Okunma

Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek!


20 Ocak 2019 Pazar 15:00
Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek!

Akıllı evlerin popülerliği gün geçtikçe artıyor. Evimizdeki her nesnenin birbiri ile iletişime geçen bir hale dönüşmesine çok fazla zaman kalmadı. Google Soli ile akıllı olmayan nesneleri de akıllı hale getirebilecek radar algılama teknolojisi üzerinde çalışıyor!

Google Soli ile artık her nesne akıllı olacak! 

2015’te, Google’ın Gelişmiş Teknoloji ve Projeler grubu (ATAP), kullanıcıların nesneler ile etkileşime geçmesini sağlayan ve parmakları ile dokunmadan kontrol etmelerini sağlayan radar tabanlı küçük algılayıcılar ile geliştirilmiş bir prototipi sergilemişti.

Minyatür radar teknolojisi, Mountain View’den piyasaya sürüldü ve dünyadaki bazı seçkin üniversiteler tarafından kullanılmaya başlanmıştı. Fakat net sonuçlar alınamadığı için Google, Soli isimli bu projeyi tekrar gün yüzüne çıkararak çalışmalara başladı.

Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek! SDN-1

Google’ın ana kampüsünden yaklaşık 5.000 mil uzakta bulunan bir alanda yeni alınan araştırmacılar ile birlikte çalışmalara devam ediliyor. Kullanıcıların akıllı ev cihazlarını veya radara tanımlanacak olan herhangi bir nesneyi bir kullanıcı arayüzü olmadan kontrol etmelerini sağlamayı amaçlıyor.

Bu cihazın ilk aşamada yapabileceklerine bakacak olursak; bir kum saatindeki kumu ölçebilir, istiflenen kağıt veya poker fişi sayısını hesaplayabilir veya basit Lego yapılarının şeklini anlayabilir. Bunların hepsini görüntü tanıma teknolojisi olmadan tamamen radar sinyalleri ile yapabiliyor.

Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek! SDN-2

Google Soli projesi hakkında pek fazla detayı paylaşmamış olsa da yakın zaman teknolojiye yön verecek gibi görünüyor.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek!”

  1. cemal34 dedi ki:

    Home mini aldım hala Türkçe desteği yok önce buna çare bulsunlar.

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    peki radyasyon durumu ne olacak? Zaten insanoğlu fazlasıyla gerekli gereksiz sinyallere maruz kalıyor. Birde her köşe başı bununla dolacaksa, tabiki makineler insanlardan daha zeki olacak. Şu durumda beyinsel ve görsel kirlilik halt safhada. İnsanın dikkatini ve zihnini odaklaması pek mümkün değil artık. Evet teknoloji yerinde sayamaz ama insanoğlu bir ara geçiş formu gibi oldu. Bizden sonraki gelecek olan biyonik formlara bir alt yapı kurar olduk.

  3. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Google iyidir

" Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google Soli her nesneyi akıllı hale getirecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "