Okunma

Google Drive İpuçları


27 Ağustos 2014 Çarşamba 08:00
Google Drive İpuçları

Google Drive kullanıcı sayısı, birçok rakibinden oldukça fazla. Ancak çok sayıda kullanıcısı olmasına rağmen az sayıda kullanıcı Google Drive’ın tüm özelliklerini biliyor. Bu yazımızda da Google Drive kullanıcılarının az kullandığı özelliklere göz atacağız.

Dokümanlarınızı Paylaşın

Dosyalarınız üzerinde çalışırken, arkadaşlarınızın yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Google Drive ile dokümanları arkadaşlarınızla paylaşabilme imkânına sahipsiniz. Dokümanları arkadaşlarınız ile paylaşmak için Öncelikle paylaşmak istediğiniz dokümanı açmanız gerekiyor.

Daha sonra sağ üstte yer alan “Paylaş” butonuna tıklayarak paylaşma ekranına ulaşıyoruz. Paylaşma ekranının üst bölümündeki link ile dokümanı istediğimiz yerde paylaşabiliriz. Ancak herkesin görebilmesi için “Özel – Yalnızca siz erişebilirsiniz” seçeneğinin yanındaki “Değiştir” bağlantısına tıklayarak dokümanı istediğiniz kişiler ya da herkesle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca dokümanı sadece belli bir kişi ile paylaşmak istiyorsanız, en altta yer alan “Kişileri davet et” bölümünü kullanarak isim ya da e-posta yoluyla, dokümanı tek bir kişiyle de paylaşabilirsiniz.

14-08/26/paylas-google-drive-ipuclari.png

Dokümanlara Çevrimiçi İçerik Ekleyin

Bir dokümanı düzenlerken resim ya da başka içerikler ekleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Dokümanlarınıza resim eklemek için, düzenlediğiniz dokümanı açın. Üst menüden “Ekle” sekmesine tıklayın ve “Resim ekle” penceresini açın.

Resim ekle penceresinin sol menüsünü kullanarak bilgisayarınızdan resim seçip yükleyebilir, web cam ile fotoğraf çekebilir ya da URL ile resim yükleyebilirsiniz. Tabi bu kadar değil. Ek olarak Google hesabınızdaki albümlerden veya Google Drive hesabınızdaki resimlerden birini ekleyebilirsiniz. Son olarak elinizde hiç resim yoksa “Arama” özelliğini kullanarak Google Arama Motoru üzerinden resim arayabilirsiniz.

14-08/26/resim-ekle-google-drive-ipuclari.png

Dokümanlara Farklı Cihazlarla Erişin

Google Drive sadece bilgisayarınız ile kullanacağınız bir hizmet değil. Google Drive uygulamasını farklı cihazlar için yükledikten sonra bu cihazlarda Google oturumunuzu açarak tüm dokümanlarınıza erişebilirsiniz.

Farklı cihazlarınıza Google Drive indirmek için buraya tıklayın.

Son Değişiklikleri Kontrol Edin

Google Drive kullanırken dosyalarınızı arkadaşlarınızla paylaştınız. Ancak arkadaşlarınızın dosya üzerinde neler yaptığını anlayamadınız, hiç sorun değil. Google Drive Etkinlik özelliği ile dosya üzerinde neler olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bunu yapabilmek için Google Drive ana sayfasından bir doküman seçin ve üzerinde bir kere tıklayın. Dokümana tıkladıktan sonra, sağ bölümde “Ayrıntılar” sekmesi açık olacaktır. Ayrıntılar sekmesinin hemen yanındaki “Etkinlikler” sekmesini açtığınızda ise dosya üzerinde neler yapıldığını görebilirsiniz.

14-08/26/etkinlik-google-drive-ipuclari.png

Bu yazımızda da gördüğünüz gibi Google Drive, sadece bir bulut depolama servisi değil ve bizim bu yazımızda bile yazmadığımız çok sayıda özelliği içerisinde barındırıyor. Eğer Google Drive kullanımınızı biraz daha arttırırsanız daha fazla özelliği rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

:: Google Drive kullanıyor musunuz?
yazarCaner Sönmez

Yeni teknoloji ve girişimleri başarılı şekilde takip eden Caner, yeni nesil mobil teknolojilere ve Android'e karşı beslediği ilgiyle birlikte, deneyimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Google Drive İpuçları”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir dosyanın indirilme sayısını görebiliyormuyuz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  MEGA DURURKEN BUNLARLA UĞRAŞILIRMI ALLAH AŞKINA 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bütün bilinen bulut depolamada olan özellikler bunlar bu siteye takılan herkesde bilir bunu daha google da indirmek icin bağlantı gonderme özelliği bile yok şu an favori onedrive

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Google Form vardır ki tam bir candır. Yada can simidi. Hem veri girersiniz hem de anında formülü hesaplar. Biraz araştırın hayatınız kolaylaşacak.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  YANDEX DISK hepsinin cozumudur arkadaslar

 6. Ultrayer6 dedi ki:

  Uzun süre bulut depolama hizmetleri kullandým ve en iþe yarar bulduðum servis Copy.

  Upload hýzý en fazla,
  Yüklenen bütün resim, müzik ve video uzantýlarýný indirmek zorunda býrakmadan sitesinde önizleme yapabilen tek servis,
  45 GB ücretsiz alan veren tek servis (dropbox, onedrive vs. demeyin, onlar 1 ya da 2 yýllýk veriyor. Bu ömürlük.)
  Mobil uygulamasý çok çok kullanýþlý,
  Paylaþýlan dosyalarda yer daðýtýmý yapýyor (mesela 1 gb’lýk dosyayý 4 dropbox hesabý paylaþýyorsa, her birinin hesabýndan 1 GB düþüyor. Ama Copy’de her birinin hesabýndan 250 mb düþüyor)
  Sizin referans kodunuz ile birileri üye olursa, diðer hizmetler gibi 250 mb, 500 mb vs. Deðil, tam 5 gb veriyor size.
  Sitesi çok þýk ve modern.

 7. sdelta dedi ki:

  Google drive dahil bulut tabanlý sistemlerde çok upload göremedim ben (iOS), bu yüzden çok fazla bekletiyor. Telefondaki resimleri vs. hepsini atayým dediniz mi bu yüzden saatler alýyor. Android 4 öncesi Androidler de de sürekli donuyor zaten Google Drive.

" Google Drive İpuçları konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Drive İpuçları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Drive İpuçları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "