmalar yapmayı sürdürüyor. Son olarak da Android uygulama ve oyun mağazası Play Store‘da Corona virüs ile ilgili yapılan aramalara kısıtlama geldiğine ilişkin bilgiler ortaya çıktı. Google Play Store Corona virüs aramaları, belirli durumlarda sonuçsuz kalabiliyor. Bir diğer karar ise ücretsiz Hangouts ile ilgili oldu.

 

1 Temmuz 2020’ye kadar ücretsiz Hangouts

Şirket yöneticisi Sundar Pichai, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, COVID-19’dan etkilenen işletmelerin ve okulların bağlantıda kalması için Hangouts’a ücretsiz erişim sunulacağını açıkladı. Ücretsiz Hangouts, tabii ki yalnızca G Suite müşterileri için geçerli. Geçerlilik tarihi de 1 Temmuz 2020.

Google, Play Store’da Corona virüs aramalarını sınırlıyor

Google Corona virüs

Google Play Store üzerinde yapılan coronavirus ya da COVID-19 gibi aramalar, Google tarafından kısıtlandı. Bazı durumlarda Corona virüs ile ilgili uygulama ve oyunlar, Play Store üzerinde kullanıcılara sonuç olarak ulaştırılmıyor. Ancak COVID19 şeklinde yani kısa çizgi olmadan arama yapıldığında, sonuçların kullanıcılara ulaştırıldığı gözlemlenebiliyor.

Google Corona virüs

Anlaşılan o ki şu an için bir test sürecinin varlığından da söz edilebilir. Nitekim bazı durumlarda karşılaşılan bu kısıtlamanın, farklı nedenlerden kaynaklanma ihtimali bulunuyor.

Corona virüs aramalarından dolaylı olarak çıkar sağlamak isteyen uygulama ve oyun geliştiricileri için bir önlem alınmaya çalışılıyor olabilir. Ya da bir başka görüş, Google’ın bu anahtar kelime aramalarında resmi uygulamaları yansıtmak için ek bir düzenleme yapmaya çalıştığı yönünde beliriyor. Arama yoğunluğunun oluşturduğu çeşitli hataların da bu kısıtlamalara neden olma ihtimaline dikkat çeken açıklamalar olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte tracker ve map aramalarında da benzer bir durum ile karşı karşıya kalınıyor. Bilindiği gibi Corona virüs ile ilgili izleyici ve harita uygulamaları bir süre önce oldukça popüler bir hale gelmişti. Salgının olduğu bölgeleri gösteren ve takip eden uygulamalar için yapılan aramalar da görünüşe göre bazı durumlarda Google tarafından Play Store’da yanıtsız bırakılıyor.

Google’ın bu uygulamasının herhangi bir bölge kısıtlaması olup olmadığı konusunda ise herhangi bir bilgi şu an için bulunmuyor. Keza Google tarafından da bu yasaklamanın detaylarına ilişkin detaylı bilgiler henüz paylaşılmış değil. Halen daha belirli durumlarda Play Store arama sonuçlarının söz konusu bu kelimelerde görünmediğine ilişkin açıklamalar yapılabiliyor. Daha önce de YouTube üzerinde spekülatif videolar konusunda önlem alacağını belirten firma, anlaşılan o ki bu önlemleri tüm servisleri üzerinde uygulamaya başlıyor.
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google’dan Corona virüs için yeni kararlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’dan Corona virüs için yeni kararlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’dan Corona virüs için yeni kararlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
  2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
  3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
  5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
  6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
  7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
  8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
  9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
  10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?