Okunma

Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı!


28 Şubat 2018 Çarşamba 06:00
Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı!

Google, hem Android hem de iOS uygulamalarının kolayca geliştirilebileceği Flutter platformunu tanıttı. Açık kaynak olan Google Flutter sayesinde farklı platformlarda uygulama geliştirmek ve tasarlamak çok daha kolay bir hal alacak. Flutter beta sürümüyle birlikte ilk test uygulamaları da geliştirilmeye başladı.

Google Flutter tanıtıldı

Google, yeni açık kaynak geliştirme platformunu tanıttı. Flutter adını taşıyan platform sayesinde kod yazmadan uygulama tasarlayabilirsiniz.  Uygulamalar, Android Materyal ve iOS Cupertino tasarım anlayışlarına uygun olarak hızlıca tasarlanabiliyor.

Sistem her iki platform için de temel bir motor üzerinde çalışıyor. ‘Flutter Render Motoru’ adı verilen bu motor sayesinde ‘native’ uygulamalar tasarlanabiliyor. Hem Android hem de iOS platformlarında tasarlanabilen uygulamalar, sadece Flutter tarafından desteklenen işlevleri yerine getirebiliyor.

Motorun Android’de çalışabilmesi için en az 6.7 MB büyüklüğünde bir alana ihtiyaç duyuluyor. Bu nedenle platform üzerinde oluşturduğunuz bütün Android uygulamalar, 6.7 MB’ın üzerinde dosya büyüklüğüne sahip olacak. iOS’deki minimum boyut ise henüz bilinmiyor.

Yayınlanan videoyla geliştirme ve -özellikle de- tasarım işlemlerinin nasıl yapıldığı anlatılmış. 2 boyutlu ve 3 boyutlu animasyon ve ekranlarla çalışebileceğiniz Flutter, şu anda ilk beta sürümüyle kullanıma sunulmuş durumda.

::Flutter sizce geliştiricilerin işini ne kadar kolaylaştıracak?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı!”

  1. Mahsun Demircan dedi ki:

    Nasıl kullanicagiz bunu. Android demi PC demi

    1. Kemal dedi ki:

      PC’de. uygulama geliştirmek için kullanılır. Yazılımcı değilsen çok bi işine yaramaz.

" Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Önemli özelliklerle gelen Google Flutter tanıtıldı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "