Okunma

Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek


24 Haziran 2016 Cuma 17:30
Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek

Stanford University, Julian Brown adındaki otizm hastası çocuk üzerinden, otizmin tedavisinde kullanılmak üzere alternatif bir çözüm üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.  

Stanford University araştırmacıları, Julian Brown‘un sahip olduğu norölojik rahatsızlıklara odaklanarak, Google Glass cihazından bu alanda yararlanacak.

San Jose, California‘da yaşayan 10 yaşındaki çocuğun deneyimledikleri yüzlerin analiz edilmesinin ardından bu yüzler Google Glass sistemine kaydedilecek.

Çocuk bu sayede, daha önce tanımlanmış yüzlerin farkındalığına vararak, durum karşısında gerçek zamanlı duygular verebilecek.

Google Glass’ın otistik bir çocuğun rahatsızlıklara alternatif bir çözüm yolu olmasında vereceği destek, halihazırda cihazlarda bulunan gözlük-göz bağlantılı kamera olacak.

Julian Brown Stanford University‘de eğitim gören 100 otistik çocuktan yalnızca biri. Araştırmacılar “otizm gözlüğünün” çocukların gerçek hayatla yüzleşip, yeni deneyimler edinmeleri noktasında son derece önemli bir görev göreceğini dile getiriyorlar.

Julian, aklınızı okuyabilen bir makine olmadığını; fakat duyguları idrak etmeniz noktasında makinenin size yardım edebileceğini ifade ediyor.

Julian Google Glass gözlüğünü, arkadaşlarıyla oyun oynarken, ailesiyle konuşurken, yemek yerken vb. aktivitelerde bulunurken 20 dakika aralıklarla günde 3 kere giyiyor.

Cihaz Julian Brown’un duygularını analiz ettiğinde Julian “Mutlu, üzgün” gibi kelimeleri söylüyor. Cihazın ayrıca Julian’ın okuma alışkanlıklarına da katkı yapacağı belirtiliyor.

Stanford University öğrencisi Catalin Voss ve araştırmacı Nick Haber Google Glass gözlüğünün otistik çocukların tedavilerinde alternatif çözüm olarak kullanılması konusunda, çocukların duyguları ve bireyleri algılama konusunda küçük bir müdahalede bulunduklarını, çözümün çocukların sosyal hayatında yapacağı değişimin yadsınamayacağını söyledi.

16-06/24/google.PNG

Silikon Vadisi teknoloji devinin, geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan çözümünü ve başka çözümler konusunda medikal araştırmalara yöneleceği kaydediliyor.

Julian son olarak; cihazın otistik insanlara son derece faydalı olacağını söyleyerek sözlerini noktalıyor.

:: Google Glass’ın otistik çocukların rahatsızlıklarına alternatif bir çözüm olarak kullanılması konusunda ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    so cute

" Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Engelli Çocuklara Yardım Edecek ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "