Google I/O 2018’de neler duyurulacak?


07 Mayıs 2018 Pazartesi 20:53
Google I/O 2018’de neler duyurulacak?

Google I/O 2018 etkinliğinde, en çok beklenen duyuruların başında, yeni Android işletim sistemi var. Android P kod adıyla tanıtılacak olan işletim sistemi, özellikle arayüz noktasındaki yenilikleri ile dikkat çekecek gibi görünüyor.

Google I/O 2018’de neler duyurulacak?

Android P hakkında önemli detaylar gelecek!

İkinci Geliştirici sürümünün tanıtılması beklenen Android P işletim sisteminin en büyük yeniliği, 2018 yılının modası olan çentikli ekran tasarımına ayak uydurması olacak. Bu sürümde, çentikli ekran ayarları ve boyutları kullanıcı tarafından düzenlenebilecek.

Android P sürümü, çok daha detaylandırılmış gizlilik seçenekleri sunacak. Arayüz noktasında da, material design anlayışı biraz daha geliştirilecek. Arayüz, menü alanları, ayarlar alanları ve tasarım dili daha da sade ve kullanışlı hale getirilecek.

iPhone X’da yer alan Gesture Control özelliği, Android P sürümü ile Pixel modellerine özel olarak duyurulabilir. (Söylenti)

WearOS hangi yeniliklerle güncellenecek?

Android Wear adı, WearOS olduktan sonra, iPhone kullanıcıları için de geliştirmeler devam ediyor. Google I/O 2018 etkinliğinde, WearOS ile ilgili yeni bir sürüm yerine, “WearOS’un geleceği” adlı bir oturum ile bu işletim sistemine neler geleceği konuşulacak.

Yapılacak olan geliştirmelerin başında, artırılmış pil performansı, daha iyi görünürlük elde edebilmek için dark mode özelliği gelebilir. En önemli geliştirmeler ise WearOS ile artırılmış Google Assistant entegrasyonu gündemde. Bu geliştirme ile Google Assistant’ın 3. parti yazılımlarla ve donanımlarla etkileşimi artırılacak.

Örnek: Gün içindeki planları sorduğunda, Google Asistan, bu sorunun yanıtını sadece WatchFace ekranında gösterirken, güncelleme sonrasında saatin hoparlöründen veya bağlı olan kulaklıktan sesli olarak yanıtlayacak.

Google News yenileniyor!

Google News platformu yenilenebilir. News platformu hem mobil hem de masaüstü için güncellenecek. Söylentilere göre, Google Newsstand uygulaması, All-in-One yapıdaki bir Google News mobil uygulamasına entegre edilebilir.  Yeni sistemde, daha fazla YouTube videoları yer alabilir. Google AMP sistemi tüm platformlarda daha hızlı yükleme sürelerine erişebilir. Yeni Google News, Google I/O 2018’de duyurulabilir.

Material Design anlayışıda yenilikler

Yaklaşık 4 yıl önce başlayan Material Design anlayışı, Android, Chrome ve mobil uygulamalardaki arayüz ve kullanıcı deneyimini daha sade bir hale getirmişti.

2018 yılında ise “Material Design Refresh” duyurusu yapılabilir. Buna Material Desing 2 adı da verilebilir. Bu tam anlamıyla bir devam modeli olmak yerine, görsel dilin (tasarımın) nasıl yenilikçi hale getirilebileceği üzerinde yapılan çalışmaları kapsıyor.

Kısa bir süre önce GMail arayüzünde çok cidd bir tasarım değişikliği yapan Google, Eylül ayında Chrome tarayıcısında bir tasarım değişikliğine gidebilir. Google I/O 2018’de tasarımsal yeniliklerin ilk gösterimleri ve duyuruları yapılabilir.

Yapay Zeka duyuruları yapılabilir!

Son yılların en çok konuşulan konularının başında yapay zeka var. Bu konuda da, Google I/O’da bir şeyler olabilir. Google, yapay zekanın, şirketin geleceğinin gizli sosu olacağını düşünüyor.

Google Assistant ile sesli ve yazılı etkileşim, Google Translate ile yazı ve nesne üzerinden tanımlama yaparak çeviri elde edebilme, google Lens ile nesne ve görüntü tanımlayabilme gibi özellikler çok daha işlevsel hale getiriliyor.

DeepMind araştırma şirketi ve Waymo otonom araç birimlerinin alınması gibi çalışmalar, yapay zeka için yapılan hamleler arasında. I/O etkinliğinde, tüketici ve geliştirici odaklı duyurular yapılabilir. Bunların başında, Google Lens güncellemeleri geliyor.

TensorFlow platformu ve Tensor Processing Unit birimleri hakkında da yenilikler anlatılabilir. Bu iki birim ve teknoloji, Google’ın yapay zeka eğitim sistemlerinin merkezinde yer alıyor. Yeni bir ürün yerine, hazırda olan teknolojilerdeki yenilikler anlatılabilir!

Android Auto için önemli güncellemeler!

Android TV ve Android Auto için de geliştirme ve duyurular yapılabilir.  Android Auto için beklenen en önemli güncelleme, kablosuz bağlantı olacak. Pixel ve Nexus modelleri için daha önce verilen bu özelliğin kapsamı genişletilebilir. Android Auto için beklenen bir diğer önemli güncelleme, Google Assistant entegrasyonu olacak.

Araçlarında LTE desteği sunan veya sunacak olan üreticilerin modellerinde yer alan Android Auto destekli birimler için doğrudan cihazdan uygulama mağazasına erişim ve yükleme özellikleri gelecek.

Android TV ile 4K dönemi!

Google’ın TV yazılımı olan Android TV, uzun yıllardır kullanımda ama üzerinde çok fazla yenilik olmamıştı. Geçen sene ana ekranı Android Oreo için güncelleme almış. Bunun dışında biraz üvey evlat gibi kalmış. Google I/O 2018’de Chromecast benzeri bir sistem ile tam TV uyumlu ve uzaktan kumanda destekli, 4K çözünürlüklü bir ürün duyurulabilir.

Google Assistant ve Google Home daha da gelişmiş özelliklere sahip olacak!

Google Assistant ve Google Home, pazardaki çok ciddi rakiplerle mücadele içinde. Siri, Alexa, Cortana gibi rakiplerle rekabetin dozu artacak! Google Asistan ile ilgili yazılımsal iyileştirme ve geliştirmeler duyurulabilir. Bunların başında, Google Home ile yapılacak yeni etkileşimler ve geliştirmeler var. Google Home ürünleri ise I/O 2018 yerine, yeni Pixel modelinin duyurusuna saklanıyor. Google Assistant ve Google Home için beklenen en önemli duyuru, 3. parti yazılım geliştirme desteği olacak.

İndirmeden oyun oynama dönemi başlasın!

Google Play Instant tanıtılacak. Bu sistem, Google Play Store’dan oyunu indirmeden oynayıp deneme imkanı sunacak. Instant Apps temelli olan bu sistem, oyunları, sanki bir web oyunu gibi oynayıp, deneme imkanı sunacak.
yazarKaan Arlı

İngilizce öğretmenliği mezunu olan Kaan Arlı, 2009 yılından bu yana bilişim sektöründe. Akıllı telefonlar, oyun konsolları, fotoğraf makineleri ve futbol, vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Mehmet Emin ÇETİNKAYA
Mehmet Emin ÇETİNKAYA
2 yıl önce

İnşallah asistan Türkçe olur
En çok beklediğim şey bu

Kelebek
Kelebek
2 yıl önce

Oreo nun gelmesi kac ay sürdü insanlara. Artik bunu da bekler bekler durur insanlar. Kardeşim yapacaksan bir kere yap herkese yayinla. Ne bu parca parca ülke ülke aylarca fark edecek şekilde dagitmak. Android adam olmaz.

" Google I/O 2018’de neler duyurulacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Google I/O 2018’de neler duyurulacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Google I/O 2018’de neler duyurulacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  2. 2 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  3. 3 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  4. 4 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  5. 5 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  6. 6 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  7. 7 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  8. 8 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!
  9. 9 İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık İçerik platformlarının aile üyeliklerini karşılaştırdık
  10. 10 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi