Okunma

Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu


19 Eylül 2019 Perşembe 19:05
Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu

Dünya üzerinde en çok kullanılan harita uygulamalarından biri olan Google Haritalar, gizlilik modu adını verdiği yeni özelliğini test etmeye başladı. Konum doğruluğu konusunda iyi iş çıkaran uygulama bu kez kullanıcı gizliliği konusunda adım atmayı hedefliyor.

Google Haritalar gizli mod ile kullanılabilecek

Günümüzde veri gizliliği ve bilgi güvenliği konusunda titiz davranan kullanıcı sayısı azımsanmayacak kadar arttı. Her ne kadar gizlilik modları ile ilgili iddialar ortaya atılsa da son kullanıcı açısından önemli gelişme olarak görülüyor. Firma, Google Chrome ile birlikte hayata geçirdiği gizlilik modunu bir süre sonra YouTube için de duyurmuştu. Benzer şekilde Google Haritalar uygulaması için de çalışmalara başlayan şirket test aşamasında olduğunu açıkladı.

Bilindiği üzere Google kullanıcıların her hareketini anlık olarak takip ederek konum, arama sonuçları gibi kriterlere göre reklam gösteriyor. Gizlilik modu, Google Haritalar uygulamasında şirketin diğer servislerinde olduğu gibi arama yaptığınızda herhangi bir iz bırakmamanıza olanak sağlıyor. Test kullanıcılarının Google ekibi tarafından e-posta ile bilgilendirildiğini belirten yetkililer konum bazlı iz bırakmak isteyemen kullanıcların gizlilik modunu denemelerini önerdi.

Teknoloji devi bir süredir gizlilik modunu tüm uygulamalarına getirmek için çalışmalar yürütüyor. Özellikle konum bazlı bir uygulamada gizlilik modunun olması büyük avantaj sağlayacaktır. Google hesabınıza erişebilen herhangi bir kişinin konum bazlı geçmişinize erişmesini engelleyecek bu özellik, güvenlik ve gizlilik konusunda oluşabilecek endişeleri azaltacak. Haritalar uygulamasında arama çubuğunun sağ tarafında bulunan profil fotoğrafınıza tıkladıktan sonra açılan menüden gizlilik modunu aktif et seçeneğine tıklayarak aktif edebilirsiniz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu”

  1. Anonim dedi ki:

    Önce bozdukları zaman cizelgesini düzeltselerdi iyi olurdu

" Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Haritalar gizlilik modu duyuruldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "