Okunma

Google Drive’dan isteğe bağlı yedekleme!


10 Kasım 2018 Cumartesi 15:00
Google Drive’dan isteğe bağlı yedekleme!

Android telefonların en önemli ihtiyaçlarından biri de kullanıcı verilerinin yedeklenmesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni güncelleme ile Google Drive yedekleme için istediğiniz bir zamanı seçebileceksiniz.

Google Drive yedekleme manuel olarak gerçekleştirilebiliyor!

Android cihazların fabrika ayarlarına döndürülmesi, açık kaynak kodu sayesinde geliştiricilerin ortaya koyduğu farklı romların kullanıcılar tarafından denenmek istenmesi gibi sebeplerle telefondaki kişisel verilerin ve dosyaların yedeklenme ihtiyacı doğuyordu. Yedeklenen veriler sonrasında cihazın sıfırlanması ya da rom güncellemeleri gibi işlemler gönül rahatlığıyla gerçekleştirilebiliyor.

Google Drive yedekleme konusunda uzun süredir kullanıcılara olanak sunuyor. Fakat yedeklemenin gerçekleşebilmesi için cihazın şarjda ve kablosuz ağa bağlı olması gerekiyordu. Güncelleme sonrasında artık bu koşulların sağlanması beklenmeden istenildiği bir zamanda yedekleme elle başlatılabiliyor.

Google Drive yedekleme

Ağustos ayında Google, manuel olarak yedekleme yapılabileceği müjdesini zaten vermişti. Android Pie çıkışına çok yakın bir zamanda yapılan bu açıklama ile sözü geçen özelliğin en yakın 9.1 sürümü ya da Android Q ile gerçekleşeceği düşünülüyordu.

İlk olarak Pixel 2‘lerde  gözlemlediğimiz elle yedekleme özelliğinin eski Android sürümlerde de yer alacağı iddia edildi. Hatta bu güncellemenin Android Marshmallow ve sonrası cihazlara da geleceği öne sürüldü.

Elle yedek almaya çoğu zaman ihtiyaç duyulmasa da kablosuz ağlardan bir süre uzak kalındığında ya da telefonumuzu şarj etme imkanını bulamadığımızda önemli verilerimizi yedekleme ihtiyacı hissedebiliyoruz. Google Drive uygulamasını güncelleyerek cihazınızın bu özelliği destekleyip desteklemediğini siz de kontrol edebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Google Drive’dan isteğe bağlı yedekleme! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Drive’dan isteğe bağlı yedekleme! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Drive’dan isteğe bağlı yedekleme! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "