Okunma

Google’ın yeni silahı Guetzli!


19 Mart 2017 Pazar 17:00
Google’ın yeni silahı Guetzli!

Fotoğraflar internet üzerinde her yerdeler. Girdiğimiz her sitede bir çok fotoğraf ile karşılaşıyoruz. Bizim gözümüze hoş gelen bu detaylar aslında tarayıcılarımızın hızına etki eden en büyük etkenlerden birisi.

Görünüşe göre Google, geliştirdiği yeni teknolojisiyle bu durumu değiştirecek! Guetzli ismini verdiği yeni görüntü işleme teknolojisinin yetenekleri oldukça ilgi çekici.

17-03/19/google_sign-logo-470x310-2x.jpg

Adını İsveç almancasından alan Guetzli, kurabiye anlamına geliyor. Ortalama olarak görüntülerin boyutlarını %30 oranında küçültmeyi başaran bir algoritmaya sahip olan Guetzli, bu sayede görüntülerin daha hızlı yüklenmesine doğrudan yardımcı oluyor.

Fotoğrafın mevcut formatında bir değişiklik yapmadan otomatik olarak boyutunu küçültebilen bu algoritmanın görüntü kalitesine de gözle görülür bir etkisi olmuyor.

Şimdilik ayrı bir araç olarak yayınlana Guetzli‘nin Google Chrome‘a ne zaman entegre edileceği bilinmiyor olsa da bu algoritmanın tarayıcı savaşlarını oldukça kızıştıracağı aşikar.

:: Google’ın yeni algoritması Guetzli hakkında ne düşünüyorsunuz?


yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde belirlemek isteyen Mustafa'nın şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

“Google’ın yeni silahı Guetzli!” üzerine 14 yorum

 1. SDN Okuru dedi ki:

  mozilla kullanmayan cahildir

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Haklisin asikar. Kendi yorumunu da yazar ekledi, biz de inanmaliyiz yazar kendi yorumunu da icine katti diye. Arkadas boyle yazi mi yazilir. Gidip biraz edebiyat dersi alsaniza.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ee ne olmuş opera bunu yıllardır yapıyor

 4. SDN Okuru dedi ki:

  boş iş mozilla kullan kafan rahat

 5. SDN Okuru dedi ki:

  %30 guzel bir oran ama son kullanici icin pek bir anmali yok.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Microsoft Edge bir numaram.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Opera iyi

 8. SDN Okuru dedi ki:

  opera yükledim kafam rahat

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Chrome hantal en başta onu düzeltmeli ben ta Pentium 4 lü bilgisayarımdan beri chrome kullanıyordum opera ya geçtim Yen'i opera çok daha akıcı hafif geldi bana geri de dönmeyi düşünmüyorum

 10. SDN Okuru dedi ki:

  chrome ile alakası yok bu yazılımın

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İlk yorum 😀

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Detayları bilsek iyi olurdu. Araştıralım

Yorum yazın

Geri bildirim