Okunma

Google’da Göz Var, İzan Var


08 Şubat 2009 Pazar 23:38
Google’da Göz Var, İzan Var

Google tarafından yapılan bir araştırma aynı anda birçok farklı türde arama yapan evrensel arama yeteneğinin geliştirilmesinde uzmanlara yardımcı oluyor. Bu araştırmada deneklerin gözleri takip edilerek, kendilerine kesin sonuçlar verebilecek arama ölçütleri kullanıldığında sonuçları sayfa üzerinde nasıl takip ettikleri gözlemleniyor.

 

Resimden göreceğiniz üzere sayfa üzerinde bir üçgen formu oluşuyor. En çok bakılan yer ilk iki sonuç ve aşağıya gidildikçe bakılma sayıları azalıyor. Buradan alınan bilgileri kullanarak evrensel arama sayfasını oluşturmaya çalışan Google, aynı zamanda arama sonuçlarındaki başlıklarda aranan anahtar kelimelerin kalın yazılmasının da önemli bir dikkat çekici nokta olduğunu belirtmiş.

:: Bu bilgiyi diğer internet sitesi sahipleri de kullanır mı?

Bilgi için: Google Blog
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google’da Göz Var, İzan Var”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanı baz alan insana odaklı bir sistem böyle geliştiriliyor olsa gerek. Bravo Google… Bütün icatçıların göz önünde bulundurması gereken bir şey bu bence… Herkes ürettikleri şeyin insanın psikolojisindeki, gözlemlerindeki yansımalarını göz önüne almalı ki böyle büyük başarıya imza atabilsin…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  bu durumda ilk sayfadaki ilk 2 kadar ikinci sayfadaki ilk 2 sonuçta en az onlar kadar şanslı, zira kullanıcı davranışı 1nci sayfayı tarayıp 2nci’ye hızla geçiş şeklinde.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Google arama sonuçları çıktığında heycan kat sayımızıda ölçer mi?

  Adrenalin ölçümü, kap grafisi, beyin grafisi felan… 😀

" Google’da Göz Var, İzan Var konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google’da Göz Var, İzan Var ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google’da Göz Var, İzan Var ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "